9.5%
54.2%
33.3%
9.5%

Η Laser Derm έκανε το πρώτο βήμα για να περάσει στα ημιτελικά κερδίζοντας τους Phoenix Bums με 42-43 σε ένα παιχνίδι όπου από το τρίτο δεκάλεπτο και έπειτα είχε αρκετή ένταση. MVP του αγώνα ήταν ο Δήμος Τζουμάνης με 21 πόντους ,12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Phoenix Bums να είναι αρκετά νωθροί, κάτι που φυσικά δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι παίχτες του Κυριάκου Γανίτα παίρνοντας γρήγορα μια διαφορά άνω των 10 πόντων. Τζουμάνης, Μπαρμπαρούσης και Τσαουσλάρι ξεκίνησαν το παιχνίδι με 0-8, 3-8 ο Μοσκόφογλου με γκολ φάουλ, 3-12 ο Τζουμάνης, 6-12 οι Κοβάτσος και μοίρας και 0-7 σερί από τους Μουρίκη, Γιαβάση και Τζουμάνη για το τελικό 6-19 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Bums άρχισαν να ανεβάζουν στροφές αμυντικά, κάτι που τους έδινε ώθηση και επιθετικά με αποτέλεσμα να μειώνουν λίγο από τη διαφορά. Ο Καραγιάννης έβαλε 4 συνεχόμενους πόντους για το 10-19, 10-22 ο Τζουμάνης, 15-22 οι Μπαλτζόγλου και Μοίρας, 15-26 οι Τσαουσλάρι και Καζάκης, 17-26 ο Μοίρας ξανά, 17-27 ο Καζάκης, 20-27 ο Παλαμιδάς, 20-28 ο Τσαουσλάρι, 22-28 ο Παλαμιδάς ξανά και 22-30 από τον Μουρίκη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έμειναν χαμηλά στο σκορ και σε αυτό ίσως να ευθύνεται και η ένταση που δημιουργήθηκε. Ο Τζουμάνης έβαλε μια βολή για το 22-31, 26-31 οι Παλαμιδάς και Κάζας, 26-32 ο Ζαφόλιας, 28-32 ο Μοίρας και 28-34 ο Ζαφόλιας ξανά για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι Bums πίεσαν, έφτασαν μέχρι και την ανατροπή, όμως ο Τζουμάνης με δύο βολές στο τέλος σε συνδυασμό με την άστοχη τελευταία επίθεση των Bums έδωσαν τη νίκη στην Laser Derm. Ο Μπαλτζόγλου μείωσε σε 29-34, 29-36 ο Τσαουσλάρι, 39-36 οι Μοίρας Παλαμιδάς και Λάσπας, 39-39 ο Τζουμάνης, 42-39 οι Παλαμιδάς και Κοβάτσος και 42-43 οι Μουρίκης και Τζουμάνης με 10″ να μένουν για λήξη. Τον τελευταίο λόγο στο ματς τον είχαν οι Phoenix Bums όμως η προσπάθεια τους για την προσπέραση δεν απέφερε καρπούς, επομένως η Laser Derm έκανε το 1-0 στη σειρά.

Για την Laser Derm, πέρα από τον Τζουμάνη, καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Τσαουσλάρι και Μουρίκης. Για τους Phoenix Bums ξεχώρισαν οι Μοίρας, Παλαμιδάς και Λάσπας.