25.0%
41.7%
38.5%
38.1%

Σε ένα πάρα πολύ όμορφο παιχνίδι, οι ReTirees κατάφεραν να φτάσουν στην οριακή νίκη απέναντι στους Phoenix Bums, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα. Αρχικά, οι Bums μπήκαν πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στο δεύτερο, οι ReTirees ισορρόπησαν το ματς. Από το τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Κουσούλη άνοιξαν τη διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους, όμως οι Phoenix Bums ήταν συνεχώς κοντά, αφού κατάφεραν και μείωσαν μέχρι και τον πόντο, ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί, οι ReTirees ροκάνισαν τον χρόνο, ευστόχησαν και σε 2 βολές και έφυγαν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Κοβάτσο και Αξαμπανόπουλο να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα για το αρχικό 4-0, ο Σοφούλης με βολή και ο Μαθιουδάκης με δίποντο θα μειώσουν σε 4-3, ενώ οι Bums με 2 δίποντa του Αξαμπανόπουλου και τρίποντο του Φρέρη θα διαμορφώσουν το 11-3 στο ματς. Εκεί, οι ReTirees με βολή του Μαθιουδάκη θα μειώσουν σε 11-4, ο Κοβάτσος με τον Αξαμπανόπουλο θα γράψουν με 2 δίποντα το 15-4, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσουν ο Τσιρίδης με βολή και ο Σαρρής με τρίποντο θα μειώσουν σε 15-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ReTirees θα βρουν ρυθμό και με ένα σερί 2-12 από 6 πόντους του Σοφούλη, 4 του Πλεξιυσάκη και 2 του Μαθιουδάκη θα πάρουν το προβάδισμα για το 17-20, ενώ ο Αξαμπανόπουλος θα ισοφαρίσει σε 20-20, έπειτα από γκολ-φάουλ. Εκεί, ένα δίποντο του Τσιρίδη και ένα τρίποντο του Σαρρή, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 5 πόντους για την ομάδα του Κουσούλη, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο ο Αξαμπανόπουλος, μειώνοντας σε 23-25, για να κλείσει και το ημίχρονο, στέλνοντας τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι ReTirees θα ανοίξουν τη διαφορά με δίποντο του Μαθιουδάκη και τρίποντο του Γιαμοαίου για το 23-30, ο Φρέρης με 2 βολές και ο Αξαμπανόπουλος με 1 θα μειώσουν σε 26-30, όμως η αρμάδα του coach Κουσούλη θα τρέξει ένα νέο σερί 2-8 και θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 10 για το 28-38. Στη συνέχεια, ο Κοβάτσος με 5 πόντους, ο Φρέρης με 4 και ο Φωτόπουλος με βολή θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 38-38, ο Πλεξουσάκης και ο Τσιρίδης με 2 δίποντα θα κάνουν το 38-42, ενώ ο Κοβάτσος με δικό του πολύ δύσκολο δίποντο θα μειώσει στο καλάθι, κάνοντας το 40-42. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο ο Γιαμαίος, κλείνοντας την περίοδο στο 40-45 για τους ReTirees.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πλεξουσάκης με δίποντο θα κάνει το 40-47, οι Bums με ένα σερί 7-3 θα μειώσουν σε 47-50, όμως οι ReTirees, με 2 δίποντα των Γιαμαίο και Πλεξουσάκη αλλά και τρίποντο του Σοφούλη για το 47-57. Με ένα σερί θα απαντήσει η ομάδα του Κοβάτσου με 5 πόντους του Αξαμπανόπουλου και από 2 των Φωτόπουλο και Κοβάτσο για το 56-57, 1 λεπτό πριν τη λήξη του ματς. Εκεί, οι ReTirees κατάφεραν να ροκανίσουν τον χρόνο, ευστόχησαν σε ζευγάρι βολών από τον Γιαμαίο, ο οποίος σφράγισε το ματς στο 56-59 υπέρ των ReTirees.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Κώστας Πλεξουσάκης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 14 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 18 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Πλεξουσάκη από τους ReTirees ξεχώρισε και ο Τσιρίδης, με τον Μαθιουδάκη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Phoenix Bums σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Αξαμπανόπουλος και ο Κοβάτσος.