23.5%
51.7%
45.9%
14.3%

Σε ένα τρομερό ντέρμπι της Rising League με δύο πάρα πολύ καλές ομάδες , οι Pick n Troll κατάφεραν και υποχρέωσαν τους Los Mambas στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα , κάνοντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας ακόμα και σε διαφορά 17 πόντων, με τους πρωτοπόρους όμως να δείχνουν την κλάση τους και τον λόγο τον οποίο είναι πρώτοι στον όμιλο και με πιεστική άμυνα και πείσμα κατάφεραν να φτάσουν τους αντιπάλους τους σε απόσταση αναπνοής λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης. Εκεί , οι ψυχραιμότεροι και ψυχωμένοι ταυτόχρονα Pick n Troll βρήκαν επιθετικές λύσεις , ευστόχησαν στις βολές τους και με λίγο πιο καθαρό μυαλό κατάφεραν και έφτασαν στο ροζ φύλλο , με τελικό σκορ 61-58 σε ένα παιχνίδι διαφήμιση της κατηγορίας, που θα το άξιζαν και οι δύο αντίπαλοι. MVP της αναμέτρησης ο Αγγελόπουλος με 100% ποσοστό ,πετυχαίνοντας 14 πόντους και μαζεύοντας 8 ριμπάουντ!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Κόη για το 0-3, απάντηση του Παγάνη και 2-3, 2-4 απο βολή του Καραμήτρου, τρίποντο του Παγάνη και 5-4, καλάθι και φάουλ απο τον Λούβαρη για το 5-7, 6-0 σερί με τους Τσοπανάκη Γ και Αγγελόπουλο για το 11-7, 11-11 με καλάθια απο τους Σιγάλα και Κουμούτση, 15-11 προσπέρασμα δια χειρός Αγγελόπουλου και 15-13 με δίποντο του Κόη για την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ άνοιξε ο Παγάνης με τρίποντο για το 18-13, απάντηση απο τον Λούβαρη με 4 δικούς του πόντους για το 18-17, 20-17 με δίποντο του Τσοπανάκη Γ, καλάθι του Κόη και 20-19, ξανά ο Παγάνης με λέι απ για το 22-19,  δίποντο του  Καπερώνη και βολές του Μπούλη για το 22-23, καλάθι του Τσοπανάκη Γ και 24-23, δίποντα απο τους Καπερώνη και Λούβαρη για το 24-27, με τους Pick n Troll να κάνουν ένα 20-0! σερί , το οποίο ξεκίνησε απο το τέλος της δεύτερη περιόδου με σκορ απο τους Τσοπανάκη Γ, Γρηγορίου και buzzer beater τρίποντο του Αγγελόπουλου για το 33-27 του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο , οι Pick n Troll συνέχισαν με 11-0 σερί απο τους Ραφιά,Παγάνη και  Κάτσα για το 44-27. Οι Los Mambas δεν παράτησαν το παιχνίδι, αντ’ αυτού έδειξαν αντίδραση και μαχητικότητα, κάνοντας  ένα δικό τους 0-6 σερί με σκορ απο τους Φεργαδιώτη,Λούβαρη και Ζουγανέλη για το 44-33, δίποντο του Γρηγορίου και 46-33,46-35 απο τον Φεργαδιώτη, καλάθι και φάουλ απο τον Γρηγορίου και 48-35, τρίποντο του Φεργαδιώτη και έπειτα δίποντο του Παγάνη , για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 51-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Los Mambas ξεκίνησα με καλάθια απο τους Ζουγανέλη και Σιγάλα για το 51-41, δίποντο του Παγάνη και 53-41, απάντηση απο τον Καραμήτρο για το 53-43, ξανά ο Παγάνης με βολή για το 54-43, με τους Los Mambas να βγάζουν αντίδραση ομάδας που παίρνει στα σοβαρά αυτό το οποίο εκπροσωπεί, κάνοντας το comeback με 0-9 σερί βρίσκοντας σκορ απο τους Καραμήτρο,Μπούλη και Λούβαρη, φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής 54-52. Στις ειδικές καταστάσεις πλέον , με άστοχες επιθέσεις  και απο τις δύο μεριές , ο Παγάνης και ο Γρηγορίου βρήκαν δύο καλές επιλογές και έκαναν το 58-52, με τους Los Mambas όμως να αντιδρούν και με σκορ απο τους Ζουγανέλη,Μπούλη και Καπερώνη να φτάνουν ακόμα πιο κοντά στο 58-57. Μία εύστοχη βολή του Τσοπανάκη Γ για το 59-57, μία στις δύο και απο τον Ζουγανέλη και 59-58, με τον Παγάνη να κερδίζει δύο βολές και με κρύο αίμα να τις βάζει , κάνοντας το 61-58 με τους Los Mambas να μην καταφέρνουν να βρούν σκορ και τελικά να υποπέφτουν στην πρώη τους ήττα για φέτος.

Στο φοβερό αυτό ντέρμπι, εκτός του Αγγελόπουλου σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε  ο Παγάνης με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για τους Los Mambas ξεχώρισε ο Λούβαρης με γεμάτη στατιστική σε όλους τους τομείς.