27.3%
55.0%
28.1%
10.0%

Η Printfair ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, όμως στο τέλος έμεινε από ανάσες και οι MyRema State Warriors αρπάξαν την ευκαιρία τους, κέρδισαν με 50-42 και έκλεισαν το 2019 με τον καλύτερο τρόπο. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Κυριάκου με 21 πόντους, 33 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Από νωρίς στην πρώτη περίοδο φάνηκε ότι οι δύο ομάδες κατέβηκαν καλά διαβασμένες και έπαιζαν με πάθος για τη νίκη. Μαυρωνάς και Σπυρόπουλος έβαλαν μπροστά με 4-0 τους MyRema, ο Καταραχιάς μείωσε σε 4-3, 8-3 από τους Κυριάκου και Σπυρόπουλο, 8-6 από τον Αλεξόπουλο, 12-6 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Κυριάκου, 12-9 με τρίποντο του Αλεξόπουλου ξανά και 14-9 από τον Μαυρωνά. Το τελικό 14-12 της περιόδου το έγραψε ο Αλεξόπουλος με το τρίτο ευστοχο τρίποντο του στο ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι MyRema State Warriors έπαθαν ένα black out επιθετικά, η Printfair έμεινε σταθερή και επομένως πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα. Τσακίρης, Θάνος και Γιακουμής έβαλαν από ένα καλάθι για το 14-18, 17-18 από τους Πέτρου και Μαυρωνά, απάντηση με 0-8 σερί οι Θάνος, Παπαδέας και Κρητικός για το 17-26 και δύο βολές από τον Κυριάκου προς το τέλος για το 19-26 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι MyRema State Warriors φόρτσαραν επιθετικά, έκλεισαν καλύτερα τις τρύπες στην άμυνα τους και έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Θανάσης Καταραχιάς έβαλε μια βολή για το 19-27, 21-27 από τον Σπυρόπουλο, 21-28 ο Κρητικός και 26-28 με ένα 5-0 δια χειρός Κυριάκου. Καλάθι ξανά από τον Κρητικό για το 26-30, 28-30 από τον Παληβογιάννη, 28-31 με μια βολή ο Καταραχιάς, 33-31 για να πάρουν προβάδισμα οι MyRema με τους Σπυρόπουλο, Μπακάλη και Κυριάκου και 33-34 από τον Αλεξόπουλο για να κλείσουμε δεκάλεπτο με την Printfair να συνεχίζει σε θέση οδηγού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Printfair έμεινε από ανάσες, κάτι το οποίο εκμεταλλευτηκαν οι MyRema και πήραν προβάδισμα με μπροστάρη τον Κυριάκου για να φτάσουν στη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Ο Πεδακάκης έγραψε το 35-34, 35-37 ο Αλεξόπουλος, 38-37 οι Πέτρου και Κυριάκου, 38-39 ο Τσακίρης, 7-0 σερί οι Κυριάκου και Μπακάλης και 45-40 με μια βολή ο Αλεξόπουλος. Απαντηση με τρεις πόντους του Σπυρόπουλου από την MyRema για το 48-40, 48-42 από τον Ευθυμιάδη και 50-42 από τον Σπυρόπουλο, σκορ με το οποίο έληξε ο αγώνας.

Για τους MyRema State Warriors, πέρα από τον Κυριάκου, κομβική ήταν και η εμφάνιση που έκανε Σπυρόπουλος. Για την Printfair ξεχώρισε ο Αλεξόπουλος.