6.3%
25.0%
25.4%
14.3%

Ένα απίθανο ματς και πραγματικό ντέρμπι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Νήαρ Ηστ μεταξύ Printfair και the Saints . Οι πρώτοι ήθελαν να συνεχίσουν το σερί τους (5-0), οι δεύτεροι να επιστρέψουν στις νίκες. Μόνο όμως η παρέα του Θάνου χαμογέλασε στο τέλος μετά από ισοπαλία και μία τρομερή παράταση.

Οι «Άγιοι» έπαιξαν τρομερή ζώνη τα πρώτα δύο δεκάλεπτα και δεν ήταν τυχαίο ότι έτρεξαν στο 1ο ένα επιμέρους 4-8. Ο Νιάρχος σκόραρε μετά από προσποίηση, ενώ στο 5ο λεπτό ο Μαλινδρέτος έκανε το 0-4. Λιγο αργότερα ο Καταραχιάς Α. άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα του. Κρητικός και Κοτρώνης έκαναν το 4-6, ενώ 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου ο  Νιάρχος έβαλε ωραίο ντράιβ γράφοντας το 4-8.

Με βολές του Παπαδέα και καλάθι του Καταραχιά Θ. η Printfair ισοφάρισε σε 8-8, ωστόσο οι the Saints   με τον Καλογερόπουλο να κλέβει και να σκοράρει έκαναν το 8-10. Το καλάθι του Παπαδόπουλου και το σουτ μετά από αρκετή ώρα του Κρητικού έδωσαν προβάδισμα στη Printfair. Παρόλα αυτά οι ομάδες πήγαν με σκορ 12-12 στα αποδυτήρια χάρη σε αιφνιδιασμό του Καλογερόπουλου.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό εκατέρωθεν. Ο Παπαδέας έβγαλε τρομερή no look pass στον Κρητικό για το 14-12, όμως λίγο αργότερα ο Κοντόπουλος έβαλε έμμεσο τρίποντο για το 16-17. Βραχεία κεφαλή για την Printfair δια χειρός Καταραχιά Α. και Κρητικού (20-17), ενώ ο Καστραντάς σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Το 22-19  έκανε ο Γιακουμής με όμοιο τρόπο, ωστόσο η πάσα του Νιάρχου στον Καλογερόπουλο και το καλάθι του πρώτου έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους the Saints με σκορ 22-23. Το τέλος του δεκαλέπτου όμως ανήκε στους αντιπάλους καθώς έκαναν ένα σερί 7-0 για το 31-25. Καλάθι από τον Καταραχιά Α. , ωραίο τελείωμα του Γιακουμή έπειτα από πάσα του Φασόλη και τρίποντο του Καταραχιά Θ.

Παρόλα αυτά οι «Άγιοι» είχαν σφυγμό και μπήκαν στο παρκέ με ένα τρομερό σερί 10-0 κάνοντας το σκορ 31-35!  Ο Καστραντάς πάσαρε ωραία στον Νιάρχο, ο Καλογερόπουλος έκανε απίθανο μπλοκ, ενώ και ο Νιάρχος βρήκε στόχο και από τα 6,75 δίνοντας τα μέγιστα στην ολική επαναφορά της ομάδας του. Το πρώτο καλάθι μπήκε 5.26 πριν τη λήξη της 4ης περιόδου για την Printfair από τον Ευθυμιάδη, ενώ μετά το καλάθι του Κοτρώνη, το μεγάλο σου του Τσακίρη -2.11 για τη λήξη- πήγε το ματς στο 35-37. Η Printfair είχε το μομέντουμ και το εξαργύρωσε στέλνοντας το ματς στην παράταση μετά από σουτ του Καταραχιά Θ. 26 δευτερόλεπτα πριν την κόρνα.

Στην παράταση η αστοχία συνεχίστηκε και από της δύο πλευρές. Τα πόδια των παικτών είχαν γίνει βαριά και τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο. Όλα αυτά για 4.15 , καθώς στο σημείο αυτό ο Παπαδέας έβαλε ½ βολή για το 38-37, ενώ μετά από κακή επίθεση των the Saints, η  Printfair πήγε και πάλι στις βολές με τον Καταραχιά Α. (4.4’’) ο οποίος έγραψε το 39-37. Το τελικό 40-37 διαμορφώθηκε από τον Καταραχιά Θ. ύστερα από μία εύστοχη βολή ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη.

O Καταραχιάς Θ. ηγήθηκε του σκοραρίσματος με 10 πόντους, ο Καταραχιάς Α. ακολούθησε με 9, ενώ 8 είχε ο Κρητικός. Σημαντική συνεισφορά και από τον Παπαδέα που μοίρασε 3 πάσες και έκλεψε 5 μπάλες. Από την άλλη ο Νιάρχος ήταν πολύ καλός με 11 πόντους,9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κλέψιμο, ενώ ο Κοντόπουλος είχε 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.