22.9%
85.7%
32.5%
21.1%

Με νίκη συνέχισαν την πορεία τους στη σεζόν οι Reapers, αυτή τη φορά επικρατώντας των Bacardi Tel Aviv στο εξ’ αναβολή παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Silver League. Οι Bacardi Tel Aviv, μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι έχοντας ένα προβάδισμα 7 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως από την 2η περίοδο και μετά, η απόδοση σε άμυνα και επίθεση των πρωτοπόρων Reapers ανέβηκε κατακόρυφα, πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και τελικά και τη νίκη με 64-44, ανεβαίνοντας πλέον στο 16-3 του βαθμολογικού πίνακα, 1 αγωνιστική πριν τα playoffs.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Μανωλίτση και Πουμπουρίδη να ανοίγουν το σκορ με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το αρχικό 5-0 και τους Bacardi Tel Aviv να ανοίγουν λογαριασμό με ένα σερί 2-11, έπειτα από 4 πόντους του Παναγωιτάκου, 4 του Μουστακαλή και 3 του Κτιστάκη, για να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 7-11. Εκεί, ο Πουμπουρίδης θα μειώσει με δίποντο σε 9-11, ο Κτιστάκης με δίποντο και ο Παναγιωτάκης με τρίποντο θα γράψουν το 9-16, ενώ ο Καντιώτης με όμορφο drive θα ροκανίσει τη διαφορά στους 5 και στο 11-16. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Παναγιωτάκης στην εκπνοή, διαμορφώνοντας έτσι το 11-18 για τους Bacardi.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Reapers θα παρουσιαστούν με νέο πρόσωπο, αφού πολύ γρηγορά θα ισοφαρίσουν με 7 σερί πόντους Καντιώτη, για να απαντήσει με τρίποντο στη συνέχεια ο Παναγιωτάκος, γράφοντας έτσι το 18-21 στο ματς. Στη συνέχεια, οι Reapers θα πάρουν το προβάδισμα με ένα σερί 10-0 από 5 πόντους του Βερώνη, 3 του Καντιώτη και 2 του Πουμπουρίδη για το 28-21, ο Παναγιωτάκης με 2/2 βολές θα μειώσει σε 28-23, ενώ ο Βερώνης με νέο δίποντο για τους Reapers, θα σφραγίσει το πρώτο ημίχρονο στο 30-23 για τους Reapers.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Bacardi θα μειώσουν με δίποντο του Μουστακαλή σε 30-25, ο Σαπέρας με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 32-25, ενώ ο Moshe με ακόμα ένα καλάθι θα γράψει το 32-27 στο ματς. Εκεί, ο Πουμπουρίδης με βολή και ο Καντιώτης με τρίποντο από την κορυφή θα γράψουν το 36-27, ο Κτιστάκης με γκολ-φάουλ θα μειώσει στους 6 για το 36-30, ενώ ο Μανωλίτσης με τρίποντο και ο Αβαρκιώτης με δίποντο, θα διαμορφώσουν το 41-30 στην αναμέτρηση. Με δίποντο θα απαντήσει και θα μειώσει ο Παναγιωτάκης για το 41-32, ο Αβαρκιώτης ξανά με δίποντο θα κάνει το 43-32, με τον Moshe να ευστοχεί σε τρίποντο, μειώνοντας το ματς στους 8 για το 43-35. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με δίποντο ξανά ο Αβαρκιώτης, κάνοντας το 45-35 για τους Reapers στην 3η περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πουμπουρίδης με δίποντο θα γράψει το 47-35, ο Μουστακαλής με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει στους 10 για το 47-37, ενώ ο Αβαρκιώτης με τρίποντο και ο Καντιώτης με 2/2 βολές, θα σημειώσουν το 52-37 στον πίνακα του σκορ. Στη συνέχεια, ο Μουστακαλής με βολή θα μειώσει σε 52-38, ο Αβαρκιώτης με δίποντο και ο Καντιώτης με τρίποντο θα κάνουν το 57-38, ενώ ο Μουστακαλής με γκολ-φάουλ θα απαντήσει και θα ροκανίσει τη διαφορά στους 16, με το σκορ στο 57-41. Με 5 πόντους του Βερώνη και 2 του Καντιώτη, οι Reapers θα κάνουν το 64-41, ενώ ο Μουστακαλής θα σφραγίσει το ματς στο 64-44, έπειτα από εύστοχο τρίποντο.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Γιάννης Καντιώτης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 24 πόντους, με 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 3 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 24 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Reapers ξεχώρισε επιπλέον ο Αβαρκιώτης, με τον Βερώνη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Bacardi Tel Aviv σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μουστακαλής και ο Κτιστάκης.