28.1%
38.9%
37.9%
14.8%

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για τη νέα σεζόν οι Red-Dicolo, καθώς κέρδισαν τον νεοφώτιστο Αστέρα Ευελπίδων με 63-76 έχοντας ένα άνετο προβάδισμα από τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου και έπειτα. MVP του αγώνα ήταν ο Περικλής Τσαπατάκης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αστέρας ξεκίνησε πολύ δυναμικά και πήρε ένα προβάδισμα, το οποίο όμως έχασε αρκετά γρήγορα. Σπανός και Λαμπρόπουλος ξεκίνησαν το ματς με 5-0, οι Τσαπατάκης και Μπουλούκος απάντησαν με 0-6 σερί για το 5-6, 7-6 ο Λαμπρόπουλος, 7-15 με 0-9 σερί οι Boboric, Κρίκας και Μπουλούκος, απάντηση με 5-0 δια χειρός Λαμπρόπουλου για το 12-15, 12-17 ο Θοδωρής Καστάνης, 14-17 ο Σπανός, 14-19 ο Boboric, 18-19 οι Τσώνης και Χαρτοκόλλης και 18-22 από τον Κρίκα για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Red-Dicolo τα πήγαν εξαιρετικά στην άμυνα, κάτι που τους έδινε ενέργεια στην επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίγει αρκετά. Ο Τσαουρδάς μείωσε σε 20-22, 20-23 από τον Θοδωρή Καστάνη, 22-23 ο Χαρτοκόλλης, απάντηση με 0-9 οι Τσαπατάκης, Μπουλούκος και Boboric, 24-32 ο Λαμπρόπουλος, 24-37 οι Boboric, Σοφούλης και Μπουλούκος, 25-37 με μια βολή ο Σπανός και 0-8 στο τέλος της περιόδου από τους αδερφούς Καστάνη και τον Σοφούλη για το τελικό 25-45 του ημιχρόνου.

Η διακοπή του ημιχρόνου από ότι φάνηκε έκανε καλό στον Αστέρα Ευελπίδων, καθώς εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμενος και μείωσε τη διαφορά. Ο Τσώνης έβαλε μια βολή και ένα καλάθι για το 28-45, 28-47 ο Μπουλούκος, 32-47 οι Mindaugas και Σπανός, 32-51 οι Θοδωρής Καστάνης και Τσαπατάκης, 35-51 ο Σπανός, 35-53 ο Μπουλούκος, 39-53 ο Τσώνης, 39-55 ξανά ο Θοδωρής Καστάνης, 41-55 και πάλι ο Τσώνης, 41-57 ο Θοδωρής Καστάνης 46-57 οι Χαρτοκόλλης και Παναγόπουλος και 46-58 ο Θοδωρής Καστάνης ξανά για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αστέρας Ευελπίδων συνέχισε την πίεση, έριξε τη διαφορά μέχρι και στους 7 πόντους, όμως οι Red-Dicolo βρήκαν σκορ σε εκείνο το σημείο και άνοιξαν πάλι τη διαφορά. Ο Παναγόπουλος μείωσε σε 47-58, 47-63 οι Τσαπατάκης και Κρίκας, 55-63 με ένα 8-0 οι Χαρτοκόλλης, Λαμπρόπουλος και Τσώνης, 55-66 ο Κρίκας, 57-66 ο Τσώνης, 57-68 ο Μπουλούκος, 61-68 με δύο συνεχόμενα δικά του καλάθια ο Σπανός, 61-71 ο Boboric, 63-71 ο Mindaugas και 63-76 από τους Τσαπατάκη και Σοφούλη, σκορ με το οποίο έληξε ο αγώνας.

Για τους Red-Dicolo, πέρα από τον Τσαπατάκη, σε καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι αδερφοί Καστάνη και ο Boboric. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ξεχώρισαν οι Σπανός, Τσώνης και Λαμπρόπουλος.

11Φραγκίστας Άγγελος0020.0020.000031421012
17Mindaugas Vaiciunas40002450.0010.022400115