25.0%
60.0%
45.5%
26.1%

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να μάχονται σώμα με σώμα και τη διαφορά να είναι πολύ κοντά στη μεγαλύτερη διάρκεια, οι Red-Dicolo κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη απέναντι στους μαχητικούς Kings με το τελικό 63-60 να σκιαγραφεί πλήρως την συνολική εικόνα του παιχνιδιού. Οι Red-Dicolo, παρόλο που πήραν διψήφιο προβάδισμα στα μέσα της δεύτερης περιόδου, δεν κατάφεραν να επιβληθούν εύκολα, αφού οι Kings με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση αλλά και πολύ καλή άμυνα στην 3η περίοδο, κατάφεραν να περάσουν μπροστά μέχρι και με 6 πόντους στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, όμως οι Red-Dicolo με έξυπνες επιθέσεις και με πολύ καλή ευστοχία, έφυγαν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Λάμπρος Κατσώνης και έτσι ανέβηκαν στο 3-6 του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας παράλληλα τους Kings χωρίς νίκη, 2 αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρώτου γύρου.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Χαριτόπουλο να ανοίγει στο σκορ με βολή και τον Boboric να ανοίγει λογαριασμό για τους Red-Dicolo με τρίποντο για το 3-1 του ματς. Εκεί, ένα δίποντο του Χαριτόπουλου ισοφάρισε στο 3-3, ενώ ο Κρίκας Κ. και ο Κρίκας Α. με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα για τους Red-Dicolo, με το σκορ στο 8-3. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Τασιούλη μείωσε στο 8-5, ο Μαφίδης με τρίποντο άνοιξε τη διαφορά στους 6 και το 11-5, ενώ ο Γκοτζής με βολή και ο Φαλάγγας με τρίποντο, έριξαν το ματς στην κατοχή και το 11-9 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισε με δύσκολο γκολ-φάουλ ο Φατούρος, κλείνοντας με αυτόν τον τρόπο την περίοδο στο 14-9 για τους Red-Dicolo.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Kings θα μειώσουν με δίποντο του Τασιούλη και βολή του Τουμπακάρη για το 14-12, όμως οι Red-Dicolo θα τρέξουν ένα σερί 11-0 με 5 πόντους του Λαουρδέκη και 2 τρίποντα των Φατούρο και Κρίκα Α. για να στείλουν τη διαφορά στους 13 και το 25-12. Εκεί, οι Kings βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με ένα δικό τους σερί 0-10, ύστερα από 7 πόντους του Χαριτόπουλου και τρίποντο του Πολυμενίδη, μείωσαν την διαφορά του παιχνιδιού στους 3 πόντους και το 25-22 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, 2 καλάθια από τους Τσαπατάκη και Boboric έγραψαν το 29-22 των Red-Dicolo, ο Χαριτόπουλος με δικό του δίποντο απάντησε και μείωσε στο 29-24, ενώ το ημίχρονο, σφράγισε με δύσκολο καλάθι ο Boboric, που έγραψε το 31-24 της ανάπαυλας για τους Red-Dicolo.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Γκοτζής με εύστοχη βολή μείωσε ξανά τη διαφορά στους 6 και το 31-25, ο Τσαπατάκης με εύστοχο σουτ από τα 6 μέτρα διαμόρφωσε το 33-25 των Red-Dicolo, ενώ 3 δίποντα του Χαριτόπουλου και ένα τρίποντο του Πολυμενίδη, θα δώσουν προβάδισμα στους Kings, με το σκορ στο 33-34. Στη συνέχεια, οι Red-Dicolo με δίποντο του Boboric στον αιφνιδιασμό θα περάσουν ξανά μπροστά για το 35-34, ο Γκοτζής με δικό του καλάθι έκανε το 35-36 για τους Kings, ενώ ένα ακόμα δίποντο του Boboric, διαμόρφωσε το 37-36, για το προβάδισμα των Red-Dicolo. Εκεί, ένα δίποντο του Τουμπακάρη στη ρακέτα και 4 πόντοι του Χαριτόπουλου θα κάνουν το 37-42 των Kings, ο Boborci όμως και ο Λαουρδέκης με 2 απανωτά δίποντα, θα μειώσουν τη διαφορά στον πόντο και το 41-42. Εκεί, οι Kings με 5 απανωτούς πόντους του Γκοτζή (2 βολές και τρίποντο) θα ανοίξουν την διαφορά στους 6 πόντους για τους Kings (41-47), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο, σφράγισε με δικό του τρίποντο ο Τσαπατάκης, ο οποίος έκλεισε την περίοδο στο 44-47 της αναμέτρησης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κουνελάκης με ένα εύστοχο σουτ μέσης απόστασης μείωσε στον πόντο και το 46-47, ο Γκοτζής με ένα πολύ δύσκολο καλάθι απάντησε και έγραψε το 46-49, όμως οι Red-Dicolo, πήραν το προβάδισμα με δίποντο του Τσαπατάκη από τα 5.5 μέτρα και τρίποντο του Φατούρου από τις 45, διαμορφώνοντας έτσι το 51-49 του ματς. Στη συνέχεια, οι Kings με τρίποντο απάντηση του Πολυμενίδη θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 51-52, ο Φατούρος με δύσκολο καλάθι στο ζωγραφιστό θα δώσει νέο προβάδισμα στους Red-Dicolo για το 53-52, ενώ ο Χαριτόπουλος με 2/2 βολές, έβαλε τους Kings σε θέση οδηγού ξανά με το σκορ στο 53-54. Εκεί, ένα δίποντο του Τσαπατάκη θα κάνει το 55-54 των Red-Dicolo, ο Γκοτζής θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 55-56 των Kings, ενώ ένα τρίποντο του Τσαπατάκη, θα φέρει του Red-Dicolo ξανά μπροστά, με το σκορ στο 58-56. Ένα τρίποντο – απάντηση από τον Χαριτόπουλο, θα βάλει μπροστά τους Kings με το 58-59, ο Τσαπατάκης και ο Λαουρδέκης με 3 εύστοχες βολές, αλλά και ο Κρίκας Κ. με δίποντο θα πάνε το παιχνίδι στο 63-59 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και ο Χαριτόπουλος με εύστοχη βολή, απλά θα μειώσει στο τελικό 63-60 του παιχνιδιού.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Ανδρέας Φατούρος ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 13 ριμπάουντ, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Τσαπατάκης και Λαουρδέκης, ενώ από τους Kings ξεχώρισαν οι Χαριτόπουλος  και Πολυμενίδης.