4.8%
62.5%
29.7%
8.3%

Μετά το περσινό Summer ήρθε η ώρα και για τον τίτλο στο χειμερινό! Οι Red-dicolo κέρδισαν με 49-43 στην παράταση τους Phoenix Bums για να κατακτήσουν το τρόπαιο της Silver League, μετά από έναν τρομερό τελικό, συνδυάζοντας έτσι την άνοδο στην Golden (που πήραν και οι δύο ομάδες) με το πρεστίζ της κατάκτησης της κούπας! Οι Red-dicolo ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς (μία φορά προσπέρασαν οι Bums), οι Phoenix ισοφάρισαν 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τρίποντο, αλλά στην παράταση η κούπα πήγε στην ομάδα του Γιάννη Γιώτη. MVP του τελικού ο Γιάννης Κλωνάρης με τεράστια μάχη στις δύο ρακέτες!

Το ματς ξεκίνησε με καλάθι του Τσαπατάκη, ο Μοσκόφογλου ισοφάρισε, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με άγχος, πολύ χαμηλό σκορ και σκληρές άμυνες, που έδωσε τον τόνο για όλο το υπόλοιπο του αγώνα. Ο Κλωνάρης έφερε το ματς στο 2-6, με τον Μοίρα να μειώνει, αλλά τον Κρίκα Κ. να γράφει τρίποντο για το 4-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει από μια βολή του Λάσπα.

Στη 2η περίοδο ο Σπυριδωνίδης σκόραρε για το 5-11, με τον Μπαλτζόγλου να μειώνει σε 7-11. Οι Red-dicolo με τον Σκαμαγκά έφτασαν στο 7-14, για να πλησιάσουν σε διψήφια διαφορά με βολές από τον Λαουρδέκη για το 7-16. Ο Μοσκόφογλου σκόραρε για το 9-16, αλλά ο Τσαπατάκηςμε βολές και ένα καλάθι έφερε το ματς στο 9-20 για την πρώτη διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση. Ο Μοίρας με τρίποντο και ο Μοσκόφογλου με μία βολή μείωσαν σε 13-21, αλλά ο Λαουρδέκης έβαλε ξανά βολές, 13-22, κρατώντας τους Red-dicolo μακριά, πριν κλείσει το ημίχρονο στο 15-22 με βολές από τον Μοσκόφογλου.

Στην επανάληψη ο Σκαμαγκάς σκόραρε για το 15-24 της ομάδας του, με τον Φωτόπουλο να μειώνει σε 17-24, πριν έρθουν ο Λαουρδέκης με τον Τσαπατάκη για το 17-28 των Red-dicolo που έπιασαν ξανά διψήφια διαφορά. Ο Μοσκόφογλου απάντησε, αλλά μια βολή του Τσαπατάκη έφερε το ματς στο 19-29, στην τελευταία φορά που οι Red-dicolo ήταν μπροστά με 10 πόντους. Οι Phoenix Bums αντέδρασαν και άρχισαν να βρίσκουν σταθερά τρόπο για να φτάνουν στο καλάθι των αντιπάλων τους, κάτι που ως τότε δεν το κατάφεραν. Με 4/4 βολές από Λάσπα και Βερώνη πλησίασαν σε 23-29, για να σκοράρει ο Κουζοβουνάς για το 25-29 φέρνοντας το ματς στους 4 πόντους. Ο Red-dicolo με βολές από Σπυριδωνίδη και Κρίκα Α. έκλεισαν το δεκάλεπτο στους 31 πόντους, με τον Μοσκόφλογου να σκοράρει στο ενδιάμεσο για το 27-31 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Κοβάτσος έφερε το ματς στους 2 πόντους, με τον Κλωνάρη να κρατά την ομάδα του μπροστά. Μια βολή του Κοβάτσου και 3 πόντοι από τον Μοίρα ήταν που ισοφάρισαν τον αγώνα στο 33-33. Ο Κρίκας Κ. σκόραρε μια φορά από τη γραμμή για το 33-34, αλλά με βολές από Φωτόπουλο και Κουζοβουνά οι Phoenix Bums προσπέρασαν για πρώτη φορά στον αγώνα, 35-34! Ο Κλωνάρης ήταν εκεί για τους Red-dicolo και απάντησε στην αμέσως επόμενη επίθεση για το 35-36, με τον Τσαπατάκη να έχει 2/2 βολές για το 35-38. Ο Κουζοβουνάς μείωσε σε 36-38, με τον Τσαπατάκη να γράφει 1/2 βολές για το 36-39 και τους Phoenix Bums να έχουν ευκαιρία να ισοφαρίσουν τον αγώνα. Επίθεση στα 9 δευτερόλεπτα, τρίποντο από τον Μοίρα στα 5 και 39-39 για να στείλουν το ματς στην παράταση, αφού η τρίποντη προσευχή των Red-dicolo δεν βρήκε στόχο στην εκπνοή!

Στην παράταση ο Λαουρδέκης και ο Τσαπατάκης με βολές έφεραν την ομάδα τους στο 39-42, για να μειώσει ο Παπαμιχαήλ σε 41-42 και να ισοφαρίσει με μια βολή ο Κοβάτσος! Κρίκας Α. και Λάσπας αντάλλαξαν από μία βολή για το 43-43, αλλά οι Phoenix Bums δεν κατάφεραν να βρουν ξανά σκορ με τους Red-dicolo να πηγαίνουν στο 43-45 με τον Κρίκα Α., τον Κλωνάρη να παλεύει σα θηρίο στα ριμπάουντ (43-46) και τον Κρίκα Α. να κρατά την μπάλα με μαεστρία στην περιφέρεια (43-47) για να δώσει στην ομάδα του μαξιλαράκι ασφαλείας, πριν σφραγίσει στην εκπνοή σχεδόν τη νίκη ο Σκαμαγκάς, αφού πρώτα οι Phoenix Bums είχαν αστοχήσει στην ύστατη προσπάθεια ανατροπής, για να πάει το πρώτο τρόπαιο της σεζόν στους Red-dicolo!

Για τους τροπαιούχους ο Κλωνάρης είχε 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Τσαπατάκης 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Λαουρδέκης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κρίκας Α. 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σκαμαγκάς 7 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τους Phoenix Bums ο Μοσκόφογλου είχε 11 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλλά έχασε το τέλος του ματς με 5 φάουλ, ο Μοίρας είχε 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, ο Κοβάτσος 4 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.