35.7%
61.1%
54.3%
15.4%

Οι Εμπυροι με την νίκη που έκαναν κόντρα στην Remal Madri (67-59) πήραν μεγάλο αβαντάζ για την τέταρτη θέση της βαθμολογίας, αφού πλέον έχουν προβάδισμα δύο νικών απέναντι σε Bacardi Tel Aviv και Paranormal Inactivity .MVP του αγώνα ήταν ο Σέργιος Μαυρόγιαννης με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 τάπες.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε πως, παρόλο που οι Εμπυροι ήταν το φαβορί, η Remal δεν θα έπεφτε αμαχητί. Ο Πετράκης ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο στο ματς, ο Δεμέτης απάντησε με δύο συνεχόμενα καλάθια του για το 4-3, 4-5 ο Ομάρ, 7-5 ο Μαυρόγιαννης, 7-15 οι Μοτσάκος, Καμπούρης, Ομάρ και Χατζηιγνατίου και απάντηση με 7-0 σερί οι Χρόνης και Δεμέτης για το τελικό 14-15 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η μάχη των δύο ομάδων συνεχίστηκε για τα καλά, με τους Έμπυρους να προσπαθούν να δώσουν γρήγορο ρυθμό για να ξεφύγουν και την Remal από την άλλη να κρατάει το τέμπο και να μένει στο κυνήγι της νίκης. Ο Χατζηιγνατίου έγραψε το 14-18, 18-18 ο Μαυρόγιαννης με δύο συνεχόμενα καλάθια, 18-20 ο Καμπούρης, 22-20 ο Χρόνης, 22-23 ο Μανίνας και 26-23 με ένα 4-0 των Χρόνη και Μαυρόγιαννη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Έμπυροι κατάφεραν να κάνουν ένα καλό σερί, το οποίο τους έδωσε κεφάλι 10+ πόντων, όμως η παρέα του Μανίνα είχε απάντηση και σε αυτό. Δύο καλάθια του Μαυρόγιαννη για το 30-23, 30-29 οι Ομάρ και Μανίνας βάζοντας από ένα τρίποντο, 40-29 με 10-0 σερί οι Μαυρόγιαννης, Χρόνης και Δεμέτης, 40-31 ο Χατζηιγνατίου, 43-31 οι Χρόνης και Τσάκαλος, 43-34 ο Διαμαντόπουλος, 45-34 ο Μαυρόγιαννης, 45-37 ο Μοτσάκος, 47-37 ο Τσάκαλος και 0-8 σερί οι Αθανασάκος και Διαμαντόπουλος για το 47-45. Στη συνέχεια Μαυρόγιαννης και Καμπούρης έβαλαν από ένα καλάθι και έγραψαν το τελικό 49-47 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό, όπου ήρθε ένα σερί των Εμπυρων και τους έδωσε τελικά τη νίκη κάπως πιο άνετα από ότι περίμεναν. Ο Χρόνης έβαλε καλάθι για το 51-47, 51-49 ο Διαμαντόπουλος, 55-49 οι Μαυρόγιαννης και Χρόνης, 55-52 ο Διαμαντόπουλος ξανά, 57-52 ο Μαυρόγιαννης, 57-55 ο Μανίνας, 59-55 ο Χρόνης, 59-57 ο Πετράκης, 61-57 ο Χρόνης πάλι και 61-59 απάντηση ξανά ο Πετράκης με 59″ να μένουν για λήξη. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος οι Χρόνης και Μαυρόγιαννης έκαναν ένα 6-0 και καθάρισαν τη νίκη με το σκορ να γράφει τελικά 67-59.

Για τους Έμπυρους, πέρα από τον Μαυρόγιαννη, καταπληκτική εμφάνιση έκανε και ο Χρόνης. Για την Remal Madri ξεχώρισαν οι Διαμαντόπουλος και Μανίνας.