21.1%
25.0%
43.6%
11.5%

Σε ένα ματς με πολύ γρήγορο ρυθμό και ωραία ροή, οι Εφτάψυχοι κατάφεραν να αποδράσουν με το ροζ φύλλο με 46-48 κόντρα στους πρωταθλητές ReTirees. Οι νικητές αν και βρέθηκαν μπροστά μέχρι και με 15 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου είδαν την ομάδα του coach Κουσούλη να απαντάει πολύ γρήγορα και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος να φτάνει στην ισοφάριση. Σε εκείνο το σημείο ο Παπαδόπουλος εκμεταλλεύτηκε μια στιγμή αδράνειας και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κουνάβης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κουνάβης άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι, οι Σαρρής, Κωστούλας και Μαθιουδάκης απάντησαν με 8-0 σερί για το 8-2, ο Κουνάβης απάντησε με ένα προσωπικό 0-5 για το 8-7, 10-7 με καλάθι του Στέφου, 10-11 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Γαλάνη και μια βολή από τον Τσαντζαλή στη λήξη της περιόδου για το τελικό 11-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος έβαλε καλάθι για το 11-13, ο Στέφος ισοφάρισε σε 13-13, 13-18 με ένα καλάθι του Παπαδόπουλου και ένα τρίποντο του Κουνάβη, 15-18 από τον Κωστούλα, 15-29 με 0-11 σερί οι Κόνσολας, Παπαδόπουλος, Δημόπουλος και Σφακιανάκης και απάντηση με 5-0 οι Πλεξουσάκης και Σαρρής για το τελικό 20-29 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Κουνάβης και Γαλάνης απάντησαν με 0-5 για να ανεβάσουν τη διαφορά και πάλι στους 14 με το 20-34, 21-34 με μια βολή του Μαθιουδάκη, 21-36 δια χειρός Κουνάβη, 26-36 με τρεις ελεύθερες βολές του Πλεξουσάκη και ένα καλάθι του Μαθιουδάκη, 26-37 από τον Παπαδόπουλο, 28-37 με ωραία ενέργεια του Στέφου, 28-38 ξανά με βολή του Παπαδόπουλου, 34-38 με ένα 6-0 σερί των Πλεξουσάκη και Κωστούλα, 34-40 με καλάθι του Γαλάνη και τρίποντο από τον Μαθιουδάκη για το τελικό 37-40 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μαθιουδάκης έβαλε καλάθι για να μειώσουν οι ReTirees σε 39-40, ο Παπαδόπουλος έβαλε μια βολή για το 39-41, 40-41 από τον Μαθιουδάκη ξανά, 40-44 με ένα καλάθι και μια βολή του Παπαδόπουλου, 42-44 με δύο βολές του Μαθιουδάκη, 42-46 από τον Κουνάβη και 46-46 ξανά δια χειρός Μαθιουδάκη. Με 25″ για το τέλος ο Παπαδόπουλος βρήκε ανοιχτό διάδρομο και έγραψε το 46-48, για να ακολουθήσει ένα κλέψιμο των Εφτάψυχων στην αμέσως επόμενη φάση. Στα 2 δευτερόλεπτα που απέμεναν οι ReTirees έκαναν ένα γρήγορο φάουλ, έστειλαν για βολές την αντίπαλη ομάδα, με το σκορ να παραμένει ως έχει καθώς και οι δύο ήταν άστοχες. Στο τελευταίο σουτ της βραδιάς οι ReTirees το μόνο που πρόλαβαν να κάνουν ήταν ένα σουτ λίγο πίσω από το κέντρο, το οποίο δεν ήταν εύστοχο, με αποτέλεσμα οι Εφτάψυχοι να ξεκινούν την φετινή τους πορεία με μια πάρα πολύ σημαντική νίκη.

Για τους Εφτάψυχους, πέρα από τον Κουνάβη, πολύ μεγάλη εμφάνιση έκαναν επίσης οι Παπαδόπουλος με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και ο Γαλάνης με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες. Για τους ReTirees ξεχώρισε ο Μαθιουδάκης με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.