16.7%
72.7%
47.1%
36.4%

Οι Re Tirees ξεκίνησαν με νίκη τη χρονιά και όλοι οι οιωνοί έδειχναν πως θα έπαιρναν μια ακόμα απέναντι στον ελλιπέστατο Φωκιανό. Μόλις εφτά συμπαίκτες του Τσιώτση μαζεύτηκαν στο παρκέ του Βενέτη, με προσθήκες τους Μακρή και Μεσεδάκη. Οι Re Tirees πήραν κεφάλι από νωρίς, ωστόσο ο Τζούρτος έκανε αδιανόητο αγώνα, σκόραρε από παντού ,με κάθε τρόπο, και βοήθησε τα μέγιστα  στην πρώτη νίκη της ομάδας του.

Ο Κατιάκος επέστρεψε στα παρκέ με 4 προσωπικούς πόντους στην αρχή του ματς. Συνολικά οι Re Tirees έτρεξαν 8-0 με ωραιότερη στιγμή την ασίστ του Πλεξουσάκη στον Στόλη. Στο 4ο λεπτό του ματς έσπασε το ρόδι για τον Φωκιανό ο Τσιώτσης με ωραίο σουτ, όμως ο Γιαμαίος έκανε το 10-2. Στο σημείο αυτό ξεκίνησε η αφύπνιση του Τζούρτου. Σερί 10-0  για το Φωκιανό με 2 σερί τρίποντα του παίκτη με το νούμερο 4. Το δεκάλεπτο έκλεισε ιδανικά για αυτούς με τρίποντο του Παντελεάκη για το 12-19.

Ωραίο ποστ του Κατιάκου και τρίποντο του Σαρρή για το 17-21. Με coast to coast ο Μεσεδάκης έγραψε το 19-25, ενώ λίγο αργότερα πάλι ο Τζούρτος από τα 6,75 έκανε το +9 για το Φωκιανό (21-30). Δεν έμειναν άπραγοι οι Re Tirees και σκόραραν 7 πόντους με highlight το τρίποντο του Στόλη. Ο Μεσεδάκης πάσαρε ωραία στον Παντελεάκη για το 28-32. (30-32)

Ο Μουρελάτος έβαλε ένα δύσκολο καλάθι και φάουλ, πριν ο Γιαμαίος με τρίποντο κάνει το 35-37. Σκυτάλη πήρε ο Τσαντζαλής με καλάθι και φάουλ, ενώ ο Μουρελάτος έφερε και πάλι την ισορροπία (40-40) με ωραίο ντράιβ. Το δεκάλεπτο έκλεισε εντυπωσιακά ο Παντελεάκης. Πρώτα έβαλε καλάθι από την ασίστ του Τζούρτου- μετά από κλέψιμο- και ύστερα τρίποντο για το 42-46. (44-48)

O Tζούρτος άνοιξε το σκορ της τελευταίας περιόδου,ωστόσο η βολή του Γιαμαίου και το καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Κωστούλα έκαναν το σκορ 47-52. Ο Στόλης έφτασε τη διαφορά σε απόσταση τριπόντου, όμως ο ήρωας του Φωκιανού με 2 τρίποντα και 2/2 βολές μετά από αντιαθλητικό έκανε το σκορ 49-60. Ο Στόλης έκλεψε και πάσαρε στον Πλεξουσάκη, όμως ο Καρακατσάνης μπήκε στα ..παπούτσια του Τζούρτου και με τρίποντο έκανε το 52-63. Η απάντηση ήρθε από τον Στόλη 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ο Γιαμαίος με βολές έκανε το 57-63. Ωστόσο χρόνος δεν υπήρχε και η ½ βολή του Μουρελάτου έγραψε το τελικό 57-64.

Όπως και να πετούσε τη μπάλα χθες ο Τζούρτος θα έμπαινε. Έβαλε 27 πόντους με 2/2 βολές, 5/7 δίποντα και 5/10 τρίποντα.  Ο Μουρελάτος με τρομερά ποσοστά έβαλε 11, ενώ τόσους σκόραρε και ο Παντελεάκης. Στην πρώτη του εμφάνιση ο Μεσεδάκης μάζεψε 12 ριμπάουντ αναπληρώνοντας το κενό του Ρίπη. Από την άλλη Στόλης και Γιαμαίος σκόραραν από 14 πόντους, με τον πρώτο να προσθέτει 6 ριμπάουντ, 4ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ 12 έβαλε ο Κατιάκος.