14.8%
66.7%
33.3%
38.9%

Σε ένα παιχνίδι όπου το ενδιαφέρον διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος, οι ReTirees κατάφεραν να φύγουν νικητές από το κλειστό του Περιστερίου, έπειτα από μία σκληρή μάχη απέναντι στους Deflections με το παιχνίδι να τελειώνει στο 71-57 για την ομάδα του coach Κουσούλη. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους Deflections οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται με 12 πόντους στο κλείσιμο της 2ης περιόδου. Το 2ο μισό της αναμέτρησης είχε τελείως διαφορετική εικόνα, αφού οι ReTirees με άμυνα από ατσάλι (σ.σ. δέχθηκαν 13 πόντους σε 20 λεπτά), τους επέτρεψε να χτίσουν σταδιακά και την επίθεσή τους και έτσι να διπλασιάσουν τις νίκες τους στο Summer, αφήνοντας πίσω με 2 ήττες τους Deflections.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Νικολαΐδη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τους ReTirees να μπαίνουν στο ματς με ένα σερί 8-1 από τους Παπαϊωάννου, Merkevicius και Πλεξουσάκη για το 8-4 του παιχνιδιού. Εκεί, οι Deflections θα απαντήσουν με ένα γρήγορο 4-12 για να ανοίξουν τη διαφορά στους 4 πόντους και στο 12-16 για τους Deflections, ο Merkevicius με δίποντο θα μειώσει στο 14-16, ενώ ο Γεργεριτάκης με δίποντο και βολή θα στείλει τη διαφορά στους 5 πόντους και στο 14-19 του ματς. Με τρίποντο του Παπαϊωάννου, οι ReTirees θα μειώσουν σε 17-19, ο Γεργεριτάκης με νέο δίποντο θα κάνει το 17-21, ο Merkevicius με δίποντο απάντηση θα μειώσει ξανά στην κατοχή, ενώ ο Νικολαΐδης με τρίποντο θα γράψει το 19-24 του παιχνιδιού. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με δίποντο του Merkevicius, για να ρίξει τη διαφορά στους 3 και στο 21-24 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Deflections θα ξεφύγουν στο +8 με ένα σερί 2-7 από τους Μαζιώτη, Μιχαηλίδη και Σκανδάλη που θα κάνουν το 23-31, ο Σκοπελίτης με δίποντο θα μειώσει σε 25-31, ενώ ένα νέο σερί 2-7 των Deflections, θα πάει τη διαφορά στους 11 πόντους και στο 27-38 του ματς. Εκεί, ο Merkevicius με δίποντο και 2 βολές θα μειώσει σε 31-38, ο Μιχαηλίδης με βολή θα κάνει το 31-39, με τον Merkevicius με νέα βολή να απαντά και να ροκανίζει τη διαφορά στους 7 με το σκορ στο 32-39. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο και τρίποντο του Σκανδάλη, ο οποίος θα στείλει τις 2 ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 32-44 για τους Deflections.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι ReTirees θα μειώσουν με γκολ-φάουλ του Merkevicius στους 9 πόντους και στο 35-44, ο Μαζιώτης με δίποντο θα απαντήσει για το 35-46, με τους ReTirees να τρέχουν ένα τρομερό σερί 16-0, έπειτα από 7 πόντους του Merkevicius, 4 του Παπαϊωάννου, 3 του Σαρρή και 2 του Πλεξουσάκη για το 51-46, ο Μιχαηλίδης θα ξεκολλήσει τους Deflections με δίποντο και θα μειώσει τη διαφορά στους 3 για το 51-48, ενώ ο Merkevicius με βολή θα γράψει το 52-48 για την ομάδα του coach Κουσούλη. Εκεί, ο Μιχαηλίδης ξανά με 2/2 βολές αυτή τη φορά θα μειώσει στην κατοχή και στο 52-50, ενώ το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Merkevicius με γκολ-φάουλ, σφραγίζοντας την περίοδο στο 55-50 για τους ReTirees.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σκοπελίτης με δίποντο και ο Σαρρής με τρίποντο θα κάνουν το 60-50 για τους ReTirees, οι Deflections θα μειώσουν στους 5 με τρίποντο του Σκανδάλη και δίποντο του Μιχαηλίδη για το 60-55, ενώ ο Σοφούλης, με δικό του τρίποντο, θα διαμορφώσει το 63-55 για την ομάδα του. Εκεί, ο Μιχαηλίδης με νέο καλάθι θα κάνει το 63-57, με τους Παπαϊωάννου Merkevicius και Πλεξουσάκη να σφραγίζουν το ματς με 8 σερί πόντους για το τελικό 71-57.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Viktoras Merkevicius ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 34 πόντους, με 13 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 42 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους ReTirees ξεχώρισε επιπλέον ο Παπαϊωάννου, με τον Πλεξουσάκη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Deflections σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μιχαηλίδης και ο Γεργεριτάκης.