18.5%
52.6%
43.5%
31.8%

ReTirees vs Red-Dicolo 70-71. Καταπληκτικό παιχνίδι στο Αιγάλεω με τις δύο ομάδες να μάχονται για την νίκη. Το ματς στα 40 λεπτά ισόπαλο 62-62, με τους νικητές στην παράταση να έχουν ποιο καθαρό μυαλό και να επιστρέφουν στις νίκες μετά από 4 αρνητικά αποτελέσματα. Mvp του αγώνα ο Λαουρδέκης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το ματς ξεκίνησε καλάθι από το ζωγραφιστό ο Στόλης 2-0 για τους ReTirees . Ο Σκαμαγκάς με σουτ από την γωνία ισοφάρισε 2-2 για τους Red-Dicolo. Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Αθηναίος το 4-2 και ο Λαουρδέκης σκόραρε από το ζωγραφιστό, με λει-απ ο Σκαμαγκάς και με τρίποντο ο Λαουρδέκης το σκορ έγινε 4-9. Ο Γιαμαίοςκαι ο Αθηναίος με τρίποντο έγραψαν το 10-9. Με σερί 0- το σκορ έγινε 10-18. Αρχικά ο Μπρίκος με 2/2 βολές, με καλάθι από το ζωγραφιστό ο Κρίκας, λει-απ ο Μπρίκος και με τρίποντο ο Λαουρδέκης. Ο Αθηναίος πέτυχε το 12-18 και ο Μπρίκος με σουτ από την γωνία το 12-20. Το δεκάλεπτο τελείωσε 14-20 με καλάθι από το Low post ο Αθηναίους.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Σταμούλης σκόραρε το 14-22 για τους Red-Dicolo. Ο Αθηναίος με 4 μείωσε σε 18-22 για τους ReTirees. Ο Μπρίκος το τρίποντο για το 18-25 και το 25-25 έγινε με καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Αθηναίος, 2/2 βολές και καλάθι από το ζωγραφιστό ο Σκοπελίτης και με 1/2 βολές ο Στόλης. Με σερί 0-14 το σκορ έγινε 25-39. Αρχικά ο Τσαπατάκης με τρίποντο και 2/2 βολές, καλάθι από το ζωγραφιστό ο Κρίκας και ο Λαουρδέκης και με λει-απ ο Σκαμαγκάς. Ο Στόλης με 2/2 βολές, ο Παπαγιάννης με γκολ φάουλ και ο Κωστούλας με 1/2 βολές το σκορ έγινε 31-39. Το δεκάλεπτο τελείωσε 31-42 με 1/2 βολές ο Λαουρδέκης και με σουτ ο Μπουλούκος.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Κωστούλας με 4 πόντους του και ο Γιαμαίος με γκολ φάουλ μείωσαν για τους ReTirees 38-42. Ο Κρίκας σκόραρε το 38-46 για τους Red-Dicolo. Ο Γιαμαίος με τρίποντο, μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Αθηναίος και με καλάθι από το Low post ο Στόλης το σκορ έγινε 45-46. Ο Σταμούλης με σουτ από την γωνία πέτυχε το 45-48 και ο Κωστούλας πέτυχε το 47-48. Το δεκάλεπτο τελείωσε 47-50 με καλάθι από το ζωγραφιστό ο Λαουρδέκης.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Αθηναίος σκόραρε το 49-50 για τους ReTirees. Ο Σκαμαγκάς με λει-απ έκανε το 49-52 για τους Red-Dicolo. Ο Σκοπελίτης έκανε το 51-52 και ο Κρίκας με σουτ το και ο Λαουρδέκης σκόραρε από το Low post το 51-56. Ο Γιαμαίος με τρίποντο πέτυχε το 54-56 και ο Λαουρδέκης με 1/2 βολές και ο Μπρίκος με τρίποντο σκόραραν το 54-60. Το ματς στα ίσα 60-60 (1:14),αρχικά ο Αθηναίος σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ, 1/1 βολή τεχνικής ποινής ο Γιαμαίος και με γκολ φάουλ ο Αθηναίος. Ο Λαουρδέκης με 2/2 βολές (0:57) το 60-62 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση 62 – 62 με καλάθι που πέτυχε ο Αθηναίος.

Παράταση και ο Αθηναίος πέτυχε το 64-62 για τους ReTirees με καλάθι από το ζωγραφιστό. Ο Σκαμαγκάς ισοφάρισε 64-64 με λει-απ για τους Red-Dicolo. Ο Γιαμαίος με τρίποντο έκανε το 67-64 και ο Λαουρδέκης με 2/2 βολές και ο Μπρίκος με τρίποντο έγινε το 67-69. Ο Σκοπελίτης ισοφάρισε 69-69 με καλάθι από το ζωγραφιστό (1:39)και ο Στόλης με 1/2 βολές το 70-69(1:25). Ο Μπουλούκος με ντράιβ πέτυχε το νικητήριο καλάθι (1:15) 70-71. Η ReTirees είχαν την τελευταία επίθεση όμως δεν κατάφερε ο Σκοπελίτης να σκοράρει.

Για τους νικητές ξεχώρισε ακόμα Μπρίκος με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Τσαπατάκης με 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Κρίκας με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο τρομερός Αθηναίος με 26 πόντους, 19 ριμπάουντ (14-5),1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο Κωστούλας με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Στόλης με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 2 κλεψίματα.