11.5%
27.8%
53.7%
17.2%

Έπειτα από μία κλειστή για 38 λεπτά αναμέτρηση, η Νίκαια κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 50-64 απέναντι στους Saints, για την 13η αγωνιστική της Rising League. Οι Saints αν και μπήκαν καλύτερα στο ματς, στο τέλος ξέμειναν από δυνάμεις, πράγμα που η Νίκαια εκμεταλλεύτηκε, έτρεξε ένα σερί 2-11 και με αυτόν τον τρόπο πήρε τη νίκη αλλά και τη διαφορά τους 1ου γύρου και πλέον ανέβηκε στο 6-6 του Γ’ ομίλου της κατηγορίας.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λιάπη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Saints να απαντούν με ένα σερί 12-3, έπειτα από 6 πόντους του Τσιβελεκίδη και από 2 των Νιάρχο, Καλογερόπουλο και Κοντόπουλο για το 12-5 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Μαργέλλος με 2 δίποντα θα μειώσει σε 12-9, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Μαργέλλος με όμορφο δίποντο για το 14-11 των “Άγιων”.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νίκαια θα πάρει το προβάδισμα με δίποντο του Μαργέλλου και τρίποντο του Ντζερεμέ, κάνοντας το 14-16, ο Παύλου με γκολ-φάουλ και ο Τσιβελεκίδης με δίποντο θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ για το 19-16, όμως η Νίκαια θα επιμείνει και με ένα δικό της σερί 2-7 θα περάσει μπροστά στο σκορ για το 21-23 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Κοντόπουλος με εύστοχη βολή και ο Τσιβελεκίδης με δίποντο θα δώσουν το προβάδισμα στους Saints για το 24-23, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει ο Λιάπης και ο Οικονομάκος με 2 δίποντα για το 24-27 της Νίκαιας.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων από τα αποδυτήρια, η Νίκαια με 3 δίποντα των Μαργέλλο και Ντζερεμέ θα κάνει το 24-33, ο Καλογερόπουλος θα μειώσει με τρίποντο σε 27-33, ενώ ο Σιμιντζής θα απαντήσει με καλάθι στη ρακέτα για το 27-35 της Νίκαιας. Εκεί, ένα δίποντο του Παύλου θα διαμορφώσει το 29-35 στο ματς, ο Οικονομάκος με δύσκολο καλάθι θα γράψει το 29-37, με τον Νιάρχο να συνεργάζεται άψογα με τον Κοντόπουλο και να διαμορφώνει το 31-37. Στη συνέχεια, ο Μαργέλλος με δίποντο θα κάνει το 31-39, ενώ ένα σερί 7-3 των Saints θα μειώσει τη διφορά του παιχνιδιού στους 4 πόντους με το σκορ 38-42, για να κλείσει παράλληλα και η 3η περίοδος του ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μαργέλλος με γκολ-φάουλ θα κάνει το 38-44, ο Παύλου θα απαντήσει με τρίποντο από τις 45 για το 41-45, ενώ 2 σερί τρίποντα της Νίκαιας από τους Ντζερεμέ και Σιμιντζή, θα χτίσουν διψήφιο προβάδισμα για τη Νίκαια, με το σκορ στο 41-51. Εκεί, ο Νιάρχος, ο Παύλου και ο Κοντόπουλος θα μειώσουν με 3 δίποντα σε 47-51, ο Μαργέλλος με όμορφο δίποντο θα διαμορφώσει το 47-53, με τον Νιάρχο να πετυχαίνει 1/2 βολές και να μειώνει στους 5 με το σκορ στο 48-53. Εκεί, η Νίκαια θα τρέξει ένα σερί 2-11 και θα κλείσει το ματς στο 50-64.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Σάββας Μαργέλλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 29 πόντους, με 5 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, κλέβοντας 8 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 32 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τη Νίκαια ξεχώρισε επιπλέον ο Λιάπης, με τον Ντζερεμέ να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Saints σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κοντόπουλος και ο Τσιβελεκίδης.