18.5%
64.3%
40.4%
30.8%

Σε ένα φοβερό ματς στο κλειστό της Καλλιθέας, οι Saints κατάφεραν να πάρουν δύσκολη νίκη επί των Boomers με το τελικό 73-71. Οι Saints είχαν χτίσει μία διαφορά 10 πόντων στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, με τους Boomers να ροκανίζουν αυτή τη διαφορά στο τέταρτο και να φτάνουν μέχρι και την ισοφάριση 70-70 με 1:30 για την λήξη. Εκεί, το παιχνίδι πήγε στην ρουλέτα των βολών με τους Saints να είναι πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Τσιβελεκίδη να ανοίγει το σκορ με γκολ-φάουλ και τους Αλεξανδρόπουλο και Μιχαηλίδη να απαντούν με 2 δίποντα για το 3-4. Ο Νιάρχος με δίποντο θα κάνει το 5-4, ο Κακαράντζας το 5-6 και ο Amer το 7-6. Στη συνέχεια, ο Αλεξανδρόπουλος με τρίποντο θα πάρει ξανά το προβάδισμα για τους Boomers κάνοντας το 7-9, ο Amer θα ισοφαρίσει σε 9-9 και οι Boomers με ένα σερί 3-10 θα χτίσουν μία διαφορά 7 πόντων για το 12-19. Εκεί, οι Saints με τρίποντο του Amer και δίποντο του Καλογερόπουλου θα μειώσουν σε 17-19. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Κασιώτη για το 17-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Amer με βολή θα κάνει το 18-21, οι Boomers με βολή δίποντο και τρίποντο από τους Αλεξανδρόπουλο, Κασιώτη και Κακαράντζα αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 18-27, ενώ ο Amer με τρίποντο και δίποντο στη συνέχεια θα μειώσει σε 23-27. Εκεί, ο Κακαράντζας με νέο τρίποντο θα κάνει το 23-30, ο Amer και ο Κοντόπουλος με 2 δίποντα και 2 βολές θα μειώσουν στον πόντο (29-30), για να απαντήσουν οι Boomers με τον Αλεξανδρόπουλο να ευστοχεί σε ακόμα ένα τρίποντο για το 29-33 και τον Amer να μειώνει με δύσκολο δίποντο σε 31-33. Οι Boomers με ένα νέο σερί 0-7 θα στείλουν τη διαφορά στους 9 πόντους (31-40), ενώ το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει ο Amer με 2/2 βολές για το 33-40.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Saints θα μπουν πολύ δυναμικά και με ένα σερί 10-0 στα πρώτα λεπτά θα πάρουν το προβάδισμα για το 43-40, ενώ οι Boomers θα απαντήσουν με δίποντο από τον Δάσκαλο για το 43-42. Εκεί, οι Saints με ακόμα ένα σερί 7-2 θα πάνε την διαφορά στους 6 πόντους (50-44), ο Κακαράντζας με βολή θα μειώσει προσωρινά σε 50-45 και ο Amer με τον Αντιώτη θα ευστοχήσουν σε τρίποντο και δίποντο για το 55-45. Στη συνέχεια, ο Κακαράντζας με 4 συνεχόμενους πόντους θα μειώσει σε 55-49, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με 2/2 βολές του Amer και δίποντο του Τσιβελεκίδη για το 59-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τσατσαρούνος με δίποντο θα κάνει το 61-49, ενώ οι Boomers θα απαντήσουν με σερί 0-5 για να μειώσουν σε 61-54. Εκεί, ο Amer με γκολ-φάουλ θα κάνει το 64-54, και ο Κεραμυδάς με δίποντο θα μειώσει σε 64-56. Στη συνέχεια, ο Amer με βολή θα κάνει το 65-56, ο Αλεξανδρόπουλος θα μειώσει με δίποντο στους 7 πόντους για το 65-58 και ο Amer με νέο δίποντο θα διαμορφώσει το 67-58. Με δίποντο θα απαντήσει και ο Μιχαηλίδης έπειτα από πολύ ωραίο διάβασμα του Κακαράντζα για το 67-60, με τους Boomers να τρέχουν ένα σερί από εκεί και μετά (3-10) για την ισοφάριση σε 70-70. Εκεί, ο Amer με 2/2 βολές θα κάνει το 72-70, ο Αλεξανδρόπουλος με βολή θα μειώσει σε 72-71, ενώ ο Amer θα σφραγίσει το ματς με βολή για το τελικό 73-71. Οι Boomers αστόχησαν στα τελευταία 5.7 δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα οι Saints να πάρουν το 10ο ροζ φύλλο της σεζόν.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Amer Kmeir ο οποίος σταμάτησε στους 47 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 12 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ, για να συγκεντρώσει 30 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κοντόπουλος και ο Νιάρχος, ενώ από τους Boomers ξεχώρισε η προσπάθεια των Κακαράντζα και Αλεξανδρόπουλο.