26.3%
75.0%
28.6%
27.8%

Την 3η τους νίκη κατάφεραν να αποσπάσουν οι Saints, κόντρα στους Coffeewauke Bugs, αφού επικράτησαν με 64-45, σε ένα παιχνίδι όπου μέχρι και το ημίχρονο ήταν ντέρμπι. Αρχικά, οι Cofeewaukee Bugs μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, έχτισαν διαφορά μέχρι και 9 πόντων (11-20), όμως οι νικητές, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μισό της αναμέτρησης με οριακό προβάδισμα (27-26) και να πατήσουν γκάζι στα επόμενα 2 δεκάλεπτο, το οποίο και τους έδωσε τη νίκη, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Rookie League.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κοντογιάννη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Καρτσομιχελάκη και Κοντάμπαση να βάζουν στο παιχνίδι τους Coffeewaukee Bugs με 2 τρίποντα για το προβάδισμα και το 2-6. Με καλάθι του Νιάρχου, οι Saints θα μειώσουν στην κατοχή και το 4-6, ο Καρτσομιχελάκης και ο Κοντάμπασης με δίποντα αυτή τη φορά θα γράψουν το 4-10, ενώ ένα τρίποντο του Παύλου, θα μειώσει τη διαφορά στους 3 και το 7-10 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Μπόνη με ένα σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 7-12, ο Παύλου με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει στο 9-12 και ο Γιαντσίδης με δικό του καλάθι θα κλείσει την περίοδο στο 9-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Coffeewaukee Bugs θα ανοίξουν τη διαφορά στους 5 πόντους με δίποντο του Καρτσομιχελάκη για το 9-16, ο Δημητρίου θα απαντήσει γρήγορα με τον ίδιο τρόπο για να μειώσει στο 11-16, ενώ 1 βολή του Ζέικου και ένα γκολ-φάουλ του Βελαέτη θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 9 πόντους και το 11-20 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, οι Saints θα πλησιάσουν επικίνδυνα με 4 δίποντα των Δημητρίου, Κουρκουνάκη και Παύλου για το 19-20, ο Κοντάμπασης όμως θα δώσει ανάσα στους Coffeewaukee Bugs με 2 απανωτά τρίποντα για να κάνει το 19-26. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσουν οι Saints με οριακό προβάδισμα, έπειτα από 4 δίποντα των Κουρκουνάκη και Τσιβελεκίδη για το 27-26 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Saints με ένα γρήγορο σερί 8-2 από 2 τρίποντα του Παύλου και δίποντο του Τσιβελεκίδη θα πάει το ματς στους 7 πόντους και το 35-28, ένα τρίποντο του Μπόνη θα μειώσει στο 35-31, για να πατήσουν γκάζι ξανά οι Saints και ύστερα από 3 δίποντα των Κουρκουνάκη και Τσιβελεκίδη, η διαφορά θα πάει σε διψήφιο αριθμό και το σκορ στο 31-41. Εκεί, οι Coffeewaukee Bugs με 2 δίποντα των Βελαέτη και Γιαντσίδη, αλλά και βολή του Μπόνη,θα ρίξουν τη διαφορά στους 5 πόντους και το 41-36, ενώ ο Αντωνίου με εύστοχο τρίποντο κορυφής, θα κλείσει την περίοδο στο 44-36 για τους Saints.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Saints με ένα σερί 8-2 θα ανοίξουν τη διαφορά στους 14 και το 52-38, ο Γιαντσίδης με γκολ-φάουλ θα μειώσει στο 52-41, ενώ ο Κουρκουνάκης με δικό του καλάθι, θα κάνει το 54-41 των Saints. Εκεί, ένα δίποντο από τον Ζέικο θα μειώσει στο 54-43, 2 καλάθια των Δημητρίου και Κοντογιάννη θα διαμορφώσουν το 58-43, ενώ ο Βελαέτης με 2/2 βολές θα μειώσει στο 58-46. Το τελικό 64-45, θα διαμορφώσει ο Κοντογιάννης με 3 απανωτά δίποντο για τους Saints.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κοντογιάννης ο οποίος σταμάτησε στους 10 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 25 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κουρκουνάκης και Παύλου, ενώ από τους Coffeewaukee Bugs ξεχώρισε η προσπάθεια των Μπόνη και Κοντάμπαση.