0.0%
53.8%
34.9%
6.7%

Σε ένα αρκετά αμφίρροπο παιχνίδι, οι Saints κατάφεραν να πάρουν την 3η συνεχόμενη και την 9η συνολικά νίκη τους, απέναντι στους πολύ μαχητικούς Underdogz με το τελικό 44-40, 1 ματς πριν τα playoffs. Οι Saints μπήκαν πολύ καλύτερο στα παιχνίδι, φτάνοντας να έχουν ένα προβάδισμα 10 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (17-7), όμως οι Underdogz δεν κατέβασαν το κεφάλι, αφού με 2 πολύ καλά δεκάλεπτο, μπήκαν σε θέση οδηγού στο σκορ με πολύ καλές επιθέσεις και ακόμα καλύτερες άμυνες. Στην τελευταία περίοδο, οι Saints ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη, αφού από το ξεκίνημα του δεκαλέπτου πήραν και πάλι το προβάδισμα, άνοιξαν τη διαφορά μέχρι και τους 7 πόντους (35-28), ενώ στο τέλος διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και πλέον κυνηγούν την 6η θέση και τις ελπίδες για πρόκριση ως 6οι καλύτεροι.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Saints να ξεκινούν πολύ καλά στο ματς με ένα σερί 7-1 και τους Underdogz να μειώνουν με 2 δίποντα από τον Στεβόλαιμο και τον Εμμανουήλ για το 7-5 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Saints με δίποντο του Κοντόπουλου θα κάνουν το 9-5, γρήγορα ο Ιωάννου με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει ξανά στο καλάθι για το 9-7, όμως το πρώτο δεκάλεπτο, θα βρεί τους Saints με ένα προβάδισμα 10 πόντων, έπειτα από 2 δίποντα του Νιάρχου και από 1 των Τσιβελεκίδη και Παύλου για το 17-7 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Underdogz θα μειώσουν με 6 σερί πόντους από 3 δίποντα των Εμμανουήλ, Στεβόλαιμο και Ιωάννου για το 17-13, ο Νιάρχος θα βάλει το πρώτο καλάθι στο 2ο δεκάλεπτο για τους Saints με το σκορ να πηγαίνει στο 19-13, ενώ ο Εμμανουήλ, με δίποντο και 2/2 βολές, θα ρίξει τη διαφορά στο καλάθι και στο 19-17. Το πρώτο ημίχρονο, θα βρεί τους Saints με ένα προβάδισμα 6 πόντων, αφού ο Καρατζάς και ο Κοντόπουλος, θα ευστοχήσουν σε 2 δίποντα και θα σφραγίσουν το ημίχρονο στο 23-17 για τους Saints.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Underdogz θα μπουν πολύ δυνατά για να πάρουν το προβάδισμα με ένα σερί 0-9, έπειτα από 4 δίποντα των Ιωάννου, Καραχάλιο και Αϊβάζογλου, αλλά και βολή του Στεβόλαιμου για το 23-26, ο Δημητρίου με δίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 25-26, ενώ οι Underdogz με 2/2 βολές του Εμμανουήλ, θα επαναφέρουν τη διαφορά στους 3 πόντους, για το 25-28 του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με ένα δίποντο του Καρατζά με τους Saints να μειώνουν σε 27-28 την αναμέτρηση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Saints θα πάρουν μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα με 4 απανωτά δίποντα των Καλογερόπουλο και Καρατζά για το 35-28, οι Underdogz θα μειώσουν στο καλάθι με δίποντο του Καραχάλιου και γκολ-φάουλ του Εμμανουήλ για το 35-33, με τους Saints να βρίσκουν σκορ με δίποντο και βολή του Καρατζά, με το σκορ πλέον να γράφει 38-33. Στη συνέχεια, ένα δίποντο μέσης απόστασης του Στεβόλαιμου, θα ρίξει τη διαφορά στους 3 πόντους ξανά για το 38-35, ο Τσιβελεκίδης στον αιφνιδιασμό θα γράψει το 40-35 για τους Saints, ενώ ο Εμμανουήλ με ένα πολύ δυναμικό drive θα καταφέρει να μειώσει τη διαφορά στους 3 πόντους για το 40-37 του παιχνιδιού. Με 1 λεπτό και 15 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης, ο Παύλου με εύστοχο ζευγάρι βολών και ο Νιάρχος με δίποντο θα κάνουν το 44-37 για τους Saints, ενώ ο Ιωάννου με εύστοχο τρίποντο, απλά θα μειώσει στο τελικό 44-40.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Ανδρέας Καρατζάς ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 15 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Τσιβελεκίδης και Κοντόπουλος, ενώ από τους Underdogz ξεχώρισαν οι Εμμανουήλ και Iωάννου.