15.0%
54.2%
32.7%
20.0%

Οι Tomahawks αντιμετώπισαν τους BC Abla, σε ένα ματς που θα έκρινε ίσως αρκετά την είσοδο στα playoffs. Η παρέα του Μακρή εκτός της νίκης θα ήθελε ιδανικά και τη διαφορά 8 και πλέον πόντων ώστε σε πιθανή ισοβαθμία να είχε πλεονέκτημα, όλα αυτά όμως έμειναν στη θεωρία.

Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο του Μπελεχάκη, όμως λίγο αργότερα τραυματίστηκε δυστυχώς. Περαστικά Γιώργο! Ο Μέξας ισοφάρισε, όμως η BC Abla έκανε ένα ξεπέταγμα και έφτασε το 4-9, με καλάθι του Σωτηρόπουλου κοντά στο ζωγραφιστό. Ο Μέξας πάσαρε ωραία στον Κουμπαράκη και ο Γώγολος βρήκε στόχο από το τρίποντο για το 7-9. Ο Ρενιέρης όμως δίποντο και ο Μακρής με τρίποντο έκαναν το 7-14.

Οι Tomahawks πήραν πραγματικές ανάσες στην ανάπαυλα καθώς γύρισαν με τρομερό σερί 10-0 και τον Μέξα να δίνει ρυθμό στην ομάδα! Η απάντηση ήταν άμεση όμως με σερί 6-0 για το 17-20.Ο Ορνεράκης και ο Εγγλέζος σκόραραν με βολές ενώ δίποντο έβαλε ο Κατσάτσος. Ο Θειακούλης έβαλε σου, απάντησε ο Μακρής και ύστερα ο Γώγολος μετά από ριμπαόυντ έκανε το 21-22. Με το δίποντο του Ορνεράκη το σκορ έφτασε 21-25, ωστόσο 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Γώγολος με τρίποντο έκανε το 24-25.

4 πόντοι του Μέξα και 2 του Γώγολου για το 30-25, και προβάδισμα στους Tomahawks το οποίο δεν χάθηκε ποτέ ξανά στο ματς. Ο Μακρής σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπαόυντ, όμως η laser pass του Κάρλος έγινε καλάθι στα χέρια του Γώγολου για το 34-27. Ο Μέξας έβαλε και τρίποντο για το 37-31, ένα ξέσπασμα όμως των αντιπάλων πήγε το ματς στο 37-36. Στο διάστημα αυτό ο Μακρής έβαλε τρίποντο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Μέξα στο ζωγραφιστό για το 45-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Tomahawks  μπήκαν πολύ καλά με σερί 8-0. Ο Μέξας σκόραρε 4 πόντους ,ενώ άλλοι τόσοι ήρθαν από τον Κουμάντο. 5 πόντοι του Μακρή για το 53-45, και νέο σερί 6ποντων για το 59-45 από τους αντιπάλους. Ο Κάρλος ήταν βασικός εκφραστής των επιθέσεων αυτών .Ο Ορνεράκης με τον Μακρή πήγαν το σκορ στο 59-50, όμως οι 3 πόντοι του Μέξα έδειξαν ξεκάθαρα νικητή, πηγαίνοντας το ματς στο 62-50. Μάλιστα ο ψηλός των «τσεκουριών» σκόραρε με coast to coast. Το καλάθι του Σωτηρόπουλου μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 66-58.

O Μέξας ήταν πρωταγωνιστής με 28 πόντους και 27 ριμπάουντ! Σημαντική η συνεισφορά από Γώγολο-13 πόντοι- και Κουμάντο-10. Από την άλλη ο Μακρής έκανε ό,τι μπορούσε σκοράροντας 31 πόντους και μαζεύοντας 13 ριμπάουντ.