33.3%
50.0%
37.3%
25.0%

Δύσκολη νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Underdogz απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα των Νίκαια οι οποίοι ήθελαν το ροζ φύλλο για να μείνουν ζωντανές οι ελπίδες τους για τα play-off. Οι δύο ομάδες κονταροχτυπιόντουσαν μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα των Underdogz ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένη , με αποτέλεσμα να κάνει καλύτερες επιλογές στην επίθεση και να ευστοχήσει σε κρίσιμες βολές των τελευταίων λεπτών. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Εμμανουήλ ‘Σενγκέλια’ Βαγγέλης ο οποίος τρομοκράτησε την ρακέτα των αντιπάλων του σημειώνοντας 33 πόντους και 15 ριμπάουντ σκοράρωντας το εξωφρενικό 36 στο σύστημα αξιολόγησης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκόρ άνοιξαν οι Underdogz με 4-0 απο τον Εμμανουήλ , απάντηση με βολές του Λιάπη για το 4-2, τρίποντο απο τον Αϊβάζογλου και δίποντο απο τον Στεβόλαιμο για το 9-2, 9-6 με δύο καλάθια του Μαργέλλου, 8-0 σερί απο τους Underdogz με τους Στεβόλαιμο, Εμμανούηλ και Αλικάκη για το 17-6, εύστοχη βολή του Σιμιντζή και 17-7,καλάθι και φάουλ του Εμμανουήλ για το 20-7, με τρίποντο του Σιμιντζή και σκορ 20-10 να λήγει το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν με τους Νίκαια να σφίγγουν την άμυνα τους και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με πρωτεργάτη τον Μαργέλλο,  ο οποίος με δύο δικά του καλάθια έκανε το 22-14, απάντηση του Ιωάννου για το 24-14, δίποντο του Τζελέπη και εύστοχες βολές του Μαργέλλου για το 24-18, 25-18 με βολή του Αϊβάζογλου, δίποντο απο τον Σιμιντζή και 25-20, τρίποντο του Αϊβάζογλου για το 28-20 με τους Νίκαια να κάνουν 0-7 σερί βρίσκοντας σκορ απο τους Σιμιντζή και Μαργέλλο για το 28-27 καθιστόντας το ματς ξανά ως ντέρμπι, 30-27 με τον Εμμανουήλ και 0-5 σερί πάλι απο Μαργέλλο και Σιμιντζή για να λήξει το ημίχρονο 30-32 με τους Νίκαια μπροστά!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξίσου δυνατό με τις δύο ομάδες πλέον να έχουν βρεί ρυθμό στην επίθεση . Βολές του Εμμανουήλ για το 32-32, 32-34 με δίποντο του Μαργέλλου, 34-34 πάλι απο τον Εμμανουήλ, 0-5 δια χειρός Μαργέλλου και 34-39, απάντηση με δύο βολές του Εμμανουήλ για το 36-39,36-41 πάλι ο Μαργέλλος, 4-0 σερί με Στεβόλαιμο και Αλικάκη για το 40-41, βολές απο τον Σιμιντζή για το 40-43, μία εύστοχη του Εμμανουήλ και 41-43, τρίποντο του Μαργέλλου ο οποίος είχε πάρει φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο και 41-46, απάντηση του Αϊβάζογλου για το 43-46 , Μαργέλλος ξανά και 43-48 , βολές του Εμμανουήλ και 45-48 με τον Μαργέλλο να κλείνει το δεκάλεπτο με ακόμα ένα δικό του καλάθι και 45-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τζελέπης άνοιξε σκορ για την ομάδα του για το 45-52, βολές του Εμμανουήλ και 47-52, 47-54 με τον Σιμιντζή , καλάθι του Εμμανουήλ και βολές του Στεβόλαιμου για το 51-54 δίποντο του Μαργέλλου για το 51-56 με τους Underdogz να έχουν περισσότερες ανάσες και να βρίσκουν καλάθια και βολές στο ανοιχτό γήπεδο, κάνοντας ένα 7-0 σερί με τους Εμμανουήλ και Στεβόλαιμο για το 58-56 και περνώντας μπροστά μετά απο πολύ ώρα. Μία εύστοχη βολή απο τον Οικονομάκο για το 58-57, δίποντο του Αϊβάζογλου για το 60-57 με τον Μαργέλλο να απαντάει με τρίποντο για το 60-60. Σε εκείνο το σημείο οι Underdogz ήταν πιό ψύχραιμοι και κάνοντας λιγότερα λάθη και εκμεταλλευόμενοι αυτά των αντιπάλων τους βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με ένα 4-0 σερί ουσιαστικά σφράγισαν την νίκη με τους Ιωάννου και Εμμανούηλ για το 64-60. Ο Μαργέλλος απάντησε ακαριαία με coast to coast lay up για το 64-62 με τον Αϊβάζογλου να βρίσκει λύση με δικό του δίποντο και τον Κόντο στο τέλος να ευστοχεί σε δύο βολές για το τελικό 68-62 του παιχνιδιού.

Για τους Underdogz εκτός του Εμμανουήλ πολύ καλός ήταν ο Αϊβάζογλου με 13 πόντους και 5 ασίστ ενώ για τους Νίκαια σε δαιμονιώδη κατάσταση βρέθηκε ο Μαργέλλος, ο οποίος σημείωσε 36 πόντους ,6 ριμπάουντ και 3 ασίστ!