21.4%
85.7%
48.5%
31.0%

Ο Φωκιανός πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη με 65-60 κόντρα στους Undertakers και πλέον όλα δείχνουν πως καθάρισε μια θέση στην οχτάδα. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Τζούρτος με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Φωκιανός έδειξε πως έχει έρθει καλά διαβασμένος, κυρίως στο τι έπρεπε να κάνει αμυντικά, παίζοντας πολύ καλά τα ατού των Undertakers. Ο Μακρής έγραψε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Κιτσαντάς ισοφάρισε σε 2-2, 4-2 ο Τζούρτος, 4-8 οι Στρατηγαρέας, Κιτσαντάς και Ορφανός, 6-8 ο Τζούρτος, 6-10 ο Κιτσαντάς, 8-10 ο Τζούρτος ξανά, 8-13 ο Αντωνόπουλος και 12-13 οι Μουρελάτος και Μεσεδάκης για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φωκιανός συνέχισε το ίδιο καλά στην άμυνα του, σε αυτήν την περίοδο όμως ανέβασε και ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να δίνει εκείνος τον ρυθμό που ήθελε. Ο Τζούρτος έγραψε τρίποντο για το 15-13, 15-14 ο Ορφανός με μια βολή, 17-14 ο Μουρελάτος, 17-16 ο Αντωνόπουλος, 19-16 ο Καρακατσάνης, 19-18 ο Αντωνόπουλος, 24-18 οι Πλακίδας και Μεσεδάκης, 24-20 ο Ορφανός, 26-20 ο Τζούρτος, 26-23 ο Καπαντάκης, 29-23 ο Πλακίδας ξανά και 0-6 σερί οι Στρατηγαρέας, Ορφανός και Αντωνόπουλος για το 29-29. Στη συνέχεια ο Καρακατσάνης έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα και έγραψε το τελικό 35-29 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Undertakers ξεκίνησαν δυνατά, πήραν το προβάδισμα, όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ αφού γρήγορα ο Φωκιανός βρήκε ξανά τον καλό του εαυτό. Ορφανός και Μαρκάκης μείωσαν σε 35-34, 37-34 ο Μακρής, 37-39 οι Καπαντάκης και Κρητικός, 45-39 με 8-0 σερί οι Μακρής, Τζούρτος και Παντελεάκης, 45-41 ο Κιτσαντάς, 50-41 οι Καρακατσάνης και Τζούρτος, 50-44 ο Καπαντάκης με άλλο ένα τρίποντο και 53-44 ο Τζούρτος για να κλείσουμε την περίοδο με τον Φωκιανό στο +9.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Undertakers έκαναν ξανά την αντεπίθεση τους, κατάφεραν να πάρουν και προβάδισμα δύο λεπτά πριν το τέλος, όμως εκεί έδειξε ο Φωκιανός τι μέταλλο έχει η ομάδα. Ορφανός και Αντωνόπουλος ξεκίνησαν με 0-8 για το 53-52, 55-52 ο Μεσεδάκης, 55-54 ο Αντωνόπουλος, 57-54 ο Μεσεδάκης ξανά, 57-56 πάλι από τον Αντωνόπουλο, 58-56 ο Καρακατσάνης και 58-60 οι Αντωνόπουλος και Μαρκάκης με 2.15 να μένουν. Άμεση απάντηση με τρίποντο ο Μακρής για το 61-60 (1:48 για λήξη) και αστοχο lay up στη συνέχεια οι Undertakers. Αστοχο σουτ και από τον Φωκιανό, όμως το ριμπάουντ πήγε στα δικά του χέρια και ο Καρακατσάνης με ωραία ενέργεια έγραψε το 63-60 1 λεπτό πριν τη λήξη. Γρήγορη επίθεση οι Undertakers χωρίς ευτυχή κατάληξη και αστοχο τρίποντο ο Φωκιανός με 28″ για λήξη. Άλλη μια άστοχη επίθεση των Undertakers στη συνέχεια και γρήγορο φάουλ στον Μακρή, ο οποίος έβαλε και τις δύο βολές για να γράψει το τελικό 65-60 του αγώνα.

Για τον Φωκιανό, πέρα από τον Τζούρτο, σε καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Μεσεδάκης και Μακρής. Για τους Undertakers ξεχώρισαν οι Αντωνόπουλος και Ορφανός.