35.5%
45.5%
35.4%
33.3%

Σε ένα φανταστικό ματς, οι δύο ομάδες χάρισαν στον φιλοθεάμον κοινό εξαιρετικές φάσεις, με το ενδιαφέρον να διατηρείτε αμείωτο κυρίως στο 2ο ημίχρονο, όπου οι Undertakers κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά που είχαν χτίσει οι Kings και να κάνουν το ματς ντέρμπι. Οι Undertakers κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη στις λεπτομέρειες στο τέλος με το τελικό 77-75 να μαρτυρά την συνολική εικόνα του παιχνιδιού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Τουμπακάρη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Stermasi να απαντά με τον ίδιο τρόπο, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Οι Kings, με ένα σερί 2-8 θα ανοίξουν τη διαφορά στους 6 (4-10), όμως οι Undertakers θα απαντήσουν με ένα δικό τους 6-2 για να μειώσουν στο καλάθι για το 10-12. Στη συνέχεια, ο Γκοτζής με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 10-15, ο Χατζημωράκης με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 12-15, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Παππάς που θα διαμορφώσει το 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Kings θα ανοίξουν τη διαφορά στους 9 με δίποντα των Παππά και Χαριτόπουλο, ο Μπατζάκας με βολή και ο Συριανός με δίποντο θα κάνουν το 15-21, ενώ ο Χαριτόπουλος με σουτ μέσης απόστασης θα διαμορφώσει το 15-23. Εκεί, ο Χατζημωράκης με δίποντο θα μειώσει σε 17-23, οι Kings με ένα σερί 3-7 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς σε διψήφιο αριθμό για το 20-30, ενώ οι Undertakers θα καταφέρουν να μειώσουν με ένα δικό τους σερί 8-3 σε 28-33. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου ο Χαριτόπουλος για το 28-36 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Undertakers θα βρουν λύσεις στην επίθεσή τους και θα μειώσουν με ένα σερί 7-0 στον πόντο για το 35-36, ενώ οι Kings θα αντιδράσουν μετά το time out με τρίποντο του Καρυπίδη που θα γράψει το 35-39. Ο Συριανός με 2/2 βολές θα μειώσει στο καλάθι για το 37-39, οι Kings με δίποντο του Παππά και 2/2 βολές του Χαριτόπουλου θα κάνουν το 37-44, ενώ ο Χατζημωράκης θα απαντήσει με 5 μαζεμένους πόντους, μειώνοντας έτσι σε 42-44. Στη συνέχεια, οι Kings με βολή του Δερματίνου και 5 πόντους του Χαριτόπουλου θα κάνουν το 42-50, οι Undertakers με 2/2 βολές του Συριανού θα μειώσουν σε 44-50, ενώ ο Καρυπίδης με εύστοχο τρίποντο θα διαμορφώσει το 44-53 για τους Kings. Οι Undertakers θα απαντήσουν ξανά με 2/2 βολές από τον Stermasi αυτή τη φορά για το 46-53, ο Χαριτόπουλος με νέο τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 10 για το 46-56, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσουν με 2 σερί τρίποντα οι Undertakers από τους Χατζημωράκη και Stermasi, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους 4 για το 52-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Takers με νέο τρίποντο από τον Συριανό αυτή τη φορά θα μειώσουν στον πόντο για το 55-56, ο Χαριτόπουλος με δίποντο θα κάνει το 55-58, ο Συριανός με νέο τρίποντο από την κορυφή θα ισοφαρίσει σε 58-58, με τον Χαριτόπουλο να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 58-61. Στη συνέχεια, οι Undertakers θα τρέξουν ένα σερί 10-4 και θα πάρουν εκ νέου το προβάδισμα για το 68-65, ενώ οι Kings θα αντιδράσουν με ένα δικό τους 3-8 για να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ για το 71-73. Εκεί, ο Μαρκάκης με 2/2 βολές, ο Μπατζάκας και ο Συριανός με 2 δίποντα θα κάνουν το 77-73, με τον Δερματίνο να μειώνει στο καλάθι από τη ρακέτα για το 77-75. Οι Takers δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στην επόμενη επίθεση, ενώ με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι KIngs είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, όμως δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στην ομάδα των Undertakers.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Αλέξανδρος Stermasi ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 15 πόντους, με 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 21 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Undertakers ξεχώρισε επιπλέον ο Συριανός, με τον Μπατζάκα να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Kings B.C. σε καλή μέρα βρέθηκε ο Χαριτόπουλος και ο Δερματίνος.