27.8%
50.0%
41.7%
25.8%

Οι Undertakers ανέβηκαν στο 4-1 και συνεχίζουν να απειλούν τους Ασβούς στην κορυφή της Golden, καθώς πέρασαν το δύσκολο εμπόδιο των Red-Dicolo νικηφόρα με 83-69, σε ένα ματς όπου μέχρι τα τελευταία 5-6 λεπτά ήταν πολύ πιο αμφίρροπο από ότι δείχνει το τελικό σκορ. MVP του αγώνα ήταν ο Σωτήρης Συριανός με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά αποφασισμενες για νίκη στο παρκέ, σκοραραν με συνέπεια και μοίραζαν απλόχερα θέαμα. Ο Συριανός άνοιξε το σκορ στο ματς, ο Λαουρδέκης απάντησε με τρίποντο για το 2-3, 8-3 οι Βρεττός, Ορφανός και Κοντίνος, 8-6 ο Σκαμαγκάς, 10-6 ο Βρεττός και 0-7 σερί οι Μπρίκος, Σκαμαγκάς και Λαουρδέκης για το 10-13. Βρεττός και Κοντίνος απάντησαν με 6-0 για το 16-13, 16-15 ο Σταμούλης, 19-15 ο Χατζημωράκης, 19-17 ο Κρίκας, 22-17 με γκολ φάουλ ο Μπονάτσος και 22-19 με μια ωραία ενέργεια του Μπουλούκου για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Red-Dicolo μπήκαν δυνατά με ένα καλάθι του Σκαμαγκά και ένα τρίποντο του Λαουρδέκη για το 22-24, σε 23-24 μείωσε ο Συριανός και νέο τρίποντο των Red-Dicolo, αυτήν τη φορά του Σκαμαγκά, για το 23-27. Μπονάτσος, Ορφανός και Συριανός απάντησαν με 6-0 για το 29-27, 29-29 ο Σκαμαγκάς, 32-29 ο Ορφανός με τρίποντο, 32-33 οι Μπρίκος και Σταμούλης, 37-32 ο Συριανός, 37-34 ο Χαϊδής, 39-34 ο Βρεττός και 39-36 από τον Λαουρδέκη για να κλείσουμε το πρώτο ημίχρονο με το ματς να είναι στους τρεις πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Undertakers προς το τέλος κατάφεραν να πάρουν μια διψήφια διαφορά, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, όμως ο Κρίκας δήλωσε παρόν και την έριξε λίγο πριν τη λήξη. Ο Χατζημωράκης έγραψε το 41-36, 41-41 οι Λαουρδέκης και Τσαπατάκης, 44-41 ο Συριανός, 44-43 ο Μπουλούκος, 47-43 ο Χατζημωράκης, 47-48 οι Λαουρδέκης και Σκαμαγκάς, 49-48 ο Κοντίνος, 49-49 με μια βολή ο Τσαπατάκης, 51-49 ο Ορφανός με δύο δικές του, 51-51 ο Λαουρδέκης και 10-0 σερί οι Συριανός, Βρεττός και Χατζημωράκης για το 61-51. Το τελικό 61-54 της περιόδου το σημείωσε με τρίποντο ο Κώστας Κρίκας.

Στην τελευταία περίοδο οι Red-Dicolo μείωσαν το ματς στον πόντο νωρίς, όμως σε εκείνο το σημείο οι παίχτες του Γιάννη Κρητικού έδειξαν ψυχραιμία και ανέβασαν ξανά την διαφορά τους, καθαρίζοντας με αυτόν τον τρόπο και το ματς καθώς πλησιαζαμε στο τέλος. Μπρίκος και Κρίκας μείωσαν σε 61-59, 63-59 ο Συριανός, 63-62 ο Μπρίκος, 67-62 ο Βρεττός με δύο συνεχόμενα καλάθια του, 67-64 ο Κρίκας, 74-64 με 7-0 σερί οι Χατζημωράκης, Μπονάτσος και Βρεττός, 74-66 ο Σκαμαγκάς, 79-66 με 5-0 οι Βρεττός και Συριανός, 79-67 ο Τσαπατάκης, 83-67 οι Βρεττός και Συριανός και 83-69 ο Λαουρδέκης, σκορ με το οποίο έληξε το παιχνίδι.

Για τους Undertakers, πέρα από τον Συριανός, τεράστιο ρόλο στη νίκη έπαιξε και ο Βρεττός, ενώ επίσης πολυβκαλο ματς έκαναν οι Χατζημωράκης και Ορφανός. Για τους Red-Dicolo ξεχώρισαν οι Λαουρδέκης, Σκαμαγκάς και Μπρίκος.