24.0%
68.4%
45.5%
18.2%

Οι Undertakers με μπροστάρηδες τους Καρνέση και Γαβρίδη, οι οποίοι έβαλαν μεγάλα καλάθια στα τελευταία λεπτά του αγώνα, έφυγαν νικητές κόντρα στους ReTirees με 72-65. MVP του αγώνα ήταν ο Σωτήρης Συριανός με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά κρύες στο παρκέ, έμειναν χαμηλά στην αρχή, όμως μετά τα πρώτα 3-4 λεπτά οι μηχανές ζεσταθηκαν και το παιχνίδι πήρε φωτιά. Πλεξουσάκης και Κατιάκος ξεκίνησαν το ματς με 0-3, Γαβρίδης και Γρυπάρης έβαλαν μπροστά τους Undertakers με 5-3, 5-5 από τον Πλεξουσάκη ξανά, 9-5 οι Γρυπάρης και Στρατηγαρέας, 9-9 οι Κατιάκος και Κωστούλας και 11-9 ο Ορφανός με 2 βολές. Απαντηση με 0-4 ο Κωστούλας για να βάλει μπροστά με 11-13 τους ReTirees, 15-13 οι Γρυπάρης και Συριανός και 15-15 από τον Κατιάκο, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν τις εναλλαγές στο προβάδισμα, χωρίς κάνεις να μπορεί να πάρει διαφορά και ουσιαστικό προβάδισμα, με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο. Ο Καρνέσης έβαλε δύο βολές για το 17-15, 17-17 ο Κωστουλας, 19-17 ο Συριανός, 19-18 με μια βολή ο Κωστούλας, 21-18 ο Ορφανός, 21-22 οι Πλεξουσάκης και Σαρρής και τρίποντο από τον Καρνέση για το 24-22. Κατιάκος και Σαρρής έτρεξαν ένα 0-6 για το 24-28, 29-28 οι Γαβρίδης και Ορφανός, 29-29 ο Κωστούλας, 31-29 ο Συριανός, 31-31 ο Κωστούλας, 33-31 ξανά από τον Συριανό και 33-33 ο Κωστούλας για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ReTirees έδειξαν κάποια σημάδια κούρασης, τα οποίο εκμεταλλευτηκαν οι Undertakers οι οποίοι με πόντους κυρίως από Καρνέση και Συριανό πήραν προβάδισμα και ψυχολογία για την τελευταία περίοδο. Ο Ορφανός έβαλε μια βολή για το 34-33, 34-35 ο Κατιάκος, 36-35 ξανά ο Ορφανός, 36-38ε τρίποντο ο Στόλης, 40-38 οι Γρυπάρης και Συριανός, 40-40 με δύο βολές ο Πλεξουσάκης, 42-40 από τον Συριανό ξανά και 42-43 με γκολ φάουλ του Κατιάκου. Καρνέσης και Συριανός έβαλαν από δύο πόντους για το 46-43, 46-45 ο Σαρρής και 51-45 οι Καρνέσης και Συριανός ξανά για να μπουν οι Undertakers στην τελευταία περίοδο έχοντας ένα +6.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γαβρίδης μπήκε καυτός στο παρκέ, κόλλησε στον τοίχο τους ReTirees, οι οποίοι έκαναν την αντεπίθεση τους, όμως στα τελευταία λεπτά Καρνέσης και Γαβρίδης ήταν πάρα πολύ ψυχραιμοι και έδωσαν το ροζ φύλλο στην ομάδα τους. Γαβρίδης και Μαρκάκης πήγαν την ομάδα τους στο +11 με το 56-45, 56-48 με τρίποντο ο Τσαντζαλής, 59-48 με απάντηση από τον Γαβρίδη, 59-53 οι Στόλης και Κωστούλας, 61-53 ξανά από τον Γαβρίδη, 61-58 οι Στόλης και Κωστούλας, 67-58 οι Γαβρίδης, Καρνέσης και Συριανός και 67-63 οι Γιαμαίος και Κατιάκος με 3 λεπτά για λήξη. Δύο μεγάλα καλάθια στη συνέχεια από τον Καρνέση για να σκοτώσει τον αντίπαλο και να γράψει το 72-63 και 72-65 από τον Πλεξουσάκη, σκορ με το οποίο τελείωσε ο αγώνας.

Για τους ReTirees, πέρα από τον Συριανό, κομβική εμφάνιση για τη νίκη έκαναν επίσης οι Καρνέσης με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όπως και ο Γαβρίδης με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Για τους ReTirees ξεχώρισαν οι Κωστούλας με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Κατιάκος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.