15.2%
56.3%
45.9%
22.6%

Σε ένα ματς που είχε αρκετή ένταση, οι ΜΚΟ κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο κόντρα στη δυνατή, αλλά για άλλη μια φορά ελλειπή Xavalencia B.C., με σκορ 60-64. MVP του αγώνα ήταν ο Αντώνης Βιδάλης με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ΜΚΟ μπήκαν αρκετά ορεξάτοι, δείχνοντας έμπρακτα ότι θέλουν τη πρώτη τους νίκη πάρα πολυ. Σωτηρόπουλος και Κουτρόπουλος ξεκίνησαν το ματς με 0-5, 2-5 ο Βλασταρίδης, 2-7 ο Βιδάλης, 4-7 ο Βλασταρίδης ξανά, 4-12 οι Κιφοκέρης και Βαχαβιώλος, 5-12 ο Γκουρβέλος, 5-15 ο Κουτρόπουλος και 7-15 με σουτ του Χαρίση στο μπαζερ της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ΜΚΟ συνέχισαν στην ίδια ένταση, πήραν διαφορά μέχρι και με 13, όμως η Xavalencia έδειξε άμεσα ζωή στο ματς. Ο Γκουρβέλος έγραψε το 9-15, 9-17 ο Σωτηρόπουλος, 11-17 ο Χριστοφορίδης, 11-18 ο Κιφοκέρης, 14-18 ο Χαρίσης, 14-21 ο Κιφοκέρης με άμεση απάντηση, 16-21 ο Χριστοφορίδης, 16-29 οι Μαρσέλος, Βαχαβιώλος, Κουτρόπουλος και Βιδάλης, 22-29 οι Βλασταρίδης και Χαρίσης, 22-30 ο Βιδάλης, 29-30 με ένα 7-0 σερί οι Χριστοφορίδης, Χαρίσης, Τρούσας και Βλασταρίδης και 29-32 ο Βαχαβιώλος για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Xavalencia συνέχισε να είναι στο κυνήγι, έφτασε μέχρι την ισοπαλία προς το τέλος του δεκαλέπτου, όμως δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα. Ο Χριστοφορίδης μείωσε σε 31-32, 31-39 οι Βιδάλης και Σωτηρόπουλος, 32-39 ο Χριστοφορίδης, 32-40 ο Δασκάλου, 34-40 ο Γκουρβέλος, 34-42 ο Σωτηρόπουλος, 39-42 οι Γκουρβέλος και Χριστοφορίδης, 39-44 ο Βαχαβιώλος, 44-44 ο Γκουρβέλος με 5 δικούς του πόντους, 44-46 ο Κιφοκέρης, 45-46 ο Γκουρβέλος ξανά και δύο βολές του Κιφοκέρη για το τελικό 45-48 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια συνεχώς, με τους ΜΚΟ να κρατούν την ψυχραιμία τους και να φεύγουν νικητές. Ο Χριστοφορίδης έγραψε το 47-48, 47-53 ο Κουτρόπουλος με ένα 0-5, 52-53 οι Γκουρβέλος και Τρούσας, 52-57 οι Βιδάλης, Δασκάλου, 56-57 ο Ανδρέας Βλασταρίδης, 56-59 ο Κιφοκέρης, 58-59 ο Γκουρβέλος και 0-5 από τον Κουτρόπουλο ξανά για το 58-64 με 1:10 να μένει. Στην επόμενη επίθεση ο Γκουρβέλος μείωσε σε 60-64, όμως στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν σκόραραν ξανά, με αποτέλεσμα οι ΜΚΟ να φεύγουν με το πρώτο τους δίποντο στο Summer.

Για τους ΜΚΟ, πέρα από τον Βιδάλη, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επειδής οι Κουτρόπουλος, Κιφοκέρης και Σωτηρόπουλος. Για την Xavalencia ξεχώρισαν οι Ανδρέας Βλασταρίδης, Χριστοφορίδης και Γκουρβέλος.