26.1%
45.5%
36.8%
20.0%

Για τη 19η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Bronze League αναμετρήθηκαν Yugopiastika και Miami Heal, με τους πρώτους να επικρατούν μετά από μια σκληρή μονομαχία για περίπου 30 αγωνιστικά λεπτά με 55-48. Ο αγώνας είχε συνολικά 13 αλλαγές αναφορικά με το ποιος είχε το προβάδισμα και 4 ισοπαλίες, κάτι που επιβεβαιώνει το πόσο πολύ το ήθελαν αμφότερες οι ομάδες, με τους νικητές να ανεβαίνουν στη 2η θέση της βαθμολογίας με 10-8 και τους ηττημένους να υποχωρούν στη 10η με 4-13, μόλις τρεις εβδομάδες πριν την έναρξη των playoffs.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με εύστοχη βολή του Καμούζη για το 0-1, ενώ απάντησαν Κουμπούλης, Ανδρέου και Πολίτης για το 6-1. Στη συνέχεια, Μεσίρης, Καμούζης και Γκούτσης διαμόρφωσαν το 6-8, με τον Κουμπούλη να πετυχαίνει το έμμεσο τρίποντο για το 9-8. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ο Μεσίρης κατάφερε με μακρινό τρίποντο να δώσει προβάδισμα στους Miami Heal για το τελικό σκορ περιόδου 9-11.

Το 2ο δεκάλεπτο βρήκε τον Κουμπούλη να ευστοχεί αρχικά για το 11-11 και τον Τσίγκα να απαντά για τρεις και για το 14-11. Καμούζης με 8 σερί πόντους φέρνει το ματς στο 14-19, ενώ απαντά ο Πολίτης για το 16-19 και ο Μανωλίτσης αντίστοιχα για το 16-21. Κουμπούλης και Παπακώστας με δικό του σερί 7 πόντων διαμορφώνουν το 23-21, με τον Γκούτση να δίνει τρίποντη απάντηση για το 23-24, τον Πολίτη να ευστοχεί για 2 και για το 25-24 και τέλος τον Γκούτση να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους Miami Heal με ακόμα ένα τρίποντο για σκορ ημιχρόνου 25-27.

Το δεύτερο μισό του αγώνα ξεκίνησε με 1/2 βολές του Πολίτη, εν συνεχεία δίποντο του Ανδρέου και καλάθι και φάουλ (χωρίς ωστόσο να ευστοχήσει και στη βολή) του Ντάκη για το 30-27. Μεσίρης για 2 και 30-29, Ανδρέου για 2 και 32-29 και ακόμα δύο εύστοχα δίποντα από Μεσίρη και Γκούτση για το 32-33. Γεωργακόπουλος, Ανδρέου και Τσίγκας με ακόμα ένα σερί 7-0 κάνουν το 39-33, ενώ Μεσίρης και Γιαννούτσος αντιδρούν με δικό τους σερί 5 πόντων για το 39-38. Τέλος 3ης περιόδου με δίποντο του Κουμπούλη και 41-38.

Στην τελευταία περίοδο οι Yugopiastika ξεκίνησαν δυνατά με 8-0 από τους Γεωργακόπουλο, Βερύκιο και Τσίγκα που πραγματοποίησαν το 49-38. Μεσίρης για 2 και Μανωλίτσης με μία βολή μείωσαν σε 49-41, ενώ ο Βερύκιος με δίποντο έγραψε το 51-41. Σερί 0-5 από τους Μεσίρη και Καμούζη για το 51-46, ωστόσο η διαφορά δεν μειώθηκε περαιτέρω, καθώς ο Τσίγκας με τρίποντο «μαχαιριά» σημείωσε το 54-46, με τον Μεσίρη να πετυχαίνει το δίποντο για το 54-48 και τον Τσίγκα ξανά με 1-2 βολές να διαμορφώνει το τελικό σκορ τους ματς 55-48.

Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε βάσει αξιολόγησης ο Ανδρέου από τους Yugopiastika με 8 π. 11 ρ., ωστόσο σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Τσίγκα με 13 π. 4 τρ., Κουμπούλη με 13 π. 6 ρ. και Γεωργακόπουλου με 5 π. 7 ασ. 6 ρ.. Από τους Miami Heal ξεχώρισαν οι Μεσίρης με 18 π. 10 ρ. 3 ασ., Καμούζης με 13 π. 12 ρ. και Γκούτσης με 8 π. 4 ρ..