37.0%
45.5%
40.0%
14.3%

Έπειτα από ένα πολύ όμορφο ντέρμπυ, οι Έμπυροι κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη νίκη απέναντι στους πολύ μαχητικούς Golden Boys με το τελικό 66-58, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Bronze League. Οι Έμπυροι έφτασαν να έχουν ένα προβάδισμα 21 πόντων στο 3ο δεκάλεπτο, όμως οι Golden Boys δεν τα παράτησαν ποτέ, μείωσαν λίγα λεπτά πριν τη λήξη στους 4, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, αφού οι Έμπυροι κράτησαν το προβάδισμα και εκτός από τη νίκη κάλυψαν και τη διαφορά του 1ου γύρου (σ.σ. 61-55).

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καρδαμπίκη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τους Golden Boys να παίρνουν το προβάδισμα έπειτα από ένα σερί 3-9 με 7 πόντους του Ποντικού και 2 του Χαχάμη Α. για το 6-9 του ματς. Στη συνέχεια, 2 δίποντα των Δεμέτη και Μαυρόγιαννη θα κάνουν το 10-9 για τους Έμπυρους, ενώ ο Ρίζος με όμορφο lay up θα κάνει το 10-11 στο ματς για τους Golden Boys. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με εύστοχο τρίποντο ο Βιτωράτος, για να πάει το παιχνίδι στους 2 για τους Έμπυρους με το σκορ στο 13-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Έμπυροι θα ανοίξουν τη διαφορά με ένα σερί 6-2 για το 19-13, ο Ιορδανίδης θα μειώσει με δίποντο σε 19-15, ενώ το ματς θα πάει στο 9 πόντους μετά από ένα ακόμα σερί 6-1 των Έμπυρων που θα διαμορφώσουν το 25-16. Εκεί, 2 δίποντα των GB από τους Ρίζο και Χαχάμη Α. θα κάνουν το 25-20 στο ματς, ο Δεμέτης με 6 σερί πόντους θα γράψει το 31-20, ενώ με βολή του Χαχάμη Α., η διαφορά θα πέσει στους 10 για το 31-21. Με δίποντο του Ζαχαριάδη και τρίποντο του Δεμέτη, οι Έμπυροι θα κάνουν το 36-21, ενώ το ημίχρονο θα κλείσει με 2/2 βολές ο Ρίζος για το 36-23 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μαυρόγιαννης με εύστοχο hook θα κάνει το 38-23, ο Κούγιας και ο Ποντικός θα μειώσουν με 2 δίποντα σε 38-27, ενώ ο Βιτωράτος με γκολ-φάουλ θα γράψει το 41-27 στο ματς. Με γκολ-φάουλ θα απαντήσει και ο Ποντικός για να μειώσει σε 41-30, όμως οι Έμπυροι θα πάνε τη διαφορά στους 21 πόντους με 2 δίποντα και 2 τρίποντα των Βιτωράτο και Δεμέτη για το 51-30 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Golden Boys θα ροκανίσουν τη διαφορά με 2 δίποντα των Κούγια και Δαπόλα αλλά και 2/2 βολές του Ιορδανίδη για το 51-36, για να κλείσει το δεκάλεπτο με τρίποντο ο Μαυρόγιαννης, που θα διαμορφώσει το 54-36 για τους Έμπυρους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Golden Boys θα μειώσουν έπειτα από 2/2 βολές του Λαλιώτη και δίποντο του Ποντικού για το 54-40, οι Έμπυροι με βολή του Παπάδη θα κάνουν το 55-40, με τους Golden Boys να απαντούν με βολή του Ποντικού και 2 δίποντα των Λαλιώτη και Κούγια αλλά και τρίποντο του πρώτου για να ροκανίσουν τη διαφορά στους 7 πόντους, με το σκορ στο 55-48. Εκεί, οι Έμπυροι με γκόλ-φάουλ του Παπάδη θα επαναφέρουν το ματς στους 10 για το 58-48, όμως οι Golden Boys με 2 τρίποντα των Νικολιδάκη και Ποντικό θα μειώσουν το ματς στους 4 για το 58-54. Με δίποντο του Καρδαμπίκη, οι Έμπυροι θα κάνουν το 60-54, ο Δαπόλας θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 60-56, με τον Δεμέτη να ευστοχεί σε βολή και δίποντο, κάνοντας το 63-56 στο παιχνίδι. Με νέο καλάθι του Δαπόλα, οι GB θα μειώσουν σε 63-58, ενώ ο Δεμέτης με τρίποντο αυτή τη φορά θα γράψει το τελικό 66-58.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Σέργιος Μαυρόγιαννης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 12 πόντους, με 16 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 27 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Έμπυρους ξεχώρισε επιπλέον ο Δεμέτης, με τον Καρδαμπίκη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Golden Boys σε καλή μέρα βρέθηκε ο Δαπόλας και ο Ποντικός.