13.6%
64.3%
31.6%
26.9%

Σε ένα πάρα πολύ όμορφο παιχνίδι, οι Ασβοί κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Αιγάλεω, επικρατώντας με 59-54 του Γ.Α.Σ.Τ., στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Golden League με ανατροπή από τους 12 πόντους, όπου ο Γ.Α.Σ.Τ. είχε χτίσει ένα προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα τελευταία λεπτά, αφού οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, με τους Ασβούς να εκμεταλλεύονται την αστοχία του Γ.Α.Σ.Τ. και να τρέχουν ένα σερί 9-0 και να κλέβουν το ματς.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να ανοίγει το σκορ με τρίποντο του Οικονόμου και δίποντο του Αδαμαντίδη για το αρχικό 0-5 και τους Ασβούς να μπαίνουν στο ματς με 2 δίποντα του Γάκη, μειώνοντας σε 4-5. Ο Μίλσης με τρίποντο θα απαντήσει και θα κάνει το 4-8, ο Ψαλιδόπουλος αμέσως μετά και με τον ίδιο τρόπο θα ροκανίσει τη διαφορά στον πόντο με το σκορ στο 7-8, όμως ο Γ.Α.Σ.Τ. θα τρέξει ένα σερί 0-7 και θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 8 πόντους, με το σκορ στο 7-15. Εκεί, ο Κουτσουρής με εύστοχη βολή θα μειώσει σε 8-15, ο Λεμπέσης με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 8-17 και ο Κουτσουρής με δίποντο και 2/2 βολές θα σφραγίσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ασβοί θα συνεχίσουν από εκεί που άφησαν την πρώτη περίοδο και με 5 πόντους του Αγγελογιαννόπουλου και δίποντο του Ψαλιδόπουλου, θα περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με τον Αναστασίνη όμως να επαναφέρει το προβάδισμα στον Γ.Α.Σ.Τ. με τρίποντο και τους Αδαμαντίδη και Μίλση να προσθέτουν ακόμα 3 πόντους, έπειτα από εύστοχο δίποντο και βολή για το 19-23 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Ασβοί θα φέρουν το ματς στα ίσα με ένα σερί 6-2 για το 25-25, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να σφραγίζει το πρώτο ημίχρονο με 3 βολές των Οικονόμου και Μίλση, με το σκορ να πηγαίνει στο 25-28 για τον Γ.Α.Σ.Τ..

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα πατήσει το πόδι στο γκάζι και θα ανοίξει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό με 2 δίποντα του Αδαμαντίδη και τρίποντο του Ντάσκα για το 25-35, ο Αναγνωστόπουλος με δίποντο θα μειώσει σε 27-35, με τους Αδαμαντίδη και Ντάσκα να ευστοχούν σε δίποντο και βολή αντίστοιχα, διαμορφώνοντας έτσι το 27-38 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Κατσιγιάννης με εύστοχο ζευγάρι βολών θα μειώσει σε 29-38, ο Οικονόμου με νέο τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 12 για το 29-41, με τους Ασβούς να τρέχουν ένα σερί 10-2 και να ροκανίζουν τη διαφορά του Γ.Α.Σ.Τ. στους 4 πόντους, με το σκορ στο 39-43. Με δίποντο του Βουλά, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα κάνει το 39-45, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με τον ίδιο τρόπο ο Μακρυδάκης, με το σκορ στο 41-45 για τις δύο ομάδες.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αδαμαντίδης με 2/2 βολές θα κάνει το 41-47, οι Ασβοί θα μειώσουν με δίποντο του Αγγελογιαννόπουλου και γκολ-φάουλ σε 46-47, ο Μίλσης με εύστοχο δίποντο θα κάνει το 46-49, με τον Αγγελογιαννόπουλο να δίνει προβάδισμα στους Ασβούς, έπειτα από 2 απανωτά δίποντα για το 50-49 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με τρίποντο και δίποντο του Οικονόμου που θα γράψει το 50-54, όμως οι Ασβοί με 3 συνεχόμενα δίποντα των Αγγελογιαννόπουλο, Μακρυδάκη και Ψαλιδόπουλο, αλλά και τρίποντο του πρώτου, θα πάρουν το προβάδισμα για την ομάδα τους και θα κλείσουν το ματς στο 59-54.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Άρης Αγγελογιαννόπουλος ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 24 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μακρυδάκης και Κουτσουρής, ενώ από τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισε η προσπάθεια των Οικονόμου και Αδαμαντίδη.