25.8%
54.5%
48.4%
41.2%

Σε μία πολύ όμορφη ντερμπάρα, όπως άλλωστε την αναμέναμε, οι Undertakers κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο με 75-84 απέναντι στους πολύ σκληρούς Ασβούς και με αυτόν τον τρόπο διατήρησαν τα ηνία στην Golden League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλο το παιχνίδι, με τα τελευταία 2 λεπτά να αποδεικνύονται κρίσιμα, αφού εκεί, οι νικητές διαχειρίστηκαν καλύτερα το ματς, έχτισαν την διαφορά προς το τέλος, με τους Ασβούς να μην καταφέρνουν να κάνουν την ανατροπή, χαρίζοντας μας παρόλα αυτά ένα πολύ όμορφο ματς λίγο πριν τα playoffs.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Στρατηγαρέα να ανοίγει το σκορ με δίποντο για το 0-2, τον Αναγνωστόπουλο να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 2-2, ενώ ο Καρνέσης με δύσκολο δίποντο στο ζωγραφιστό θα πάρει το προβάδισμα ξανά για τους Undertakers, με το σκορ στο 2-4. Για ακόμα μία φορά, οι Ασβοί θα ισοφαρίσουν σε 4-4 με δίποντο του Κουτσουρή αυτή τη φορά, ενώ ο Stermasi με όμορφο τρόπο θα κάνει το 4-6 για τους Takers. Εκεί, ένα τρίποντο του Μακρυδάκη θα γράψει το 7-6 για τους Ασβούς, ενώ οι Undertakers με ένα 2-7 θα ανοίξουν τη διαφορά στους 4 για το 9-13. Με δικό τους σερί, οι Ασβοί θα κάνουν το 17-16, ο Καρνέσης και ο Stermasi με 2 απανωτά τρίποντα θα πάρουν εκ νέόυ κεφάλι στο σκορ για το 17-22, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με γκολ-φάουλ του Μακρυδάκη, που θα μειώσει στην κατοχή και στο 20-22 την περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ασβοί θα περάσουν μπροστά στο σκορ με γκολ-φάουλ του Κουτσουρή και βολή του Αγγελογιαννόπουλου για το 24-22, οι Undertakers θα περάσουν ξανά μπροστά με ένα σερί 2-10 για το 26-32, όμως ο Καραγιώργος και ο Μακρυδάκης με 2 συνεχόμενα δίποντα θα μειώσουν γρήγορα το ματς στην κατοχή για το 30-32 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Stermasi με τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 για τους Undertakers (30-35), με τον Ψαλιδόπουλο να μειώνει στους 3 με δίποντο για το 32-35 του παιχνιδιού. Με τρίποντο του Μαρκάκη, η διαφορά θα πάει και πάλι στους 6 πόντους για το 32-38 των Undertakers, με τον Αναγνωστόπουλο να μειώνει με εύστοχο ζευγάρι βολών σε 34-38. Με 2/4 βολές θα απαντήσουν οι Undertakers από τους Συριανό και Στρατηγαρέα που θα κάνουν το 34-40, ο Μακρυδάκης με δική του εύστοχη βολή θα μειώσει σε 35-40, με τον Συριανό να βάζει και εκείνος βολή και να γράφει το 35-41. Το πρώτο ημίχρονο, θα βρει τους Ασβούς με ένα οριακό προβάδισμα, αφού ο Κουτσουρής με βολή και ο Μακρυδάκης με 2 συνεχόμενα τρίποντα, θα κλείσουν το 2ο δεκάλεπτο στο 42-41 για τους Ασβούς.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Καρνέσης με δύσκολο δίποντο θα δώσει προβάδισμα στους Undertakers για το 42-43, ο Ζαφειράκης εκεί θα ευστοχήσει σε 2 απανωτά τρίποντα για το 48-43 των Ασβών, όμως οι Takers με 2 τρίποντα του Καρνέση και δίποντο του Στρατηγαρέα θα κάνουν το 48-51, με τον Ψαλιδόπουλο να μειώνει με εύστοχο ζευγάρι βολών στον πόντο για το 50-51 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Undertakers με 2 δίποντα του Στρατηγαρέα και βολή του Καρνέση θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 6 πόντους με το σκορ στο 50-56, με τον Ζαφειράκη να μειώνει με εύστοχο τρίποντο σε 53-56 το ματς. Εκεί, ο Καρνέσης με δίποντο θα κάνει το 53-58, ο Καραγιώργος με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει σε 55-58, με τον Στρατηγαρέα να ευστοχεί σε βολή, κάνοντας το 55-59 του ματς. Με βολή του Μακρυδάκη, το ματς θα πάει στο 56-59, οι Takers με ένα μίνι σερί 1-4 θα γράψουν το 57-63, με τον Μακρυδάκη να σφραγίζει στην εκπνοή με δύσκολη δίποντο την περίοδο για το 59-63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καρνέσης με μακρινό τρίποντο θα κάνει το 59-66, οι Ασβοί με τρίποντο του Μακρυδάκη και 2/2 βολές του Κουτσουρή θα μειώσουν τη διαφορά στους 2 πόντους για το 64-66, με τον Καρνέση να ευστοχεί σε ακόμα ένα τρίποντο, διαμορφώνοντας το 64-69 στο ματς. Εκεί, ο Αγγελογιαννόπουλος θα απαντήσει με δίποντο για να μειώσει στους 3 πόντους (66-69), ο Καρνέσης με νέο τρίποντο θα γράψει το 66-72 για τους Undertakers, με τους Ασβούς να μειώνουν με βολή του Αναγνωστόπουλου και τρίποντο του Ζαφειράκη για το 70-72. Με ένα σερί 2-6 των Undertakers, η διαφορά θα ανέβει στους 6 για το 72-78, ο Μακρυδάκης με 2/2 βολές θα μειώσει σε 74-78, με τους Μαρκάκη και Καρνέση να απαντούν με 3/4 βολές για το 74-81 της αναμέτρησης. Το ματς θα κλείσει με βολή του Μακρυδάκη και τρίποντου του Καρνέση για το τελικό 75-84.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Στρατηγαρέας ο οποίος σταμάτησε στους 12 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 18 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, για να συγκεντρώσει 28 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Καρνέσης και Stermasi, ενώ από τους Ασβούς ξεχώρισε η προσπάθεια των Μακρυδάκη και Αναγνωστόπουλο.