28.0%
35.7%
35.3%
31.8%

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στο 4ο δεκάλεπτο ο Αστέρας Ευελπίδων έκαμψε την αντίσταση των πολύ μαχητικών Jack’s. Ο Αστέρας μπήκε εκπληκτικά στο 1ο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 21-15 με τους Jack’s να μαζεύουν το ματς στο 2ο δεκάλεπτο και έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι ως το τέλος με πολλές ισοπαλίες και εναλλαγές στο προβάδισμα. Ένα τρίποντο ξέσπασμα του Αστέρα λίγο πριν το τέλος του έδωσε μια διαφορά ασφαλείας, η οποία λόγω χρόνου ήταν μη αναστρέψιμη και έτσι τελικά πήρε και το ροζ φύλλο με το τελικό 59-50.

Με τη βολή του Ανδριόπουλου να κάνει το 1-0 για τον Αστέρα Ευελπίδων ξεκίνησε το ματς με τους Σαμαρά και Μπουτσικάκη να σκοράρουν για το 1-4 των Jack’s. Τότε ακολούθησε μεγάλο σερί 16-0 από τον Αστέρα που με σκόρερ αυτού τους Ανδριόπουλο, Μαγκώνη, Παπαδόπουλο και Τσαουρδά έκαναν το 17-4. Το τρίποντο του Μπουτσικάκη μείωσε σε 17-7, οι Παπαδόπουλος και Μαγκώνης έκαναν το 21-7 και τότε οι Jack’s με σερί δικό τους 0-8 από Μπουτσικάκη, Μανωλέα και Σαμαρά έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο στο 21-15.

Με τους Μανωλέα και Γαλανάκη να σκοράρουν στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου το σκορ έγινε 21-20 με τον Μαγκώνη να απαντάει για το 23-20, τον Ανδρεαδάκη να κάνει το 23-22, τον Μαγκώνη ξανά το 25-22 και το τρίποντο του Μανωλέα ισοφάρισε σε 25-25. Ο Μαγκώνης είχε πάρει φωτιά και με ένα ακόμη καλάθι έκανε το 27-25, ο Μανωλέας απάντησε για το 27-27, Μαγκώνης ξανά και 29-27 και ο Γαλανάκης το 29-29. Το τρίποντο του Τσαουρδά σημείωσε το 32-29 και το ημίχρονο έκλεισε στο 32-31 μετά από καλάθι του Σαμαρά.

Με την εκκίνηση της επανάληψης ο Μπουτσικάκης σημείωσε το 32-33 και ο Πολυχρονόπουλος απάντησε για το 34-33. Η βολή και το τρίποντο του Σαμαρά και του Μανωλέα αντίστοιχα γράψανε το 34-37, το τρίποντο του Περιπάνου ισοφάρισε σε 37-37, η βολή του Μανωλέα έκανε το 37-38, το τρίποντο του Τσαουρδά το 40-38 και τότε οι 3 πόντοι του Ελευθεριάδη κάνανε το 40-41. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 42-41 μετά από καλάθι του Σκλήρη.

Ο Ανδριόπουλος με δίποντο στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου σημείωσε το 44-41 με τους Σαμαρά και Ανδρεαδάκη να βάζουν γρήγορα την ομάδα τους μπροστά με 44-45. Τότε ο Αστέρας με ένα σερί 7-0 από Περιπάνο, Μαγκώνη και Πολυχρονόπουλο πήρε κεφάλι με 51-45, με τον Γαλανάκη να μειώνει σε 51-47. Τα τρίποντα του Παπαδόπουλου και του Πολυχρονόπουλου μαζί με το δίποντο του Μαγκώνη άνοιξαν τη διαφορά λίγο πριν το τέλος για το 59-47 με το τρίποντο του Μανωλέα να κλείνει το ματς στο 59-50.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Μαγκώνης Αθανάσιος ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο ranking.
Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Τσαουρδάς Ανδρέας και Παπαδόπουλος Νίκος, ενώ από τους Jack’s ξεχώρισαν οι Μανωλέας Νίκος και Μπουτσικάκης Παναγιώτης.