13.6%
63.2%
41.0%
36.7%

Ντέρμπι ως το ημίχρονο ήταν το ματς της Partouzan κόντρα στον Αστέρα Ευελπίδων, καθώς στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού οι παίκτες του Δημήτρη Καραδήμα έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και έφυγαν με τη νίκη με 77-59 για να ανέβουν στο 5-3 στον βαθμολογικό πίνακα της Silver. MVP του παιχνιδιού ήταν ο Χρήστος Λεκός με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Καραδήμας άνοιξε το σκορ στο ματς με ένα εύστοχο τρίποντο για την Partouzan, ο Ματακίδης μείωσε σε 3-2, 8-2 με 5-0 σερί οι Ρηγανάκος και Κοντομίχαλος, 8-6 με ένα καλάθι του Λάκουρα και ένα του Μαγκώνη, 13-6 με νέο καλάθι του Ρηγανάκου και με τρίποντο του Φάνη Λεκού, 13-8 με βολές του Ματακίδη, 16-8 με τρίποντο του Καρυοφύλλη και απάντηση από τον Μαγκώνη για το τελικό 16-11 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ρηγανάκος έβαλε καλάθι για το 18-11, 18-13 ο Ματακίδης, 20-13 ο Χρήστος Λεκός, 20-14 με βολή του Χαρτοκόλλη, 26-14 με ένα καλάθι του Καρατζά και δύο του Χρήστου Λεκού, 26-26 με 0-12 σερί οι Ματακίδης, Μαγκώνης, Χαρτοκόλλης και Λάκουρας, 28-26 με δύο βολές του Ρηγανάκου, 28-29 με τρίποντο του Χαρτοκόλλη, 29-29 με βολή του Ρηγανάκου και καλάθι από τον Ψαράκη για το τελικό 29-31 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Ζησιάδης, Φάνης Λεκός και Καραδήμας μπήκαν στην περίοδο με 10-0 και έγραψαν το 39-31, ο Παναγόπουλος μείωσε σε 39-33, 42-33 με τρίποντο του Φάνη Λεκού, 42-39 με 0-6 οι Ματακίδης και Παναγόπουλος, 44-39 με καλάθι του Ρηγανάκου, 44-41 με απάντηση του Ματακίδη, 46-41 ο Χρήστος Λεκός, 46-43 με καλάθι του Χαρτοκόλλη, 53-43 με 7-0 σερί οι Χρήστος Λεκός, Ζησιάδης και Φάνης Λεκός, 53-47 με ένα καλάθι του Μαγκώνη και ένα του Ματακίδη και τρίποντο από τον Πνευματικό για το τελικό 56-47 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Χαρτοκόλλης μείωσε με τρίποντο σε 56-50, οι Χρήστος Λεκός, Πνευματικός και Τρανούδης απάντησαν με 8-0 σερί για το 64-50, 64-54 οι Χαρτοκόλλης και Μαγκώνης, 66-54 με βολές του Καρατζά, 66-55 ο Μαγκώνης, 69-55 με τρίποντο του Φάνη Λεκού, 69-57 ο Ματακίδης, 74-57 με 5 συνεχόμενους πόντους του Χρήστου Λεκού, 74-59 με δύο βολές του Χαρτοκόλλη και 3 βολές του Καρατζά για το τελικό 77-59 του παιχνιδιού.

Για την Partouzan, πέρα από τον Χρήστο Λεκό, πολύ καλό ματς έκανε και ο Καρατζάς με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ξεχώρισε ο Ματακίδης με 20 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.