29.6%
38.9%
43.8%
44.4%

Έπειτα από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ, οι Καλλιθέα Pimps κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη απέναντι στον Αστέρα Ευελπίδων με το τελικό 61-51, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής για να ανέβουν στο 7-6 και την 7η θέση σε τριπλή ισοβαμία με τους Laser Derm και την Partouzan. Ο Αστέρας Ευελπίδων, αν και ξεκίνησε πολύ δυναμικά, στο δεύτερο και το τέταρτο δεκάλεπτο έχασε την συγκέντρωσή του με αποτέλεσμα να κάνει την 4η συνεχόμενη ήττα του και την 5η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού με τον Αστέρα να μπαίνει πολύ δυναμικά στο ματς με ένα σερί 0-8 από τους Mindaugas, Μαγκώνη Β., Μαγκώνη Θ. και τον Κοιλάκο να μειώνει με έυστοχο lay up για το 2-8. Ο Μαγκώνης Θ. με πολύ ωραίο δίποντο θα κάνει το 2-10 με τον Κοιλάκο να ευστοχεί σε 2 συνεχόμενα δίποντα και 1/2 βολές για να μειώσει στους 3 πόντους (7-10). Στη συνέχεια,ο Χαρτοκόλλης με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 7-13 με την ομάδα της Καλλιθέας να μειώνει στον πόντο με 2 δίποντα του Ζάκα και 1 του Αναγνωστόπουλου για το 12-13. Νέο δίποντο για τον Μαγκώνη Β. με τον Κοιλάκο να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 14-15. Το πρώτο δεκάλεπτο θα τελειώσει με δίποντο του Ψαράκη και τον Αστέρα Ευελπίδων να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 14-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Καλλιθέας θα περάσει μπροστά με 5 συνεχόμενους πόντους του Ζάκα για το 19-17, όμως ο Χαρτοκόλλης με εύστοχο δίποντο θα ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 19-19. Με ένα τρίποντο του Καναρίδη, οι Καλλιθέα Pimps θα προσπεράσουν για το 22-19 και ο Φραγίστας με τρίποντο-απάντηση θα ισοφαρίσει για το 22-22. Στη συνέχεια, οι Καλλιθέα Pimps θα τρέξουν ένα σερί 9-0 με τον Καζαφέρη να πετυχαίνει 3 δίποντα και τον Καναρίδη ακόμα ένα τρίποντο για να προσπεράσει η ομάδα της Καλλιθέας για το 31-22. Ο Μαγκώνης Θ. με δικό του τρίποντο θα μειώσει σε 31-25 με τον Καζαφέρη να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με εύστοχο δίποντο για το 33-25.

Στην επιστροφή των ομάδων για το δεύτερο μισό, οι Καλλιθέα Pimps με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Ζάκα και τον Ψυχογυιό θα διευρύνουν την διαφορά σε 37-25, όμως ο Χαρτοκόλλης με 2 σερί τρίποντα θα διαμορφώσει το 37-31. Στη συνέχεια, ο Ζάκας θα ευστοχήσει σε 2/2 βολές για το 39-31 με τον Χαρτοκόλλη να ευστοχεί σε ακόμα ένα τρίποντο και τον Μαγκώνη Β. σε δίποντο για να μειώσει ο Αστέρας Ευελπίδων σε 39-36. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Ντάτσιου και σουτ μέσης απόστασης στην εκπνοή από τον Πρατικάκη με το σκορ να βρίσκεται στο 41-38 υπέρ των Καλλιθέα Pimps.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αστέρας Ευελπίδων θα μπει στο παρκέ διψώντας για νίκη με ένα σερί 0-7 με τους Μαγκώνη Β., Μγακώνη Θ. να ευστοχούν σε 2 δίποντα και τον Χαρτοκόλλη σε τρίποντο για να περάσουν μπροστά στο σκορ με 41-45. Ο Καχαφέρης θα ευστοχήσει σε ένα δίποντο-ανάσα για την ομάδα της Καλλιθέας και ο Μαγκώνης Β. με 1/2 βολές θα κάνει το 43-46. Οι Καλλιθέα Pimps στη συνέχεια πάτησαν γκάζι τρέχοντας ένα τρομερό σερί 15-3 με επίθεση για σεμινάρια και άμυνα που έσπαγε κόκαλα, για να πάρουν εένα προβάδισμα 58-49, με 1:40 να απομένει για την λήξη του παιχνιδιού. Ο Μαγκώνης Β. θα μειώσει σε 58-51 με τον Ζουρνατσίδη να κλείνει ιδανικά το ματς ευστοχώντας σε 1/2 βολές και δίποντο για το τελικό 61-51.

MVP της αναμέτρησης ο σκληροπυρηνικός Σταύρος Ζάκας, με μία πλουραλιστική εμφάνιση απέναντι στον Αστέρα Ευελπίδων σημειώνοντας 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Τεράστια ενέργεια πήραν οι Καλλιθέα Pimps από τον Μιχάλη Ζουρνατσίδη, ειδικά στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού που πέτυχε όλους του τους πόντους μέσα σε λίγα λεπτά, για να σταματήσει στους 10 πόντους, 13 ριμπαόυντ και 2 κλεψίματα. Σημαντική και η βοήθεια των Καζαφέρη (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Καναρίδη (6 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Θανάση Μαγκώνη με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 τάπες.

7Mindaugas Vaiciunas40002450.0010.0336320210