10.7%
58.3%
47.4%
27.3%

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι μεταξύ των Πασατέμπο Kings και του Αστέρα Ευελπίδων νικητές ήταν οι δεύτεροι με 52-56 με το σκορ να ανατρέπεται στα τελευταία δευτερόλεπτα. MVP του αγώνα ήταν ο Θανάσης Μαγκώνης με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αστέρας Ευελπίδων μπήκε με πολύ κέφι στο ματς, έχτισε μια διαφορά από νωρίς και έφτασε να έχει διψήφιο προβάδισμα στο τέλος της περιόδου. Φραγκίστας, Βασίλης Μαγκώνης και Λάκουρας ξεκίνησαν το ματς με 0-7, ο Καραχάλιος μείωσε σε 2-7 και ο Λάκουρας απάντησε για το 2-9. Καλάθι του Βλάχου για το 4-9, 4-11 από τον Βασίλη Μαγκώνη και ξανά καλάθι του Καραχάλιου για το 6-11. Θανάσης Μαγκώνης και Χαρτοκόλλης έτρεξαν ένα 0-8 για το 6-19, ο Δεδούσης μείωσε σε 8-19 και ο Θανάσης Μαγκώνης απάντησε για να γράψει το 8-21. Το τελικό 11-21 της πρώτης περιόδου σημειώθηκε από τον Λάγιο με μακρινό τρίποντο ταυτόχρονα με την λήξη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πασατέμπο Kings μπήκαν πολύ γερά στο παρκέ και με συνδυασμό το black out που έπαθε ο Αστέρας Ευελπίδων, η διαφορά μειώθηκε στη μία κατοχή στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Θανάσης Μαγκώνης έγραψε το 11-23, ο Καραχάλιος έβαλε δύο βολές για το 13-23 και 13-24 με μια βολή του Χαρμπαλή. Λάγιος και Καραχάλιος μείωσαν σε 17-24, ο Θανάσης Μαγκώνης έβαλε άλλο ένα καλάθι για το 17-26 και οι Πασατέμπο απάντησαν με ένα 6-0 από τους Καραχάλιο, Γρηγορακάκη και Λάγιο για το 23-26 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αστέρας βρήκε ξανά τον καλό επιθετικό ρυθμό του, με αποτέλεσμα να ανοίξει ξανά τη διαφορά υπέρ του με διψηφια διαφορά. Ο Θανάσης Μαγκώνης έβαλε ένα καλάθι για το 23-28, ο Παπαϊωάννου μείωσε σε 25-28 και ο Φραγκίστας μαζί με τον Βασίλη Μαγκώνη έβαλαν από ένα καλάθι για το 25-32. Καλάθι του Δεδούση για το 27-32, 27-34 από τον Θανάση Μαγκώνη και 29-34 ξανά από τον Δεδούση. Ο Λάκουρας με τρίποντο έγραψε το 29-37, ο Καραχάλιος σκόραρε για το 31-37 και 31-39 με ωραία ενέργεια του Ανδρεόπουλου. Μια βολή του Καραχάλιου για το 32-39, 32-43 από τους Κουρή και Θανάση Μαγκώνη και 33-43 από μια βολή του Παπαϊωάννου για να κλείσουμε το δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Πασατέμπο Kings τα έπαιξαν όλα για όλα, κατάφεραν μέχρι και να πάρουν προβάδισμα 40″ πριν τη λήξη, όμως ο Αστέρας είχε σωστή αντίδραση και πήρε τη νίκη. Ο Θανάσης Μαγκώνης έβαλε μια βολή για το 33-44, ο Γρηγορακάκης μείωσε σε 35-44 και ο Θανάσης Μαγκώνης έβαλε ξανά καλάθι για το 35-46. Γρηγορακάκης, Καραχάλιος και Βλάχος μείωσαν σε 41-46, ο Θανάσης Μαγκώνης έδωσε ξανά λύση βάζοντας ένα τρίποντο για το 41-49, όμως οι Πασατέμπο απάντησαν με ένα σερί 7-0 των Λάγιο, Καραχάλιο και Γρηγορακάκη για το 48-49. Ο Λάκουρας με μια δύσκολη ενέργεια έγραψε το 48-51. Καραχάλιος και Γρηγορακάκης βάζοντας από ένα καλάθι έδωσαν προβάδισμα με 52-51 στους Πασατέμπο Kings με 40″ να μένουν, όμως από εκεί και έπειτα ο Αστέρας με την πιεστικη του άμυνα δεν επέτρεψε ξανά σουτ στον αντίπαλο του, έτρεξε ένα 0-5 με τους Λάκουρα και Χαρτοκόλλη και σημείωσε το τελικό 52-56 του αγώνα.

Για τον Αστέρα Ευελπίδων, πέρα από τον Θανάση Μαγκώνη, πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Λάκουρας. Για τους Πασατέμπο Kings ξεχώρισαν οι Καραχάλιος και Λάγιος.

43Κουρής Σπυρίδων222100.0000010.011210004
91Mindaugas Vaiciunas000000000001100010