11.1%
47.1%
31.5%
18.8%

Ένα συναρπαστικό ματς διεξάγει στο κλειστό της Ριζούπολης μεταξύ των ομάδων Αστέρα Ευελπίδων και Lazer Derm. Νικητής διά πυρός και σιδήρου ήταν η ομάδα του Αστέρα Ευελπίδων με το παιχνίδι να κρίνεται τα τελευταία κρίσιμα λεπτά στη ρουλέτα των βολών. Ο Λαμπρόπουλος με ψυχραιμία και χέρι αλφάδι καθόρισε το αποτέλεσμα.

Πρώτη περίοδος στο ματς ξεκίνησε με τον Κουρή και τον Τσαουρδά να ανοίγουν το σκορ για τον Αστέρα Ευελπίδων. Με δύο βολές απάντησε ο Τζουμάνης για το 5-2. Καλάθι σημείωσε για τον Αστέρα Ευελπίδων ο Τσώνης, με τον Καζάκη να μην αργεί να απαντήσει για τους Lazer Derm. Σερί 7-0 έτρεξαν ο Αστέρας Ευελπίδων διαχειρός Χαρμπαλή ο οποίος σημείωσε έξι πόντους. Το σερί έκοψε ο Νεαμονιτός με τρίποντο του, για να κλείσει την περίοδο στο 15-7 ο Λαμπρόπουλος με μία βολή.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Lazer Derm να τρέχουν το δικό του σερί 7-0 για να μειώσουν στον πόντο και το 15-14. Από μία βολή σημείωσαν ο Τσαουρδάς και ο Τσώνης για να σταματήσουν τη φορά των Lazer Derm. Με καλάθι απάντησε ο Κανελλόπουλος. Η κάθε ομάδα σημείωσε από ένα τρίποντο για να πέσει η διαφορά πάλι στον έναν πόντο. Ο χαρμπαλής έβαλε ακόμη ένα δίποντο για τον Αστέρα Ευελπίδων για να απαντήσουν οι Lazer Dern με δύο δίποντα ,ένα του Κανελλοπούλου και ένα του Τζουμάνη. Ζευγάρι βολών σημείωσε ο Λαμπρόπουλος για να κλείσει το ημίχρονο με το υπέρ της ομάδας του σκορ 24-23.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μουρίκη να πετυχαίνει δίποντο και να βάζει για πρώτη φορά στο ματς μπροστά τους Lazer Derm. Ο Λαμπρόπουλος από τους αντιπάλους σημείωσε ζευγάρι βολών και ένα ακόμη καλάθι για να συμπληρώσει ο Τσώνης το σερί για τα 30-25 υπέρ του Αστέρα Ευελπίδων. Από ένα δίποντο για κάθε ομάδα πέτυχαν ο Μουρίκης και ο Λαμπρόπουλος, με το Μουρίκη στην επόμενη φάση να σημειώνει και μία βολή για το 32-28. Ο Τσαουρδάς πέτυχε δίποντο για να συμπληρώσει ο Τσώνης με γκολ-φάουλ για το + 9. Από ένα δίποντο σημείωσαν ο νεαμονιτός Junior και ο Κανελλόπουλος για να ανακόψουν τη φορά του Αστέρα Ευελπίδων. Ο Χαρμπαλής σημείωσε δίποντο για να απαντήσει με ζευγάρι βολών ο Τζουμάνης. Τέλος, την τρίτη περίοδο έκλεισε πάλι ο Χαρμπαλής με μία βολή και το 40-34.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος του ματς ξεκίνησε με δίποντο του Αποστόλου για τους Lazer Derm. Η απάντηση για τον Αστέρα Ευελπίδων δεν άργησε με τον συνήθη ύποπτο Λαμπρόπουλο να πετυχαίνει ένα ακόμη δίποντο. Το γκολ φάουλ του Μουρίκη μείωσε τη διαφορά στο -3. Πάλι ο Λαμπρόπουλος με μία βολή σκόραρε για την ομάδα του για να απαντήσει ο Αποστόλου με βολή και ο Κυζιρίδης με δίποντο. Ο  Λαμπρόπουλος με μία βολή έδωσε βραχεία κεφαλή ενός πόντου στην ομάδα του για να βάλει σε θέση ισχύος. Ο Κυζιρίδης σε επόμενη φάση σημείωσε καλάθι για να ξαναβάλει μπροστά την ομάδα του.Ένα καλάθι και φάουλ του Λαμπρόπουλου έδωσε αέρα δύο πόντων χωρίς όμως να αλλάξει το σκηνικό, αφού ο Κανελλόπουλος με μακρινό δίποντο έφερε το ματς στα ίσα. Τρεις βολές του Λαμπρόπουλου έδωσε αέρα τριών πόντων και με το χρόνο υπέρ τους πίστεψαν στη νίκη. Ο Κυζιρίδης όμως είχε διαφορετική άποψη, με γρήγορο καλάθι και φάουλ ευστοχώντας και στη συμπληρωματική βολή έκανε το 51 όλα. Ένα φάουλ που δεν χρειαζόταν από τον Μουρίκη έφερε σε θέση ισχύος την ομάδα του Αστέρα Ευελπίδων αφού ο Λαμπρόπουλος με δέκα δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη πήγε στη γραμμή της φιλανθρωπίας και ευστόχησε στο ζευγάρι των βολών κάνοντας το 53-51. Την τελευταία επίθεση πήρε πάνω του ο Μουρίκης χωρίς όμως να καταφέρνει να βρει στόχο σουτάροντας υπο πίεση ανάμεσα σε δύο αντιπάλους.

Η έκβαση του ματς σίγουρα δεν ήταν για καρδιακούς, προσφέροντας μεγάλες συγκινήσεις με συνεχείς ανατροπές και δυνατές στιγμές και για τις δύο ομάδες τελικοί νικητές ήταν η ομάδα του Αστέρα Ευελπίδων που πέρασαν το δύσκολο εμπόδιο των Lazer Derm οι οποίοι δεν ήθελαν να παρατήσουν τα όπλα. MVP για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Λαμπρόπουλο ο οποίος πέτυχε 24 πόντους ,μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασσιστ.

1Τσώνης Στέφανος82450.03837.5010.0549510213
5Τσαουρδάς Ανδρέας61250.02366.7060.030323024
13Σκλήρης Σπυρίδων31250.01333.3010.041512007
17Mindaugas Vaiciunas0000040.000063900014