11.1%
18.2%
41.2%
9.5%

Σε ένα παιχνίδι με περίεργο ρυθμό, ο Κατσαπλιαϊκός κατάφερε να χτίσει μία διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο και να πάρει τελικά τη νίκη με το τελικό 36-50. Οι Ατάλαντοι, αν και με μόλις 5 παίκτες στον πάγκο, κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους παίκτες του Κατσαπλιαϊκού. Πλέον, ο Κατσαπλιαϊκός μετά από την 4η συνεχόμενη νίκη του, βρίσκεται ολοένα και πιο κοντά στα playoffs, ενώ στο επόμενο ματς αντιμετωπίζει τους ισχυρούς Saints, με το ματς να θεωρείται μεγάλο τεστ και για τις 2 ομάδες.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Ατάλαντους να ξεκινούν πολύ δυναμικά το παιχνίδι, βρίσκοντας απροετοίμαστο τον Κατσαπλιαϊκό στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης και με ένα σερί 9-0 θα πάρουν από νωρίς το προβάδισμα. Εκεί, ο Καραμπίνος με δίποντο θα μειώσει σε 9-2, ο Σπύρου με 2/2 βολές θα κάνει το 11-2 και ο Βανδώρος με βολή θα μειώσει σε 11-3. Στη συνέχεια, με ακόμα ένα δίποντο του Σπύρου και ένα δίποντο του Μαυρογιαννάκη, οι Ατάλαντοι θα κάνουν το 15-3, ενώ ο Κατσαπλιαϊκός θα κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με δίποντο του Φεργαδιώτη και βολή του Παπαδόπουλου για το 15-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κατσαπλιαϊκός θα πατήσει το γκάζι και με πολύ όμορφες φάσεις κυρίως στον αιφνιδιασμό θα καταφέρει να μειώσει έπειτα από 4 συνεχόμενα καλάθια σε 15-14. Οι Ατάλαντοι θα απαντήσουν με βολή του Σπύρου και δίποντο του Τσακμάκη για το 18-14, ενώ ο Πριόβολος και ο Καραμπίνος με 2 δίποντα θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 18-18. Εκεί, ο Σπύρου με ακόμα μία βολή θα κάνει το 19-18, ο Καραμπίνος θα δώσει το προβάδισμα στον Κατσαπλιαϊκό για πρώτη φορά στο ματς (19-20), με τον Σπύρου να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με βολή για το 20-20.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Ατάλαντοι θα χτίσουν μία μικρή διαφορά έπειτα από δίποντο του Κιουμουρτζή και τρίποντο του Τσακμάκη για το 25-20, με τον Κατσαπλιαϊκό να απαντά με δίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Τσομπάνογλου για να μειώσει σε 25-22. Εκεί, ο Σπύρου με δίποντο θα κάνει το 27-22, ο Τσομπάνογλου θα μειώσει ξανά στους 3 πόντους (27-24), ενώ ο Σπύρου με γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 30-24. Στη συνέχεια, ο Κατσαπλιαϊκός με ένα σερί 10-0 θα περάσει μπροστά για το 30-34, ο Σπύρου με βολή θα μειώσει σε 31-34, με τους Καραμπίνο και Τσομπάνογλου να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο με 2 δίποντα για το 31-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φεργαδιώτης με δίποντο θα κάνει το 31-40, ο Μαυρογιαννάκης με δύσκολο τρόπο το 33-40 και ο Παυλίδης το 33-42. Στη συνέχεια, ο Τσακμάκης με βολή θα κάνει το 34-42, ενώ ο Κατσαπλιαϊκός με ένα νέο σερί 0-8 θα διαμορφώσει το 34-50. Το παιχνίδι θα κλείσει ο Μαυρογιαννάκης έπειτα από εύστοχο δίποντο για το τελικό 36-50.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Καραμπίνος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 10 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 12 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Καραμπίνου από τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισε και ο Βανδώρος, με τον Τσομπάνογλου να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Ατάλαντους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Σπύρου και ο Κιουμουρτζής.