14.3%
66.7%
18.8%
25.0%

Την τρίτη τους νίκη στη χρονιά κατάφεραν να σημειώσουν οι Ατάλαντοι, οι οποίοι επικράτησαν των Boomers με 57-35. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι Ατάλαντοι έπαιξαν τρομερή άμυνα καταφέρνοντας να αυξήσουν σημαντικά τη διαφορά και να πάρουν μια εύκολη νίκη στο φινάλε, ανεβαίνοντας στο 3-14 στη βαθμολογία του τρίτου ομίλου της κατηγορίας Rising, με τους Boomers να πέφτουν στο 6-12.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Οι Λυτσάκης και Μπράβος άνοιξαν το σκορ (0-4) οι Ατάλαντοι με σερί 10-0 από Σπύρου, Τζουανάκο και Μιχαηλίδη πέτυχαν το 10-4 και οι Boomers στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου απάντησαν με σερί 0-8 για το 10-12 με τους Μπράβο και Μιχαηλίδη.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Δάσκαλος ευστόχησε για το 10-14, οι Χατζηβασιλείου και Σπύρου ισοφάρισαν σε 14-14, ο Δάσκαλος απάντησε για το 14-16, οι Μιχαηλίδης και Κιουμουρτζής σημείωσαν το 18-16, ο Δάσκαλος με μια βολή το 18-17, οι Μουσούρης και Τζουανάκος το 22-17, ξανά ο Δάσκαλος για το 22-19, ο Τζουανάκος το 24-19 και ο Μιχαηλίδης το 24-20 με μια βολή πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Ατάλαντους να παίζουν εξαιρετικές άμυνες και να παίρνουν διαφορά. Αρχικά, οι Σπύρου, Μιχαηλίδης, Μαυρογιαννάκης και Μακρής έκαναν το 32-20, οι Δελής και Μιχαηλίδης μείωσαν σε 32-23, οι Μακρής και Χατζηβασιλείου απάντησαν για το 36-23 και ο Δάσκαλος με 2/2 βολές έκανε το 36-25, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Ατάλαντους να αυξάνουν τη διαφορά. Ξεκίνησαν με σερί 7-0 με τους Χατζηβασιλείου, Σπύρου και Τζουανάκο, ο Μπράβος με τρίποντο έκανε το 43-28, οι Σπύρου και Μουσούρης το 47-28, ο Δημητρακόπουλος με 2/2 βολές το 47-30, ο Χατζηβασιλείου από μέση απόσταση έκανε το 49-30, ακολούθησαν 2/2 βολές του Μπράβου για το 49-32, οι Μακρής και Μαυρογιαννάκης πέτυχαν το 53-32, ο Λυτσάκης το 53-35 και οι Μακρής, Μαυρογιαννάκης διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης 57-35.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Κυριάκος Χατζηβασιλείου, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Σπύρου και Κιουμουρτζής. Από τους Boomers, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Δασκάλου και Λυτσάκη.