18.5%
47.1%
41.0%
31.8%

Δυνατό ντέρμπυ μας επιφύλασσαν οι δύο ομάδες στην 1η αγωνιστική της Golden League, με τον Φωκιανό να επικρατεί του Γ.Α.Σ.Τ. στις λεπτομέρειες με το τελικό 61-60. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλο το ματς, ο Φωκιανός κατάφερε να ξεφύγει στο 4ο δεκάλεπτο με 9 πόντους, ο Γ.Α.Σ.Τ. μάζεψε τη διαφορά και ενώ στα τελευταία 2 λεπτά βρισκόταν πίσω με 5 πόντους, κατάφερε να μειώσει και παραλίγο να στείλει το ματς στην παράταση, όμως ο Σδράκας ευστόχησε σε 2 από τις 3 βολές, με τον Φωκιανό να είναι εκείνος που θα πάρει την πρώτη του νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αδαμαντίδη να ανοίγει το σκορ, κάνοντας το 0-2, ενώ ο Τζούρτος με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 3-2. Νέο δίποντο για τον Γ.Α.Σ.Τ. με τον Αδαμαντίδη ξανά για το 3-4, ενώ ο Τζούρτος με δεύτερο σερί τρίποντο θα διαμορφώσει το 6-4. Στη συνέχεια, ο Αναστασίνης θα ισοφαρίσει με δίποντο και ο Μυλιόρδος με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 8-6 υπέρ του Φωκιανού. Με δίποντο θα απαντήσει και ο Οικονόμου, ενώ ο Ρίπης και ο Τζούρτος με βολή και τρίποντο αντίστοιχα θα κάνουν το 12-8. Ο Γ.Α.Σ.Τ. με ένα σερί όμως 2-7 θα πάρει το προβάδισμα για το 14-15, ο Ρίπης με δίποντο το 16-14 και ο Οικονόμου με νέο δίποντο το 16-17. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Ρίπη για το 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γ.Α.Σ.Τ. με δίποντο του Καμαριωτάκη θα περάσει μπροστά στο σκορ, όμως ο Νικολαΐδης με 2 σερί δίποντα θα κάνει το 22-19. Στη συνέχεια, ο Γ.Α.Σ.Τ. με ένα νέο σερί 2-11 θα περάσει μπροστά, χτίζοντας μάλιστα και μία διαφορά 6 πόντων, για το 24-30. Ο Νικολαΐδης θα μειώσει με δίποντο σε 26-30, ο Αδαμαντίδης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 26-32 και ο Τζούρτος με νέο τρίποντο θα διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου (29-32).

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Φωκιανός με ένα σερί 9-3 θα κάνει το 38-35, ενώ ο Καμαριωτάκης με 2/2 βολές θα μειώσει σε 38-37. Στη συνέχεια, ο Τζούρτος και ο Ρίπης με 2 σερί δίποντα θα κάνουν το 49-37, ενώ ο Γ.Α.Σ.Τ. με νέο σερί 3-7 θα φέρει το ματς στα ίσα για το 46-46. Ο Νικολαΐδης με δίποντο θα κάνει το 48-46 και ο Γεωργικόπουλος με δικό του δίποντο θα κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 50-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φωκιανός θα τρέξει ένα σερί 7-3 και θα περάσει μπροστά με 8 πόντους, ενώ ο Γ.Α.Σ.Τ. θα απαντήσει με δικό του σερί 0-7 για να φέρει την διαφορά στον πόντο. Στη συνέχεια, 4/4 βολές του Φωκιανού από τους Μυλιόρδο και Γεωργικόπουλο για το 61-56. Με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Αδαμαντίδης θα ευστοχήσει σε γκολ-φάουλ (χάνοντας την ελεύθερη βολή), ο Φωκιανός δεν θα πετύχει καλάθι και ο Σδράκας θα κερδίσει φάουλ πάνω στο τρίποντο, έχοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Σδράκας ευστόχησε σε 2/3 βολές και το παιχνίδι έληξε με το τελικό 61-60 υπέρ του Φωκιανού.

MVP της αναμέτρησης ο φοβερός Τζούρτος με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ευστοχόντας σε 6/10 τρίποντα, ενώ έφτασε τους 18 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Μεγάλη και η συνεισφορά του Σωτηρόπουλου και του Ρίπη, ενώ για τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισε η προσπάθεια των Αδαμαντίδη, Καμαριωτάκη και Αναστασίνη.