29.3%
52.6%
27.0%
19.4%

Σε ένα ματς όπου η μπάλα ήταν πολύ βαριά καθώς ΓΑΣΤ ΚΑΙ ΜΚΟ έψαχναν την πρώτη τους νίκη στο Summer, οι πρώτοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν σε καταπληκτική βραδιά και πήραν το ροζ φύλλο με 66-51. MVP του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Καραγιάννης με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν φανερά αγχωμένες, με αποτέλεσμα τα λάθη να είναι πολλά και το σκορ χαμηλό. Ο Καραγιάννης ξεκίνησε το ματς με δύο εύστοχες βολές, ο Τουρής απάντησε για το 2-2, 7-2 οι Διαμαντόπουλος και Καραγιάννης και απάντηση με 0-6 οι Δεληγιάννης, Βιδάλης και Κουτρόπουλος για το 7-8 με το οποίο κλείσαμε περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣΤ ξεμπούκωσε και πήρε μια διαφορά, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από τους ΜΚΟ. Κοσσένας και Μουζουράκης έγραψαν το 10-8, 10-10 ο Βιδάλης, 12-10 ο Καραγιάννης, 12-12 ο Κουτρόπουλος, 16-12 ξανά ο Καραγιάννης, 16-14 ο Βιδάλης, 8-0 σερί οι Καμαριωτάκης και Καραγιάννης για το 24-14, 24-20 οι Κουτρόπουλος και Σωτηρόπουλος, 26-20 ο Διαμαντόπουλος και 26-23 με άλλο ένα τρίποντο του Σωτηρόπουλου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ΜΚΟ συνέχισαν τόσο καλά όσο τελείωσαν το ημίχρονο, όμως στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου ο ΓΑΣΤ πήρε ξανά τα ηνία. Βιδάλης, Μαρσέλος και Σωτηρόπουλος έβαλαν τους ΜΚΟ μπροστά με 26-29, 31-29 με ένα 5-0 ο Αφαλίδης, 31-32 ο Κουτρόπουλος, 34-32 ο Κοσσένας, 34-34 ο Βιδάλης, 36-34 ο Αφαλίδης ξανά, 36-35 ο Κουτρόπουλος, 39-35 ο Καραγιάννης, 39-37 ο Κουτρόπουλος ξανά και 40-37 με μια βολή ο Καραγιάννης για να κλείσουμε και την τρίτη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΓΑΣΤ τα έβαζε από παντού με αποτέλεσμα να ξεφύγει γρήγορα με καλή διαφορά, την οποία διαχειριστηκε εξαιρετικά και στο τέλος πήρε άνετα τη νίκη. Ο Καραγιάννης έγραψε το 42-37, 42-40 ο Σωτηρόπουλος, 49-40 οι Μίλσης και Καραγιάννης, 49-43 ο Σωτηρόπουλος ξανά, 53-43 ο Καραγιάννης, 53-44 ο Βιδάλης, 56-44 ο Κοσσένας, 56-50 οι Βιδάλης, Κουτρόπουλος και Δασκάλου, 60-50 οι Μουζουράκης και Κοσσένας, 60-51 ο Γεωργιακώδης και από ένα τρίποντο οι Αφαλίδης και Αναστασίνης για το τελικό 66-51 του αγώνα.

Για τον ΓΑΣΤ, πέρα από τον Καραγιάννη, μεγάλη συνεισφορά στη νίκη είχαν επίσης οι Αφαλίδης και Κοσσένας. Για τους ΜΚΟ ξεχώρισαν οι Κουτρόπουλος, Σωτηρόπουλος και Βιδάλης.