14.8%
77.8%
28.1%
37.9%

Τεράστια νίκη έκαναν οι Phoenix Bums κόντρα στον Γ.Α.Σ.Τ., για να ανέβουν στο 5-8 στον βαθμολογικό πίνακα της Golden. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στην αρχή του παιχνιδιού, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η παρέα του Κοβάτσου έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, πήρε μια διαφορά ασφαλείας και την κράτησε ως το τελικό 48-58. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Παπαδόπουλος με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ με ένα εύστοχο τρίποντο, ο Αδαμαντίδης μείωσε με δύο βολές σε 2-3, 2-5 ο Παπαντωνίου, 4-5 ο Οικονόμου, 4-8 με νέο τρίποντο του Παπαδόπουλου, 8-8 με τους Αδαμαντίδη και Οικονόμου να βάζουν από ένα καλάθι, 8-11 ο Φωτόπουλος, 11-11 με τρίποντη απάντηση του Μουζουράκη, 11-14 από τον Παπαντωνίου και νέο 4-0 από τους Βουλά και Οικονόμου για το τελικό 15-14 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Οικονόμου έγραψε ένα τρίποντο για το 18-14 και αυτό ήταν το μόνο καλάθι που έβαλε ο ΓΑΣΤ στην περίοδο, με τους Bums να τρέχουν ένα 0-20 σερί με σκόρερ τους Φωτόπουλο, Παπαντωνίου, Κοβάτσο, Παπαδόπουλο, Μπαλτζόγλου και Μοσκόφογλου για να κλείσουμε ημίχρονο με 18-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Αδαμαντίδης και Μουζουράκης μείωσαν σε 22-34, 22-37 ο Παπαδόπουλος, 26-37 οι Αδαμαντίδης και Βουλάς, 26-39 ο Αδαμαντίδης 34-39 με 8-0 σερί οι Καμαριωτάκης και Κοντεκάκης, 34-43 οι Παπαντωνίου και Παπαδόπουλο και 36-43 από τον Αδαμαντίδη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο Παπαδόπουλος, Φωτόπουλος και Μοσκόφογλου έτρεξαν ένα 0-10 σερί για το 36-53, 39-53 οι Μουζουράκης και Οικονόμου, 39-54 ο Μοσκόφογλου, 41-54 ο Οικονόμου ξανά, 41-56 ο Παπαδόπουλος, 48-56 με 7-0 σερί οι Καμαριωτάκης και Οικονόμου και δύο βολές από τον Παπαδόπουλο για το τελικό 48-58 του παιχνιδιού.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Παπαδόπουλο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Φωτόπουλος και Παπαντωνίου. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισαν οι Καμαριωτάκης, Αδαμαντίδης και Οικονόμου.