24.1%
75.0%
40.4%
26.7%

Σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες «καίγονταν» για τη νίκη, οι Red-Dicolo επικράτησαν του Γ.Α.Σ.Τ. με 51-62. Το ματς ήταν ισορροπημένο για τρία δεκάλεπτα, όμως στην τελευταία περίοδο, οι νικητές «έσφιξαν» την άμυνά τους, δεν επέτρεψαν το εύκολο καλάθι και υποχρέωσαν σε ορισμένες βιαστικές επιλογές τους παίκτες του Γ.Α.Σ.Τ. MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Σωτήρης Λαουρδέκης με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Έναρξη του ματς με τους Red-Dicolo να μπαίνουν πιο δυνατά, αλλά με τον Γ.Α.Σ.Τ. να συνέρχεται γρήγορα  και να ισορροπεί. Ο Μουζουράκης άνοιξε το σκορ με τρίποντο για το 3-0 για τον Γ.Α.Σ.Τ. και οι Red-Dicolo ξεκίνησαν με ένα σερί 0-7 (3-7) με τους Κώστα Κρίκα και Λαουρδέκη, επιδιώκοντας αρκετά τον αιφνιδιασμό. Ο Μίλσης μείωσε με τρίποντο σε 6-7, και οι Red-Dicolo ξαναέτρεξαν σερί, αυτή τη φορά 0-6, με Τσαπατάκη και Λαουρδέκη για το 6-13, ενώ οι παίκτες του Γ.Α.Σ.Τ. μείωσαν σε 11-13 με τους Αναστασίνη και Σδράκα, κλείνοντας με αυτόν τον τρόπο την πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες με τον Λαουρδέκη να αναλαμβάνει σχεδόν πλήρως το σκοράρισμα των Red-Dicolo. Πιο συγκεκριμένα, το δεκάλεπτο άρχισε με δύο εύστοχες βολές του Σωτήρη για το 11-15, ο Γ.Α.Σ.Τ. έτρεξε ένα σερί 7-0 για το 18-15 με τους Σδράκα και Βουλά, ξανά ο Λαουρδέκης για το 18-17, ο Μουζουράκης με δύο βολές «έγραψε» το 20-17 κι ο Μπρίκος το 20-19 με το πρώτο του καλάθι. Ο Μουζουράκης, που ήταν «ζεστός» σε εκείνο το σημείο, ξανασκόραρε για τρεις (23-19), οι Red-Dicolo μείωσαν στον πόντο με τους Λαουρδέκη και Μπρίκο (23-22), ο Αδαμαντίδης άνοιξε λογαριασμό, γράφοντας το 25-22 και οι Red-Dicolo ισοφάρισαν σε 25-25 με Λαουρδέκη και Μπρίκο. Το ημίχρονο έκλεισε με μία εύστοχη βολή του Αδαμαντίδη και 0-5 σερί των Red-Dicolo για το 26-30.

Επιστροφή για τις δύο ομάδες από τα αποδυτήρια με τον Γ.Α.Σ.Τ. να προσπερνάει στο σκορ, αλλά να μην καταφέρνει να διατηρήσει το προβάδισμα. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με 5-0 σερί του Γ.Α.Σ.Τ. με τους Αδαμαντίδη και Κιρκασιάδη για το 31-30, ο Κώστας Κρίκας το 31-32 κι ο Αδαμαντίδης έβαλε πάλι μπροστά την ομάδα του με τέσσερις προσωπικούς του πόντους (35-32). Οι Red-Dicolo πήραν κεφάλι στο σκορ με τους Λαουρδέκη και Κρίκα (35-36), ξανά μπροστά ο Γ.Α.Σ.Τ. με τον Κιρκασιάδη με δύο βολές 37-36) κι έπειτα οι Red-Dicolo ξέφυγαν με σερί 0-7 για το 37-43 με τους Τσαπατάκη, Χαϊδή και Λαουρδέκη. Ο Φιλιππίδης με δύο βολές μείωσε σε 39-43, ο Τσαπατάκης με το τρίτο προσωπικό του τρίποντο έκανε το 39-46 και το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Γ.Α.Σ.Τ. να μειώνει σε 43-46 με τους Μουζουράκη και Κιρκασιάδη.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος με τους Red-Dicolo να κυριαρχούν και με όπλο την άμυνα να παίρνουν μία πολύ σημαντική νίκη. Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 0-8 από τους νικητές με τους Λαουρδέκη, Μπρίκο και Τσαπατάκη να γράφουν το 43-56, ο Βουλάς μείωσε προσωρινά σε 46-56, προτού έρθει νέο σερί 0-6 των Red-Dicolo για το 46-62. Ο Γ.Α.Σ.Τ. προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και με τους Αδαμαντίδη και Μουζουράκη διαμόρφωσε το 51-62, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Πέρα από τον Λαουρδέκη, σε καλή μέρα για τους Red-Dicolo βρέθηκαν και οι Τσαπατάκης, Κρίκας, Μπρίκος. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισαν οι Μουζουράκης, Κιρκασιάδης και Αδαμαντίδης.