21.4%
46.7%
34.1%
19.4%

Έμπυροι και Remal Madri πήγαιναν χέρι χερι ως το ημίχρονο, στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι παίχτες του κόουτς Γκίκα έδειξαν τον καλό τους εαυτό, βρήκαν εύκολα καλάθια και άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά για να κερδίσουν τελικά με 69-55. MVP του αγώνα ήταν ο Σέργιος Μαυρόγιαννης με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ζεστές, σκοραραν με συνέπεια και έδειξαν ότι το παιχνίδι θα κυλήσει σαν ντέρμπι. Μαυρόγιαννης και Βιτωράτος ξεκίνησαν το ματς με 4-0, 4-3 ο Κακλέας, 10-3 οι Μαυρόγιαννης, Βιτωράτος και Χρόνης, 10-6 ο Παπαδόπουλος, 12-6 ο Μαυρόγιαννης, 12-11 οι Παπαδόπουλος και Χατζηιγνατίου, 16-11 οι Δεμέτης και Νέζος και 16-14 από τους Κακλέα και Αθανασάκο για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς με τις ομάδες να συνεχίζουν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε σε 16-16, 18-16 ο Βενιζέλος, 18-24 με ένα 0-8 σερί οι Νυδριώτης, Χαραλαμπόπουλος, Αθανασάκος και Χατζηιγνατίου, 20-24 από τον Δεμέτη, 20-26 ο Διαμαντόπουλος, 22-26 ο Χρόνης, 22-28 ο Μανίνας, 24-28 ο Δεμέτης ξανά, 24-30 ο Κακλέας, 28-30 με ένα 4-0 του Μαυρόγιαννη, 28-32 ο Χατζηιγνατίου και 30-32 από τον Χρόνη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Έμπυροι άρχισαν να βρίσκουν καλύτερα τα ματσαρισματα τους στην άμυνα, εκμεταλλευτηκαν και περισσότερο τον Μαυρόγιαννη μέσα στην ρακέτα και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ανοίγει η διαφορά σε διψήφιο για πρώτη φορά. Ο Χρόνης ισοφάρισε σε 32-32, 32-35 ο Κακλέας, 46-35 με ένα 14-0 σερί οι Μαυρόγιαννης, Γαϊτανής, Δεμέτης, Νέζος και Τσάκαλος, 46-39 οι Κακλέας και Χαραλαμπόπουλος, 48-39 ο Μαυρόγιαννης με δύο βολές και 48-40 από τον Αθανασάκο για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι Εμπυροι έκαναν άλλο ένα καλό σερί, άνοιξαν τη διαφορά πάω από τους 15 και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Ο Χρόνης έγραψε το 50-40, 50-42 ο Κακλέας, 59-42 οι Μαυρόγιαννης, Καλτσής και Θεοχαρόπουλος, 59-44 ο Διαμαντόπουλος, 60-44 ο Δεμέτης, 60-46 ο Διαμαντόπουλος, 63-46 ο Δεμέτης, 63-50 οι Ιφτιχάρ και Χαραλαμπόπουλος, 66-50 ο Δεμέτης, 66-52 ο Μανίνας, 69-52 ξανά ο Δεμέτης και τρίποντη απάντηση του Παπαδόπουλου για το τελικό 69-55 του αγώνα.

Για τους Έμπυρους, πέρα από τον Μαυρόγιαννη, σε καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Χρόνης και Δεμέτης. Για την Remal Madri ξεχώρισαν οι Κακλέας, Χατζηιγνατίου και Χαραλαμπόπουλος.