9.1%
69.6%
29.3%
15.4%

Το εισιτήριο και την πρόκριση στο Final 4 κατάφεραν να πάρουν οι Εφτάψυχοι, επικρατώντας στο Game 3 της σειράς με το τελικό 57-52. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τα Χαμένα Ταλέντα που έχτισαν διψήφια διαφορά από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο την οποία γρήγορα οι Εφτάψυχοι ροκάνισαν για να περάσουν και μπροστά στο 2ο δεκάλεπτο. Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τους Εφτάψυχους να τρέχουν στα τελευταία 3 λεπτά ένα σερί 10-1 για να περάσουν μπροστά και να φτάσουν στην μεγάλη νίκη. Πλέον, οι Εφτάψυχοι θα αντιμετωπίσουν τους ReTirees στον μεγάλο ημιτελικό, εκεί που οι 2 ομάδες θα διεκδικήσουν το εισιτήριο του τελικού της Golden.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Πενταγιώτη και τον Μπίλλη να ανοίγουν το σκορ για τα Χαμένα Ταλέντα με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το αρχικό 0-5, ενώ ο Καραθανάσης και ο Σφακιανάκης με 2 σερί δίποντα θα μειώσουν στον πόντο και στο 4-5 την αναμέτρηση. Εκεί, η διαφορά θα ανοίξει για τα Χαμένα Ταλέντα με τρίποντο του Αντύπα και 3 απανωτά δίποντα από τον Μπίλλη για το 4-14 του παιχνιδιού, με τους Εφτάψυχους να βρίσκουν σκορ από 6 πόντους του Καραθανάση και δίποντο του Κουνάβη, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους 2 πόντους και στο 12-14, σκορ το οποίο θα κλείσει και το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Εφτάψυχοι θα μπουν καλύτερα στο παιχνίδι και θα καταφέρουν να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς, έπειτα από 3 δίποντα των Γαλάνη Αλ. (2) και Κουνάβη (1) αλλά και τρίποντο του πρώτου, με το σκορ να γράφει 21-14 για τους Εφτάψυχους. Στη συνέχεια, τα Χαμένα Ταλέντα θα απαντήσουν με βολή του Πενταγιώτη και θα μειώσουν στο 21-15, με τον Καραθανάση να ευστοχεί σε νέο δίποντο, διαμορφώνοντας το 23-15 στο ματς. Εκεί, ο Καραγρηγορίου με δύσκολο δίποντο μέσης απόστασης θα μειώσει στο 23-17, ο Καραθανάσης με νέο εύστοχο δίποντο θα κάνει το 25-17, ενώ ο Ριζούλης με βολή θα ροκανίσει τη διαφορά στους 7 πόντους για το 25-18. Με δίποντο του Κουνάβη και βολή του Γαλάνη Αλ., οι Εφτάψυχοι θα γράψουν το 28-18, ο Κυριακού με όμορφο καλάθι θα απαντήσει για το 28-20, ενώ ο Γαλάνης Δ., θα διαμορφώσει με βολή το 29-20 του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με 3/3 βολές ο Πενταγιώτης, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους 6 και το σκορ στο 29-23 για το πρώτο μισό του ματς.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Εφτάψυχοι θα διευρύνουν τη διαφορά στους 8 πόντους έπειτα από 2/2 βολές του Καραθανάση, τα Χαμένα Ταλέντα με 2 εύστοχες βολές του Πενταγιώτη αλλά και δίποντο του Μπίλλη θα μειώσουν τη διαφορά στους 4 πόντους και το 31-27, με τον Γαλάνη Δ., να ευστοχεί σε ζευγάρι βολών και να πηγαίνει την αναμέτρηση στο 33-27 των Εφτάψυχων. Στη συνέχεια, τα Χαμένα Ταλέντα θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν με 3 συνεχόμενα δίποντα των Ψημάδη και Κυριακού για το 33-33, ο Κόνσολας με ένα κρίσιμο τρίποντο από τη γωνία θα δώσει ξανά το προβάδισμα στους Εφτάψυχους για το 36-33, ο Κυριακού με 2/2 βολές θα μειώσει στο 36-35 και στον πόντο, για να ευστοχήσει σε δύσκολο καλάθι ο Γαλάνης Δ. και να ανοίξει τη διαφορά στους 3 για το 38-35, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο, θα βρει τα Χαμένα Ταλέντα με προβάδισμα στο σκορ, αφού ο Πενταγιώτης με 2/2 βολές και ο Καραγρηγορίου με δίποντο μέσης απόστασης, θα κλείσουν την περίοδο στο 38-39 για την ομάδα τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καραθανάσης με 2/2 βολές θα κάνει το 40-39 για τους Εφτάψυχους, τα Χαμένα Ταλέντα θα απαντήσουν με 2 βολές του Καραγρηγορίου και δίποντο του Αντύπα από μέση απόσταση για το προβάδισμα των Χαμένων Ταλέντων (40-43), ενώ ο Γαλάνης Δ. και ο Καραθανάσης με δίποντο και βολή αντίστοιχα, θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 43-43 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Καραγρηγορίου με εύστοχη βολή θα κάνει το 43-44 για τα Χαμένα Ταλάντα, με τον Καραθανάση και τον Γαλάνη Αλ. να ευστοχύν σε βολή και δίποντο για το 46-44 του ματς. Εκεί, ο Καραγρηγορίου με τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στα Χαμένα Ταλέντα για το 46-47, όμως ένα σερί 10-1 των Εφτάψυχων, θα στείλει το παιχνίδι στους 8 πόντους και στο 56-48 των Εφτάψυχων. Με τρίποντο, ο Κυριακού θα μειώσει στο 56-51, ο Γαλάνης Αλ. με βολή θα κάνει το 57-51 και ο Καραγρηγορίου με τον ίδιο τρόπο, θα γράψει το τελικό 57-52 του ματς.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Θανάσης Καραθανάσης ο οποίος σημείωσε 22 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 18 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Γαλάνης Δ. και Κουνάβης, ενώ από τα Χαμένα Ταλέντα ξεχώρισαν οι Μπίλλης και Κυριακού.