20.0%
72.7%
25.5%
33.3%

Οι Phoenix Bums κατάφεραν να πάρουν μία πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στους πολύ μαχητικούς Εφτάψυχους με το τελικό 52-53 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Οι νικητές είχαν ανοίξει τη διαφορά στους 24 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (12-36), όμως οι Εφτάψυχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο 2ο ημίχρονο και μείωσαν σταδιακά τη διαφορά για να ισοφαρίσουν στο 52-52 στα 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί, ο Λάσπας κέρδισε φάουλ, οδηγήθηκε στη γραμμή της φιλανθρωπίας όπως ευστόχησε στην 2η βολές, δίνοντας ένα μεγάλο ροζ φύλλο στην ομάδα του που ανέβηκε στο 7-5 του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Φρέρη να ανοίγει το σκορ με δίποντο στην πρώτη επίθεση και τον Γαλάνη Δ. να απαντά με 2/2 βολές για το αρχικό 2-2. Ο Μοσκόφογλου με δίποντο από τη γωνία θα κάνει το 2-4, ο Παπαδόπουλος με νέο ζευγάρι βολών το 4-4 και οι Bums με ένα σερί 2-6 θα ανοίξουν τη διαφορά στους 4 πόντους, με το σκορ στο 6-10. Εκεί, οι Εφτάψυχοι θα μειώσουν με δίποντο του Παπαδόπουλου σε 8-10, ενώ ένα νέο σερί 2-5 των Phoenix Bums θα στείλουν το ματς στο +5 και το 10-15. Με 2/2 βολές, ο Κουνάβης θα ροκανίσει τη διαφορά στους 3 για το 12-15, ενώ το δεκάλεπτο θα βρει τους Bums να προηγούνται με 5 πόντους, έπειτα και από το καλάθι του Μοσκόφογλου για το 12-17 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix Bums θα καταφέρουν να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς σε διψήφιο νούμερο, έπειτα από 5 τρίποντα των Φρέρη (3) και Καδά (2) αλλά και δίποντο και 2/2 βολές του Μοσκόφογλου για να διαμορφώσουν το 12-36. Οι Εφτάψυχοι θα βρουν ρυθμό μετά το time out και θα απαντήσουν με τρίποντο του Δημόπουλου και 2 σερί δίποντα του Σφακιανάκη για να κλείσουν το ημίχρονο στο 19-36.

Στην επανάληψη, ο Φρέρης με ένα νέο τρίποντο θα πάει τη διαφορά στους 20 για το 19-39, ο Κουνάβης θα μειώσει με δίποντο σε 21-39, ενώ ο Μοσκόφογλου με βολή και δίποντο θα διαμορφώσει το 21-42 στην αναμέτρηση. Εκεί, οι Εφτάψυχοι θα βρουν την πρέπουσα ψυχολογία και με ένα σερί 15-3 με 6 πόντους του Παπαδόπουλου, 6 του Σφακιανάκη και 3 του Κόνσολα θα επιστρέψουν στο ματς, ροκανίζοντας τη διαφορά στους 9 πόντους, κλείνοντας παράλληλα το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 36-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Μοσκόφογλου με δίποντο θα κάνει το 36-47, οι Εφτάψυχοι θα απαντήσουν με τρίποντο του Παπαδόπουλου και 2 δίποντα των Σφακιανάκη και Κουνάβη, μειώνοντας σε 43-47, ενώ ο Φρέρης με δύσκολο καλάθι θα επαναφέρει τη διαφορά στους 6 για το 43-49 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Σφακιανάκης με βολή θα μειώσει στους 5 (44-49), ο Κοβάτσος θα δώσει ανάσα στους Phoenix Bums με νέο δίποντο για το 44-51, με τον τρομερό Παπαδόπουλο να κουβαλάει τους Εφτάψυχους και να μειώνει με 3 σερί δίποντα σε 50-51, 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και την επίθεση στους Phoenix Bums. Οι Εφτάψυχοι θα κάνουν 2 συνεχόμενα φάουλ και θα στείλουν τον Κοβάτσο στις βολές για να βάλει 1/2 και να κάνει το 50-52, με τον Παπαδόπουλο να βάζει άλλο ένα τρομερό δίποντο μετά την πολύ δύσκολη ασίστ του Κουνάβη και να ισοφαρίζει, 7 δεύτερα πριν τη λήξη. Εκεί, ο Λάσπας θα κατέβει με ασφάλεια όλο το γήπεδο και θα κερδίσει φάουλ στο 0,9″, για να βάλει τη 1 βολή και να στείλει τους Phoenix Bums στον έβδομο ουρανό με τη νίκη για το τελικό 52-53.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Λουκάς Φρέρης ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 21 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μοσκόφογλου και Κοβάτσος, ενώ από τους Εφτάψυχους ξεχώρισε η προσπάθεια των Παπαδόπουλο και Σφακιανάκη.