13.0%
73.7%
21.6%
28.0%

Φοβερό ντέρμπι ανάμεσα στου Εφτάψυχους και τους Red-Dicolo με τις δύο ομάδες να παλεύουν σε κάθε φάση για όλες τις κατοχές. Πολύ δυνατές άμυνες και σχετικά χαμηλό σκόρ (55-51) με το παιχνίδι να κρίνεται στο τελευταίο λεπτό όπου οι Εφτάψυχοι μετά απο απανωτές χαμένες βολές , εξασφάλισαν πολύτιμα επιθετικά ριμπάουντ με πρωτεργάτη τον Γαλάνη Δημήτρη και δεν άφησαν περιθώριο στους Red- Dicolo να διεκδικήσουν τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα. Σε κανένα δεκάλεπτο δεν υπήρξε διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων , γεγονός που αντικατοπρίζει πόσο πολύ θέλανε και οι δύο ομάδες το παιχνίδι και την έμφαση που δόθηκε στην άμυνα και απο τους δύο αντιπάλους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκόρ άνοιξε ο Τσαπατάκης για τους Red-Dicolo για το 0-3 . Ο Γαλάνης Δ μείωσε στο 1-3 με μία εύστοχη βολή του ώστε ο Τσαπατάκη να ευστοχήσει ξανά σε τρίποντο για το 1-6 βάζοντας όλους τους πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο. Σε εκείνο το σημείο , οι Εφτάψυχοι ”ξύπνησαν” επιθετικά και με 4 πόντους του Σφακιανάκη και 2 πόντους του Γαλάνη Α διαμορφώθηκε το  χαμηλό 7-6 για το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι άμυνες είχαν το πρώτο λόγο και για τις δύο ομάδες.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε περισσότερο σκοράρισμα με τον Γαλάνη Δ να ευστοχεί σε δίποντο για το 9-6, άμεση απάντηση απο τον Μπουλούκο για το 9-9 , 11-9 ξανά απο τον Γαλάνη Δ, ισοφάριση για το 11-11 απο δίποντο του Κλωνάρη, 13-11 πάλι απο τον Γαλάνη Δ ο οποίο είχε τα ηνία στην επίθεση στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, 13-13 απο τον Μπουλούκο , δίποντο απο κεντρικό λει απ του Παπαδόπουλου για το 15-13 . Δυο εύστοχες βολές του Μπουλούκου έκαναν το 15-15 με τον προαναφερθέντα να προσφέρει λύσεις στην ομάδα του επιθετικά σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο και με την βοήθεια του Κρίκα με  δικό του καλάθι και φάουλ η ομάδα των Redicolo με ένα σερί 0-5 πέρασε μπροστά για το 15-18. Η απάντηση ήρθε απο τον Κουνάβη και τον Σφακιανάκη με δύο δικά τους δίποντα για το 19-18. Ένα δίποντο του Τσαπατάκη και ένα του Κουνάβη διαμόρφωσαν το 21-20 του ημιχρόνου προμηνύοντας το ντέρμπι που θα ακολουθούσε.

Η αρχή του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τους Red-Dicolo να ανοίγουν το σκορ με τους Λαουρδέκη,Τσαπατάκη και Κλωνάρη να τρέχουν ένα 0-6 σερί κάνοντας το 21-26. Εκεί  ένα επιθετικό κρεσέντο 5 προσωπικών πόντων του Κουνάβη επέφερε πάλι ισοπαλία στο 26-26. Στη συνέχεια ο Κάρμας με δίποντο έκανε το 26-28, 29-28 με έμμεσο τρίποντο του Γαλάνη , 29-31 με τρίποντο του Κάρμα, 32-31 με τρίποντο του Κουνάβη και δύο βολές του Μπρίκου για το 32-33 με τους δύο παίκτες να τραβάνε το σκοράρισμα στο τρίτο δεκάλεπτο. 34-33 απο τον Γαλάνη Δ με τον Λαουρδέκη να απαντάει με 4 δικές του εύστοχες βολές για το 34-37. Ένα δίποντο απο τον Γαλάνη Δ έφερε για λίγο την διαφορά στον έναν με τον Κάρμα να ευστοχεί σε αριστερό χούκ και να δίνει στην ομάδα του προβάδισμα τεσσάρων πόντων για πρώτη φορά στο μάτς με σκορ 36-40.

Στο φινάλε του παιχνιδιού οι Εφτάψυχοι έσφιξαν την άμυνα τους και ανέβασαν την πίεση  σε όλο το γήπεδο κερδίζοντας κάποιες μπάλες και σκοράροντας στον αιφνιδιασμό , αρχής γενομένη με τον Σφακιανάκη για το 38-40. Με δίποντο του Λαουρδέκη έγινε το 38-42 αλλά οι Εφτάψυχοι με δύο βολές του Γαλάνη Α και ένα ακόμα λει άπ του Σφακιανάκη έκαναν το 42-42. Εκεί ο Τσαπατάκη ευστόχησε σε δικές του δύο βολές για το 42-44 , λει απ απ τον Γαλάνη Α για το 44-44 , τρίποντο ”ανάσα” για τους Red-Dicolo απο τον Τσαπατάκη για το 44-47 . Σε εκείνο το σημείο ο Κουνάβης με καλάθι και φάουλ έφερε στα ίσα το παιχνίδι για το 47-47 στο πιό κρίσιμο σημείο του αγώνα με τους Εφτάψυχους να κλέβουν μπάλες και να παίρνουν πολύτιμα επιθετικά ριμπάουντ, δίνοντας την ευκαιρία στον Σφακιανάκη να βάλει δύο βολές και στον Παπαδόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο κάνοντας το 52-47 μία διαφορά φαινομενικά μικρή αλλά τεράστια για τα δεδομένα του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Οι Red-Dicolo όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ορθές επιλογές στην επίθεση και καλοσχεδιασμένα συστήματα απο τα τάιμ άουτ τους κατάφεραν να μειώσουν σε 51-52 με μία βολή του Λαουρδέκη και πολύ δύσκολο τρίποντο του Μπρίκου. Σε αυτό το σημείο, με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του παιχνιδιού ο Παπαδόπουλος κέρδισε δύο βολές τις οποίες έχασε αλλά ο Γαλάνης Δ πήρε το πολύ κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και στάλθηκε και αυτός με την σειρά του στην γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Γαλάνης Δ έχασε και αυτός το δικό του ζευγάρι βολών αλλά διεκδίκησε την μπάλα και κέρδισε το τζάμπολ για την ομάδα του, με το βελάκι να δείχνει Εφτάψυχοι, ανανεόνωτας για ακόμα μία φορά την επίθεση για την ομάδα του . Έπειτα ο Παπαδόπουλος έκανε το 54-51 ευστοχώντας στο δεύτερο ζευγάρι βολών που του δόθηκε και με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν ο Κόνσολας με μία τελευταία ”πινελιά” διαμόρφωσε το 55-51.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κουνάβης με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ ο οποίος ”μίλησε” όταν η μπάλα ”έκαιγε” ενώ  πολύτιμη βοήθεια είχε απο τον Γαλάνη Δ με συνολικά 11 ριμπάουντ και 14 δικούς του πόντους. Για τους Red-Dicolo ξεχώρισε ο Τσαπατάκης με 16 πόντους.