26.3%
65.5%
28.3%
24.0%

Ένα πολύ ωραίο ματς έλαβε μέρος ανάμεσα σε Εφτάψυχους και Retirees, το πρώτο για τις δύο ομάδες για το νέο έτος, με τους Εφτάψυχους τελικά να φεύγουν νικητές με 68-62 αφού το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους Retirees που προηγήθηκαν με 15-23 στο πρώτο δεκάλεπτο όμως οι Εφτάψυχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το ματς με πιεστική άμυνα, πέρασαν μπροστά και συνεχώς είχαν κάποιες μικρές διαφορές 4-8 πόντων που τις διαχειρίστηκαν πολύ καλά και τελικά έφυγαν με το ροζ φύλλο από το Περιστέρι.

Έναρξη του αγώνα και ο Κωστούλας θα κάνει το 0-2 για τους Retirees για να μειώσει με μία βολή ο Καραθανάσης για τους Εφτάψυχους. Ακολουθεί ένα σερί 0-5 από τους Κωστούλα και Σοφούλη που έκαναν το 2-7, ο Καραθανάσης μείωσε με τρίποντο στο 4-7 και ξανά ο Κωστούλας με γκολ-φάουλ έκανε το 4-10. νΔύο βολές του Γαλάνη Δημήτρη θα μειώσουν σε 6-10 όμως τότε ένα σερί από τους Retirees δια χειρός Πλεξουσάκη, Σοφούλη και Σαρρή θα κάνουν το σκορ 6-19. Η βολή του Καραθανάση μείωσε σε 7-19, δύο βολές του Πλεξουσάκη έγραψαν το 7-21 και με ακόμη δύο βολές του Καραθανάση γράφτηκε το 9-21 για να ακολουθήσει εκ νέου μία βολή του Κωστούλα για το 9-22. Στη συνλεχει Καραθανάσης και Γαλάνης Αλέξανδρος μείωσαν σε 13-22, η βολή του Σοφούλη στρογγύλεψε τη διαφορά στους 10 κι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-23 μετά από βολές του Σφακιανάκη και του Καλογεράκη.

Ο Καραθανάσης με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου μείωσε σε 17-23, ο Κωστούλας απάντησε άμεσα για το 17-25 και ο Σφακιανάκης μείωσε εκ νέου σε 19-25. Δίποντο και βολές από Αντωνόπουλο και Σαρρή αντίστοιχα θα γράψουν το 19-29 και τότε οι Εφτάψυχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με ένα σερί 15-0 από τους Καραθανάση και Σφακιανάκη πέρασαν μπροστά και με 5 (34-29). Η βολή του Πλεξουσάκη έσπασε το σερρί για το 34-30 μόμως οι Εφτάψυχοι ήταν ζεστοί καθώς Γαλάνης Αλέξανδρος και Σφακιανάκης έκαναν το 38-30. Το ημίχρονο ωστόσο έληξε στο 38-35 μετά από 5 προσωπικούς πόντους του Κωστούλα.

Με σερί 9-0 θα ξεκινησουν το 2ο ημίχρονο οι Εφτάψυχοι κάνοντας το σκορ 47-35 για να έρθουν Κωστούλας και Αντωνόπουλος να μειώσουν σε 47-38. Ο Καραθανάσης τότε σκόραρε για τρεις κάνοντας το 50-38 και τότε οι Retirees με τους Σοφούλη, Κωστούλα και Σαρρή να κάνουν ένα 0-8 σερί μείωσαν σε 50-48. Βολές από τον Σφακιανάκη και τον Παπαδόπουλο θα κάνουν το 52-48, άλλες δύο βολές του Πλεξουσάκη θα μειώσουν σε 52-50 και ο Γαλάνης Αλέξανδρος με καλάθι στην εκπνοή θα κάνει το 54-50 της τρίτης περιόδου.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν πολύ αμφίρροπο και ξεκίνησε με καλάθι του Καραθανάση για το 56-50, απάντησε άμεσα ο Σαρρής για το 56-53 και τότε οι Εφτάψυχοι ξέφυγαν στο σκορ με ένα 6-0 σερί (62-53). Οι Retirees μείωσαν με τον Κωστούλα σε 62-55, ο Γαλάνης Αλέξανδρος απάντησε για το 64-55 και τότε γκολ φάουλ του Κωστούλα και δύο βολές του Πλεξουσάκη θα κάνουν το σκορ 64-60 βάζοντας φωτιά στο ματς. Ο Καραθανάσης με καλάθι και φάουλ κράτησε μπροστά την ομάδα του με 67-60 και δεν έμενε πλέον άλλος χρόνος για τους Retirees Που μείωσαν σε 67-62 και ο Γαλάνης Δημήτρης με μία βολή έγραψε το τελικό 68-62.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ο Θανάσης Καραθανάσης που σταμάτησε στους 33 πόντους ενώ ακόμη είχε 4 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Από μεριάς ηττημένων ο Δημήτρης Κωστούλας ήταν ο καλύτερος με 23 πόντους, 5 ριμπάουμτ, 1 ασσίστ και 1 κλέψιμο.