16.7%
73.7%
36.6%
20.0%

Σε ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων το οποίο άνοιξε και την αυλαία των Playoff της Silver League, ο Αστέρας Ευελπίδων κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη απέναντι στους Κενταύρους με το τελικό 51-56 με ένα τρομερό αμυντικά 4ο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε στο 4-16 για τους νικητές. Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους Κενταύρους να μπαίνουν παθιασμένα στο 3ο δεκάλεπτο, φτάνοντας μάλιστα να προηγούνται ακόμα και με 9 πόντους στο 47-38, λίγα δευτερόλεπτα πριν κλείσει η 3η περίοδος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα πράγματα άλλαξαν, με τον Αστέρα να παίζει φοβερή άμυνα που εγκλώβισε τους αντιπάλους και με 4 πόντους μόλις παθητικό, πήραν προβάδισμα στα τελευταίο λεπτό του ματς και τελικά τη νίκη για το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά. Πλέον, οι δύο ομάδες αναμένουν το 2ο μεταξύ τους παιχνίδι, το οποίο και θα κρίνει εάν ο Αστέρας θα περάσει στο final 4 ή αν οι Κένταυροι θα στείλουν τη σειρά σε 3ο παιχνίδι.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μαγκώνη να ανοίγει το σκορ με 2 δίποντα για το αρχικό 0-4 και τους Κένταυρους να μπαίνουν στο ματς με δίποντα από τους Καλογερόπουλο και Μιχαλόπουλο για να ισοφαρίσουν στο 4-4. Με τρίποντο του Παπαδόπουλου, ο Αστέρας έκανε το 4-7, ο Αντωνόπουλος με γκολ-φάουλ και δίποντο απάντησε και έδωσε προβάδισμα στους Κένταυρους για το 9-7, ενώ ο Μαγκώνης, με ένα δικό του γκολ-φάουλ, έβαλε σε θέση οδηγού τον Αστέρα, με το σκορ να πηγαίνει στο 9-10. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο από τον Αδαμάκη θα γράψει το 12-10 των Κενταύρων, ο Τομαράς με δύσκολο σουτ μέσης απόστασης έφερε το ματς ξανά στα ίσα για το 12-12, ενώ ένα εύστοχο ζεύγος βολών του Αδαμάκη, έκανε το 14-12 των Κενταύρων. Το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με δίποντο στο ζωγραφιστό ο Ανδριόπουλος, ισοφαρίζοντας στο 14-14, σφραγίζοντας παράλληλα και την πρώτη περίοδο του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Κένταυροι θα περάσουν μπροστά με δίποντο του Καριώτη στη ρακέτα για το 16-14, ο Λάκουρας με τον ίδιο τρόπο θα ισοφαρίσει στο 16-16, ενώ ο Καλογερόπουλος, με δικό του δίποντο, θα διαμορφώσει το 18-16 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα σερί 2-6 από τον Αστέρα, με 4 πόντους του Λάκουρα και 2 βολές του Χατροκόλλη, θα φέρει το παιχνίδι στο 20-22, ο Φραντζής με τρίποντο θα βάλει μπροστά τους Κένταυρους για το 23-22, ενώ ο Μαγκώνης με γκολ-φάουλ, θα διαμορφώσει το 23-25 για τον Αστέρα Ευελπίδων. Εκεί, ένα καλάθι του Αδαμάκη, θα φέρει το ματς στα ίσα για το 25-25, όμως ένα σερί 0-6 από τον Αστέρα, με τρίποντο του Τσαουρδά, βολή του Μαγκώνη και δίποντο του Πολυχρονόπουλου, θα στείλει το ματς στους 6 και το 25-31 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσουν οι Κένταυροι με 2 δίποντα των Τσέλιο και Καλογερόπουλο, που θα μειώσουν την διαφορά στην κατοχή και το 29-31 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Τομαράς με δίποντο θα γράψει το 29-33 του Αστέρα, ο Μιχαλόπουλος με 2/2 βολές ροκάνισε τη διαφορά στην κατοχή και το 31-33, ενώ ένα νέο καλάθι του Παπαδόπουλου, έγραψε το 31-35 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, 2 βολές από τον Λουλούδη θα κάνουν το 33-35, ο Μαγκώνης θα απαντήσει με δίποντο για το 33-37, όμως οι Κένταυροι, θα τρέξουν ένα μεγάλο σερί 12-0, ύστερα από 7 πόντους του Λουλούδη, γκολ-φάουλ του Φραντζή και 2/2 βολές του Μιχαλόπουλου για το προβάδισμα και το 45-37 του ματς. Το μεγάλο αυτό σερί, θα διακόψει με βολή ο Χαρτοκόλλης, μειώνοντας στο 45-38, ο Λουλούδης από κοντά θα πάει τη διαφορά στους 9 και το 47-38, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο, σφράγισε με 2/2 βολές ο Χαρτοκόλλης, μειώνοντας στους 7 και το 47-40 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αστέρας Ευελπίδων θα ανακάμψει με 2 βολές του Μαγκώνη, δίποντο του Τομαρά και έμμεσο 4ποντο του Χαρτοκόλλη για να προσπεράσουν στο 47-48, ο Λουλούδης θα βάλει φρένο σε αυτό το σερί με 2/2 βολές για το προβάδισμα και το 49-48, ο Τσαουρδάς όμως με τρίποντο, απάντησε για το 49-51 του Αστέρα Ευελπίδων. Εκεί, ο Λουλούδης έβαλε ένα ακόμα καλάθι στο ζωγραφιστό για να ισοφαρίσει στο 51-51, ενώ στο τελευταίο λεπτό, ένα δίποντο και 1 βολή του Λάκουρα, αλλά και 2/2 βολές του Τομαρά, έβαλαν ξανά μπροστά τον Αστέρα με το τελικό σκορ να πηγαίνει στο 51-56.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Θανάσης Μαγκώνης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 15 πόντους με 11 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ, φτάνοντας έτσι τους 15 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μαγκώνη από τον Αστέρα Ευελπίδω ξεχώρισε και ο Τομαράς, με τον Λάκουρα να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Κένταυρους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Λουλούδης και ο Καλογερόπουλος.