28.0%
40.0%
56.7%
26.8%

Σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι, ο Κατσαπλιαϊκός κατάφερε να επικρατήσει των Τουβλέηκερς με σκορ 87-72, με θέαμα και απο τις δύο ομάδες και πολύ όμορφο μπάσκετ. Το παιχνίδι ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο , όμως ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο του Κατσαπλιαϊκού με επιμέρους 21-7 έδωσε την διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους , την οποία και διατήρησαν μέχρι τέλους, ισοφαρίζοντας τις νίκες και τις ήττες τους στο πρωτάθλημα. Σούπερ Καραγιάννης και αδιαμφησβήτητος MVP , “κουβαλώντας” την ομάδα του σε άμυνα και επίθεση , κάνοντας ένα ηχηρό double-double με 40 πόντους, 19 ριμπάουντ και ένα μόνο λάθος!

Το σκορ άνοιξε ο Καραγιάννης με τρίποντο για το 3-0, 3-2 απο τον Λειβαδά, 6-2 με νέο τρίποντο απο τον Πριόβολο, 6-7 με τρίποντο και δίποντο απο τους Λειβαδά και Μητσόπουλο, βολή για το 7-7 απο τον Καραγιάννη, 7-9 απο τον Κοσκέρα, 10-9 με καλάθι φάουλ του Ραγκούση, 10-14 δια χειρός Μητσόπουλου, 12-14 απο τον Ραγκούση, δίποντο ξανά απο τον Μητσόπουλο για το 12-16, 14-16 με καλάθι του Τζάνου, τρίποντο του Μητσόπουλου για το 14-19, 16-19 απο τον Ραγκούση, 16-21 με καλάθι του Σταματόπουλου, απάντηση για το 18-21 απο τον Καραγιάννη, 18-25 με καλάθια του Σταματόπουλου, βολές τους Καραγιάννη και δίποντο απο τον Σπανόπουλο για το 20-27 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο 24-27 με καλάθια απο τους Καραγιάννη και Βασιλικό, τρίποντο του Μητσόπουλου και 24-30, με τον Κατσαπλιαϊκό να πατάει γκάζι στην επίθεση και να κάνει 12-0 σερί με σκορ απο τους Τζάνο,Καραγιάννη και Ραγκούση για το 36-30, 36-34 η απάντηση απο τους Μητσόπουλο και Σπανόπουλο, 38-34 με τον Καραγιάννη, 38-39 μετά απο τρίποντο του Μαρίνου και δίποντο του Κουράση, νέο σερί του Κατσαπλιαϊκού για το 46-39 απο τους Γαβριηλίδη,Καραγιάννη και Τζάνο με τον Χριστοδούλου να κάνει το 46-41 του ημιχρόνου.

Μετά το διάλειμμα του ημιχρόνου, το σκορ άνοιξε ο Γαβριηλίδης για το 48-41, 48-43 με βολές του Κοσκέρα, με την ομάδα του Κατσαπλιαϊκού να κάνει ένα φοβερό 15-0 σερί , τελειώνοντας πρόωρα το παιχνίδι, βρίσκοντας σκορ απο τους Καραγιάννη,Πριόβολο και Ραγκούση, κάνοντας το 63-43, τρίποντη απάντηση του Μητσόπουλου για το 63-46, δίποντο απο οτν Καραγιάννη και 65-46, καλάθι του Κοσκέρα και έπειτα του Καραγιάννη για το 67-48 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες χαλάρωσαν και είχαμε όμορφες φάσεις και απο τις δύο ομάδες. 72-48 απο τους Καραγιάννη και Τζάνο, 72-50 με δίποντο του Κουράση, 76-50 απο τους Καραγιάννη και Γαβριηλίδη, 76-55 με τρίποντο του Μαρίνου και δίποντο του Κουράση, 81-55 απο τους Καραγιάννη,Ραγκούση, 81-60 με βολές και τρίποντο του Σταματόπουλου, 83-60 απο τον Ραγκούση, 83-69 με σερί απο τους Χριστοδούλου,Μαρίνο και Κουράση, 87-69 απο τον Βασλικό και τον Ραγκούση και ένα δίποντο και μία βολή του Σπανόπουλου διαμορφώσαν το τελικό 87-72 της αναμέτρησης.

Εκτός του Καραγιάννη σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκε ο  Ραγκούσης με 20 πόντους 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους Τουβλέηκερς ξεχώρισε ο Μητσόπουλος με 18 πόντους,12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 μπλόκ.