16.7%
62.5%
22.7%
18.2%

Ο Κατσαπλιαϊκός κατάφερε να επικρατήσει των Coffeewaukee Bugs στην 5η στροφή της Rising League, αφού με ένα πολύ καλό 2ο ημίχρονο δεν άφησε περιθώρια ελπίδας στους ελλιπείς Coffeewaukee. Οι νικητές ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι, με τους Coffeewaukee να κρατούν χαμηλά τη διαφορά, όμως, ο Κατσαπλιαϊκός από τα τέλη του 3ου δεκαλέπτου, κατάφερε να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας και να φύγει τελικά από το κλειστό του Περιστερίου με το 3ο φετινό ροζ φύλλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αντωνίου να ευστοχεί σε δίποντο για το 0-2 και τον Παυλίδη να απαντά αμέσως μετά με τον ίδιο τρόπο για το 2-2. Εκεί, οι Coffeewaukee Bugs θα τρέξουν ένα σερί 0-7 και θα πάνε το ματς στο 2-9, ενώ ο Παυλίδης με 2 εύστοχες βολές και ο Πριόβολος με τρίποντο θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 2 πόντους, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 7-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, o Ζέικος με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 7-12, ενώ ο Πριόβολος αμέσως μετά θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για να μειώσει σε 10-12. Στη συνέχεια, μία βολή και ένα δίποντο από τους Αντωνίου και Γρηγορίου αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 10-15, ενώ ο Ραγκούσης με γκολ-φάουλ θα μειώσει στο καλάθι για το 13-15. Εκεί, οι Coffeewaukee με ένα μίνι σερί 2-6 θα κάνουν το 15-21, ενώ ο Κατσαπλιαϊκός, πολύ γρήγορα και με 3 σερί δίποντα θα καταφέρει να ισοφαρίσει σε 21-21 την αναμέτρηση. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με νέο δίποντο ο Γρηγορίου για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους Coffeewaukee με το σκορ στο 21-23.

Στην επανάληψη, ο Κατσαπλιαϊκός θα πάρει το προβάδισμα με 2 δίποντα των Ραγκούση και Παυλίδη για το 25-23, ο Βελαέτης θα μειώσει με βολή σε 25-24, ενώ ο Ραγκούσης με νέο δίποντο θα διαμορφώσει το 27-24 στο ματς. Εκεί, οι Coffeewaukee θα απαντήσουν με δίποντο του Κομίνη και 2 εύστοχες βολές του Βελαέτη για το προβάδισμα με το σκορ στο 27-28, όμως ο Κατσαπλιαϊκός θα πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ, αφού με τρίποντο του Δημόπουλου και 4 πόντους του Παυλίδη θα κλείσει το δεκάλεπτο στο 34-28.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κατσαπλιαϊκός θα συνεχίσει με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, αφού χωρίς να δεχθεί καλάθι στα πρώτα 9 λεπτά του δεκαλέπτου, άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς με το επί μέρους 23-3 για να επικρατήσει τελικά με το 57-31.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Κώστας Ραγκούσης ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 26 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Γαβριηλίδης και Παυλίδης, ενώ από τους Coffeewaukee Bugs ξεχώρισαν οι Γρηγορίου και Ζέικος.