27.8%
66.7%
39.4%
27.8%

Ματς για γερά νεύρα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ήταν το 2ο παιχνίδι μεταξύ Phoenix Bums και Κένταυρων. Με τους 2ους να κάνουν τρομερό come back στην 4η περίοδο κυρίως αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν την νίκη, έτσι οι γηπεδούχοι προκρίθηκαν στην επόμενη φάση αφού νίκησανμε 55-51.

Στο ξεκίνημα του παινχιδιού υπήρχε νευρικότητα και απ τις δύο ομάδες λόγω και της κρισημότητας του αγώνα. Ο Αδαμάκης ήταν αρκετά ζεστός στην αρχή βάζοντας σερί πόντους για να απαντήσουν οι Phoenix με ένα σερί 9-0 και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 16-6.

Στην 2η περίοδο θα περίμενε κανείς πως οι Κένταυροι θα έμπαιναν πιο δυνατά αφού ήταν και πίσω στο σκορ κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε έτσι οι Phoenix ξέφυγαν με τον Λάσπα να αρνείται να χάσει σουτ και με καλάθι του Μοσκόφογλου ακόμα και με 18 πόντους όταν έγραψε το 30-12 για να κλείσει η περίοδος με τρίποντο του Αδαμάκη για το 30-15.

Στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου η διαφορά δεν έλεγε να πέσει σε μονοψήφια νούμερα όσο και αν προσπαθούσαν στην άμυνα οι Κένταυροι με τον Μανώλικα να σκοράρει και τους γηπεδούχους να κρατάνε την διψήφια διαφορά για να μπουν στην 4η περίοδο με 43-32.

Εκεί οι Κένταυροι έκανα το μεγάλο come back παίζοντας ασφυκτική άμυνα εγκλώβισαν το κατέβασμα της μπάλας για τους Phoenix κλέβοντας πάρα πολλές μπάλες και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό με τον Κάκαρη αρχικά μείωσαν σε 48-45 και στην συνέχεια σε 50-47 όμως σε εκείνο το σημείο οι Phoenix αντέδρασαν με τον εξαιρετικό Λάσπα να σκοράρει και πάλι για το 52-47.Με τον Φωτόπουλο να κάνει ½ βολές και το σκορ στο 53-47 ο Αδαμάκης κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια για τρίποντο όμως έβαλε 2/3 και οι Phoenix έκαναν λάθος επαναφορά και ο Κάκαρης σκόραρε για το 53-51. Ο Λάσπας έβαλε και τις δύο βολές έκανε το 55-51 που ήταν και το τελικό σκορ αφού οι Κένταυροι δεν σκοράραν στη τελευταία επίθεση.

Για τους νικήτες ο Λάσπας έβαλε 21 πόντους, ο Μοσκόφογλου έβαλε 11 με 14 ριμπάουντ και ο Κουζοβουνάς σκόραρε άλλους 11 πόντους.Για τους Κένταυρους ο Αδαμάκης σκόραρε 14 πόντους και 12 ο Κάκαρης.