31.3%
33.3%
36.4%
19.0%

Σε ένα ματς με φοβερή εξέλιξη που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, το οποίο ανέλαβε ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού, Ανδρέας Παπαγεωργίου, οι Pick ‘n’ Troll έφυγαν νικητές κοντρα στους Μπάσχετους με 48-46. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Κυβρικοσαίος με 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς και μας έδειξαν ότι πάνε για μεγάλο ντέρμπι. Ο Αποστολόπουλος έβαλε το πρώτο καλάθι στο ματς, ο Κύπριος απάντησε με 5 δικούς του πόντους για το 5-2, 5-8 με 0-6 σερί οι Μαντόγιαννης και Χατζηθάνος, 8-8 Ο Παπαγεωργίου ξανά, 8-12 οι Αποστολόπουλος και Ντεμίρης, 10-12 ο Παπαγεωργίου, 10-14 ο Αποστολόπουλος, 16-14 για το προβάδισμα οι Παπαγεωργίου και Κυβρικοσαίος και 16-17 από τον Μαντόγιαννη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μπάσχετοι εκμεταλλευτηκαν κάποιες κακές επιλογές του αντιπάλου και ανέβασαν λίγο το προβάδισμα τους. Ο Γουβόπουλος έγραψε το 18-17, 18-19 ο Μαντόγιαννης, 20-19 ο Κυριακόπουλος, 20-27 οι Μαντόγιαννης, Χατζηθάνος Καραγιώργης και Ντεμίρης, 24-27 οι Παπαδόπουλος και Παπαγεωργίου και 24-29 από τον Χατζηθάνος για να κλείσουμε το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Pick ‘n’ Troll ανέβασαν στροφές και πλέον ήταν εκείνοι που είχαν ελαφρώς το πάνω χέρι στο ματς. Παπαδόπουλος και Παπαγεωργίου έγραψαν το 28-29, 28-34 ο Χατζηθάνος, 39-34 με ένα 11-0 οι Κυβρικοσαίος, Παπαγεωργίου και Παπαδόπουλος και 39-36 από τον Καραγιώργη για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μπάσχετοι μπήκαν δυνατά, πήραν το προβάδισμά, οι Troll όμως έδωσαν γρήγορα την απάντηση τους και μάλιστα όχι απλά ισορροπησαν, αλλά “έκλεψαν” και τη νίκη στο μπαζερ. Ντεμίρης, Καραγιώργης, Χατζηθάνος και Μαντόγιαννης έγραψαν το 39-44, οι Μπάσχετοι απάντησαν με 7-0 των Παπαγεωργίου και Γουβόπουλου για το 46-44 και ο Ντεμίρης ευστοχησε σε δύο βολές για το 46-46 με μια επίθεση να μένει μόνο, με όλο τον χρόνο για τους Troll. Την επίθεση ανέλαβε ο Παπαγεωργίου ο οποίος μπήκε δυναμικά προς τα μέσα και σηκώθηκε στο μπαζερ για να γράψει το τελικό 48-46 του παιχνιδιού και να δώσει μια τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Για τους Pick ‘n’ Troll, πέρα από τον Κυβρικοσαίο, τεράστιο ματς έκανε και ο Παπαγεωργίου, ενώ επίσης καλός ήταν ο Παπαδόπουλος. Για τους Μπάσχετους σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Καραγιώργης, Ντεμίρης, Χατζηθάνος και Μαντόγιαννης.